INNOGY
VSDS
Belimo 2

Výkon druhého bloku JE Mochovce zvýšili o sedem percent

Druhý blok jadrovej elektrárne má vyrábať o 225 GWh energie viac.

JE Mochovce

Kontrolná miestnosť 1. a 2. bloku AE Mochovce / Foto: Slovenské elektrárne

Jadrová elektráreň Mochovce (JE Mochovce) od začiatku novembra vyrába o sedem percent viac elektrickej energie. K zvýšeniu produkciu druhého bloku však došlo bez toho, aby bol zvýšený výkon reaktora.

Slovenské elektrárne 1. novembra dokončili jeden z najvýznamnejších projektov v jadrovej elektrárni Mochovce (JE Mochovce). Vďaka zvýšeniu účinnosti druhého bloku elektrárne vzrástol jeho elektrický výkon zo 470 na viac ako 500 MWe.

„Dokončenie projektu na druhom bloku elektrárne Mochovce by malo ročne pridať na výrobe elektriny až 225 gigawatt-hodín, čo predstavuje približne ročnú spotrebu osemtisíc slovenských domácností, a to všetko bez zvýšenia nákladov na jadrové palivo či personálnych nákladov,“ zhodnotil Martin Mráz, riaditeľ Atómových elektrární Mochovce.

„V najbližších rokoch nám to dokonca prinesie aj zníženie nákladov na udržiavanie spoľahlivosti zariadení,“ doplnil M. Mráz.

Životnosť turbín bude 40 rokov

Od polovice augusta v Mochovciach začali s výmenou prvej z dvoch turbín druhého bloku, ktorý vtedy pracoval len na polovičný výkon. Po skončení poslednej plánovanej odstávky v tomto roku ostal na päťdesiatpercentnom výkone, s jednou vymenenou turbínou. 

Práce na výmene druhej turbíny pokračovali a 29. októbra ju prifázovali do elektrizačnej sústavy. Nasledovali jej testy na rôznych výkonových hladinách. 

Výkon turbíny pri teplote chladiacej vody 21°C je vyše 250 MWe. Životnosť turbín po ich modernizácii bude štyridsať rokov, pričom druhý blok elektrárne v Mochovciach dodáva elektrickú energiu do siete od konca roka 1999.

 Foto: Energie-portal.sk

„V rámci projektu bol na oboch turbínach vymenený nadrozmerný stotonový vysokotlakový diel aj nízkotlakové diely turbíny, elektronický regulátor a veľkorozmerné 400-kilovoltové blokové transformátory,“ uviedli Slovenské elektrárne s tým, že turbíny ešte pred finálnym prevzatím od dodávateľa musia prejsť dynamickými skúškami. 

„Po zmodernizovaní obidvoch turbín vykonáme garančné merania, ktoré nám ukážu potenciálne rezervy možného zvýšenia výkonu zariadení sekundárneho okruhu – konkrétne separátorov, vysokotlakových a nízkotlakových ohrievákov,“ vysvetlil M. Mráz.

Nasledujúci graf znázorňuje rozdiel vo výrobe elektriny v Mochovciach (červená krivka) pred a po zvýšení výkonu druhého bloku, až kým sa na začiatku novembra 2020 nedostali na úroveň jadrovej elektrárne Bohunice V2 (modrá krivka). V Jaslovských Bohuniciach zrealizovali podobné zvýšenie výkonu na 500 MW už v roku 2010.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Výrobcovia obnoviteľnej energie vlani na podpore zinkasovali 467 miliónov eur

Výrobcovia obnoviteľnej energie vlani na podpore zinkasovali 467 miliónov eur

Najväčšiu časť balíka získali fotovoltické elektrárne.

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

To, koľko elektriny si dnes nakúpim, nie je až tak dôležité. Skôr ide o to, v akom čase, hovorí dodávateľ energií.

Vykurovanie elektrinou sa od apríla predraží. Pomôže výmena ističa aj nová tarifa

Vykurovanie elektrinou sa od apríla predraží. Pomôže výmena ističa aj nová tarifa

ÚRSO vyzval distribučné spoločnosti, aby zintenzívnili svoje informačné kampane a radili odberateľom, ako môžu ušetriť.