Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Na Slovensku sa spúšťa dlhodobý projekt nákupu slamy

Vďaka farmárom môžeme byť lídrom v zavádzaní OZE.

slama

Foto: Fotolia

Spoločnosť Interagros VP spúšťa progresívny projekt nákupu slamy na ďalšie spracovanie do podoby bioetanolu druhej generácie.

Slama v poľnohospodárskej výrobe sa stáva novodobou komoditou, ktorá pri rozumnom hospodárení prinesie farmárom stabilný zisk.

Firma Interagros VP, ktorá od nového roku prešla výmenou vedenia, plánuje vykupovať slamu a dodávať ju do Leopoldova, kde sa tento rok spúšťa výstavba prevádzky na výrobu druhogeneračného biopaliva.

Ako upresnila generálna riaditeľka spoločnosti, Soňa Hučková: „Našim cieľom je prehĺbiť dobré vzťahy s farmármi a ukázať im, že pri rozumnom hospodárení, kedy na poliach ostáva dostatočné množstvo slamy na výživu pôdy, aj na využitie pre hospodárske zvieratá, je stále dosť voľnej slamy, ktorú vedia premeniť na ďalší zdroj príjmov“.

Nákup agrokomodít na výrobu biopalív nie je na domácom trhu novinkou, nákup kukurice a repky na tieto účely už niekoľko rokov prináša farmárom stabilný zisk. Preto už v prieskumnej fáze obchodníci zaznamenali záujem farmárov aj o takúto novú možnosť odbytu.

Ročný plán predstavuje nákup spolu 350 tisíc ton pšeničnej a jačmennej slamy a kukuričného kôrovia. Po spracovaní komodity v leopoldovskej prevádzke Enviral vznikne druhogeneračný bioetanol v objeme 50 000 ton. Samotnému projektu predchádzal rozsiahly prieskum agrárneho trhu a prerátavanie množstva slamy, ktorá sa - po odrátaní objemu potrebného na ďalšie využitie v cykle poľnohospodárskej výroby, dá použiť na výrobu etanolu.

Producenti bioetanolu plánujú využiť aj unikátny vedľajší produkt výroby - tekuté organické hnojivo s obsahom sušiny viac ako 50%, ktoré zabezpečí pôde vysoký obsah NPK (dusík, fosfor, draslík) živín a uhlíka v mineralizovanej forme. Ročná produkcia pri plnej kapacite výroby dosiahne úroveň 140 tisíc ton.

Celulózový etanol je pokročilé udržateľné biopalivo s vysokou, viac než 90% úsporou emisií CO2 oproti benzínu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Tepelné čerpadlá s CO2 sa hodia aj pre chladnejšie obdobie

Tepelné čerpadlá s CO2 sa hodia aj pre chladnejšie obdobie

Tepelné čerpadlá s chladivom oxidom uhličitým eliminujú prakticky všetky slabiny bežných tepelných čerpadiel pri príprave teplej vody.

Termoelektrické materiály čaká svetlá budúcnosť vďaka internetu vecí

Termoelektrické materiály čaká svetlá budúcnosť vďaka internetu vecí

Tepelnoelektrické články a zariadenia považujú niektorí za jednu z najspoľahlivejších a najsľubnejších technológií v oblasti využívania energie.

Tento kondenzačný kotol utiahne nárazovo aj viac kúpeľní. Plyn využíva na 98 %

Tento kondenzačný kotol utiahne nárazovo aj viac kúpeľní. Plyn využíva na 98 %

Nástenný kondenzačný kotol Vitodens 111-W môže byť výhodné riešenie pre tých, ktorí hľadajú komfortné vykurovanie aj ohrev vody.