VSDS
INNOGY
INNOGY

Na Slovenské elektrárne si vraj brúsi zuby ruská Sberbank

Vláda chce schváliť zákon, ktorý by vlastnícke zmeny v dôležitých podnikoch podmieňoval súhlasom štátu.

Na Slovenské elektrárne si vraj brúsi zuby ruská Sberbank

Foto: Energie-portal.sk

Vláda chce výraznejšie kontrolovať vlastnícke pomery v podnikoch tzv. “kritickej infraštruktúry”. Novelu zákona o kritickej infraštruktúre schválila vláda v pondelok, parlament by mal o nej rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

V návrhu ministerstva hospodárstva sa uvádza, že o zaradení podniku medzi kritickú infraštruktúru síce rozhoduje štát, ale nemá dosah na to, ako vlastník s týmto majetkom nakladá ani nemôže vstupovať do zmeny vlastníckych pomerov.

Novela zákona preto počíta s tým, že prevádzkovateľ, budúci prevádzkovateľ, likvidátor, správca konkurznej podstaty a záložný veriteľ budú musieť žiadať pri zmene vlastníctva súhlas ministerstva hospodárstva aj bezpečnostnej rady štátu.

Sulík: Ide o obhajovanie štátneho záujmu

Zmena zákona má súvisieť s problémami v zadlžených Slovenských elektrárňach. Minister hospodárstva už v decembri upozorňoval na bankrotovú situáciu v SE kvôli nezvládnutej dostavbe elektrárne v Mochovciach. Celý majetok spoločnosti je založený v prospech bánk. Jednou z nich je aj ruská Sberbank, ktorá vraj nechce predĺžiť splatnosť úverov.  

„Bolo to prekvapivé, keďže niekoľkokrát splatnosť predĺžila a to ešte v horšej situácii ako dnes,“ uviedol Richard Sulík. „Preto prichádzame s týmto zákonom. Preto je na mieste skrátené legislatívne konanie. Je to výlučne o hájení národno-štátnych záujmov,“ obhajoval minister návrh zákona v parlamente.

Skupina EPH, tretinový akcionár Slovenských elektrární, odmieta tvrdenie ministra hospodárstva o kritickej situácii. „Rokujeme s bankami o termínoch dostavby Mochoviec. Je pravda, že rokovania sú zložité, avšak posledný vývoj nasvedčuje, že by sme mali čoskoro dosiahnuť s nimi dohodu,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca EPH Daniel Častvaj.

EPH vraj nikdy nezvažoval poskytnutie akcií ako formu záruky za úvery. Spoločnosť odmieta aj tvrdenia o bankrote Slovenských elektrární. „Slovenské elektrárne riadne plnia všetky svoje splatné záväzky a nie je nám vôbec známe, z akého dôvodu pán minister usudzuje inak a z akého dôvodu robí takéto vyhlásenia, ktoré poškodzujú samotnú spoločnosť,“ dodal Častvaj.

SE: Snahu Sberbank o získanie akcií sme nezaznamenali

SE vraj zatiaľ ani nemuseli žiadať o predĺženie splatnosti úverov, kde je termín rok 2025. „Zároveň Slovenské elektrárne zatiaľ nezaznamenali žiadnu snahu banky Sberbank vstúpiť do akcionárskej štruktúry Slovenských elektrární, ani zo strany banky takáto žiadosť nezaznela. Neprebiehajú ani žiadne procesy, ktoré by naznačovali, že by k takémuto kroku malo dôjsť,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.