KI

Slovenské elektrárne vlani pokorili rekord, 95 % elektriny dodali bez emisií

Jadrové a vodné elektrárne vyrobili viac energie ako v predošlom roku.

Slovenské elektrárne vlani pokorili rekord, 95 % elektriny dodali bez emisií
Jadrová elektráreň Mochovce | Foto: Energie-portal.sk

Na jar 2020 to pre energetický sektor nevyzeralo optimisticky: veľké fabriky pre koronavírus nevyrábali a spotreba elektriny sa prepadla až o 14 %. Situácia sa však postupne stabilizovala.

Podľa predbežných údajov Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) spotreba elektriny na Slovensku v roku 2020 medziročne klesla o 3,3 percenta na 29 309 gigawatt-hodín.

Celková výroba elektriny na Slovensku dosiahla vlani objem 28 991 GWh. Krajina tak aj naďalej časť elektriny dováža, po spustení tretieho bloku Mochoviec sa však stane čistým exportérom energie.

Zdroj: Slovenské elektrárne / SEPS

Jadrové elektrárne dodali viac energie

Takmer dve tretiny zo všetkej elektriny na Slovensku (18 775 GWh) vyrobili Slovenské elektrárne, a.s. Tie vlastnia a prevádzkujú jadrové elektrárne v Bohuniciach a Mochovciach, ktoré vlani vyrobili vyše polovicu všetkej elektriny v krajine.

Keďže je jadro nízkoemisným zdrojom, jeho vysoké zastúpenie v energetickom mixe znamená vysoké percento vyrobenej elektriny bez skleníkového plynu CO2.

Celkovo Slovenské elektrárne dodali do siete 16 994 GWh, z toho až 95 % bez emisií oxidu uhličitého, čo je najviac v histórii.

„Výrobe na Slovensku už tradične dominuje jadrová energetika, ktorej podiel na výrobe v minulom roku dosiahol 53,3%. Napriek koronakríze a veľmi prísnym opatreniam pracovali všetky jadrové bloky spoľahlivo, nezaznamenali sme žiadne neplánované odstavenie blokov,“ priblížil Ján Mazánik, vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov v Slovenských elektrárňach.

„ V Jaslovských Bohuniciach sa vyššia dodávka o 100 GWh podarila aj vďaka cielenému skráteniu plánu odstávok, ale aj kvôli dosahovaniu vyššieho výkonu blokov po oprave chladiacich veží,“ doplnil.

V Mochovciach je za dobrými výsledkami podľa J. Mazánika okrem iného aj úspešná realizácia projektu zvýšenia účinnosti druhého bloku, vďaka čomu dodali Mochovce oproti plánu zhruba o 140 GWh viac.

Vodné elektrárne mali viac vody

Výrobe z jadra sekundovala výroba z vody. Stúpla najmä vďaka extrémne daždivému októbru o 14,8 %, vďaka čomu najväčší slovenský výrobca elektriny naplnil nádrže prečerpávacích elektrární až po okraj.

Z vody načerpanej v októbri potom Slovenské elektrárne vyrábali energiu ešte aj v novembri a decembri.

Vodné elektrárne z portfólia Slovenských elektrární v roku 2020 vyrobili 2 268 a do siete dodali 1 846 GWh elektriny.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)