INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Najbližšie kolo Zelenej domácnostiam bude zamerané na fotovoltiku

V projekte Zelená domácnostiam bude najbližšie fotovoltické kolo s celkovou sumou jeden milión eur vyhlásené v utorok 18. apríla 2017 o tretej popoludní.

solárne panely

Foto: Fotolia

Pri žiadostiach o príspevky na fotovoltické panely z projektu Zelená domácnostiam si môžu domácnosti naďalej uplatniť uprednostňujúce kritérium, ak využijú elektrické akumulátory.

Podľa osobitných podmienok SIEA môže uzatvoriť kolá potom, čo počet korektne ukončených žiadostí, t.j. s potvrdeným záujmom o vydanie poukážky, prekročí alokáciu o 10%. Informačný systém tak bude posudzovať už menší počet žiadostí o poukážky ako vo vlaňajších kolách, a preto bude čas potvrdenia e-mailu dôležitejší. Väčšiu príležitosť získať poukážku tak majú v nových kolách aj domácnosti, ktoré elektrickú akumuláciu využívať nechcú.

Výška vyčlenených prostriedkov na jednotlivé kolá uvedená v harmonograme na rok 2017 je indikatívna. Môže byť vyššia v závislosti od miery využitia už vydaných poukážok, čo sme aj aktuálne uplatnili, keď sme zvýšili alokáciu siedmeho kola o 200-tisíc eur oproti plánovanému harmonogramu. Finančné kapacity na fotovoltické poukážky plánované až v jesenných kolách, sme presunuli už do tohto obdobia, nakoľko niektoré z vydaných poukážok neboli využité,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

V siedmom kole tak bude na inštaláciu fotovoltických zariadení k dispozícii jeden milión eur. O poukážky s platnosťou troch mesiacov môžu požiadať domácnosti vo všetkých krajoch okrem bratislavského. O uzatvorení kola bude Slovenská inovačná a energetická agentúra informovať na internetovej stránke projektu. Podrobnejšie informácie sú k dispozícii v osobitných podmienkach siedmeho kola.

Naďalej platí dôležité upozornenie, aby si domácnosti, ale aj zhotovitelia dôsledne prečítali všeobecné a osobitné podmienky k projektu, ako aj manuál, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke.

V procese posudzovania žiadosti o preplatenie poukážky sú často identifikované neúplné, alebo po formálnej stránke chybné potrebné dokumenty. Opakované žiadosti o odstránenie nedostatkov a náprava chybných dokladov a údajov v žiadostiach neúmerne predlžuje proces posúdenia a následného preplatenia poukážky. To má vplyv aj na rýchlosť vybavovania ostatných žiadostí a môže sa to dotknúť aj výšky alokácií v budúcich plánovaných kolách.

Celkom 992 poukážok zo šiesteho kola už SIEA v ostatných dňoch rozoslala úspešným žiadateľom.

Dotácie na fotovoltické panely budú nižšie

V kolách vyhlásených v roku 2017 sa pri fotovoltických systémoch zníži príspevok za prvý inštalovaný kilowatt o 100 eur na 1100 eur. Sadzba pri ďalších kilowattoch zostáva, maximálny príspevok na zariadenie je 2450 eur.

Rovnako boli upravené sadzby podpory veterných turbín, i keď o vydanie poukážok na tieto zariadenia nie je možné naďalej požiadať vzhľadom na viaceré legislatívne prekážky.  Sadzby pri kotloch na biomasu, tepelných čerpadlách a slnečných kolektoroch zostávajú nezmenené. Pozrite si aktualizovaný sadzobník dotácií.

ZDROJ:

Tlačová správa SIEA


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 12. - 18. 3. 2018

Monitoring energetiky | 12. - 18. 3. 2018

Služba pre predplatiteľov.

SHMÚ varuje pred smogom. Situácia je najvážnejšia v dvoch oblastiach

SHMÚ varuje pred smogom. Situácia je najvážnejšia v dvoch oblastiach

Za vzniknutú situáciu podľa meteorológov zodpovedá vykurovanie tuhými palivami, priemysel a doprava v kombinácii s nepriaznivými rozptylovými podmienkami.

Monitoring energetiky | 4. - 11. 3. 2018

Monitoring energetiky | 4. - 11. 3. 2018

Služba pre predplatiteľov.