Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
Dny teplárenství a energetiky

Na Slovensku sa spúšťa dlhodobý projekt nákupu slamy

Vďaka farmárom môžeme byť lídrom v zavádzaní OZE.

slama

Foto: Fotolia

Spoločnosť Interagros VP spúšťa progresívny projekt nákupu slamy na ďalšie spracovanie do podoby bioetanolu druhej generácie.

Slama v poľnohospodárskej výrobe sa stáva novodobou komoditou, ktorá pri rozumnom hospodárení prinesie farmárom stabilný zisk.

Firma Interagros VP, ktorá od nového roku prešla výmenou vedenia, plánuje vykupovať slamu a dodávať ju do Leopoldova, kde sa tento rok spúšťa výstavba prevádzky na výrobu druhogeneračného biopaliva.

Ako upresnila generálna riaditeľka spoločnosti, Soňa Hučková: „Našim cieľom je prehĺbiť dobré vzťahy s farmármi a ukázať im, že pri rozumnom hospodárení, kedy na poliach ostáva dostatočné množstvo slamy na výživu pôdy, aj na využitie pre hospodárske zvieratá, je stále dosť voľnej slamy, ktorú vedia premeniť na ďalší zdroj príjmov“.

Nákup agrokomodít na výrobu biopalív nie je na domácom trhu novinkou, nákup kukurice a repky na tieto účely už niekoľko rokov prináša farmárom stabilný zisk. Preto už v prieskumnej fáze obchodníci zaznamenali záujem farmárov aj o takúto novú možnosť odbytu.

Ročný plán predstavuje nákup spolu 350 tisíc ton pšeničnej a jačmennej slamy a kukuričného kôrovia. Po spracovaní komodity v leopoldovskej prevádzke Enviral vznikne druhogeneračný bioetanol v objeme 50 000 ton. Samotnému projektu predchádzal rozsiahly prieskum agrárneho trhu a prerátavanie množstva slamy, ktorá sa - po odrátaní objemu potrebného na ďalšie využitie v cykle poľnohospodárskej výroby, dá použiť na výrobu etanolu.

Producenti bioetanolu plánujú využiť aj unikátny vedľajší produkt výroby - tekuté organické hnojivo s obsahom sušiny viac ako 50%, ktoré zabezpečí pôde vysoký obsah NPK (dusík, fosfor, draslík) živín a uhlíka v mineralizovanej forme. Ročná produkcia pri plnej kapacite výroby dosiahne úroveň 140 tisíc ton.

Celulózový etanol je pokročilé udržateľné biopalivo s vysokou, viac než 90% úsporou emisií CO2 oproti benzínu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

4 dôvody, prečo servisní technici v HVAC odvetví budú stále vysoko žiadaní

4 dôvody, prečo servisní technici v HVAC odvetví budú stále vysoko žiadaní

Hoci robotizácia a automatizácia nahrádzajú ľudí vo viacerých oblastiach, odborníci na vykurovanie a klimatizáciu budú naďalej potrební. Tu sú dôvody.

V oblasti prevádzkových udalostí bol rok 2017 najlepším v doterajšej histórii prevádzky a vyraďovania jadrových zariadení

V oblasti prevádzkových udalostí bol rok 2017 najlepším v doterajšej histórii prevádzky a vyraďovania jadrových zariadení

Rok 2017 je pre spoločnosť JAVYS, a. s., z hľadiska počtu prevádzkových udalostí v porovnaní s predchádzajúcim päťročným obdobím najlepším. Spoločnosť v ňom nezaznamenala žiadnu prevádzkovú udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom a nevyskytli sa v ňom ani žiadne opakované prevádzkové udalosti.

Viessmann predstavil nové tepelné čerpadlá z radu Vitocal

Viessmann predstavil nové tepelné čerpadlá z radu Vitocal

Popredný svetový výrobca zariadení HVAC uvádza na trh nový rad tepelných čerpadiel. Zabezpečiť majú účinnú výrobu tepla pomocou obnoviteľnej energie a elektrického prúdu. Novinku predstavil 5. marca obchodný riaditeľ spoločnosti pre SR a ČR Branislav Sedlák.