Na elektrické stožiare umiestňujú búdky pre dravce | ENERGIE-PORTAL.SK
CEQLS 5. júna 2023
VSE
Belimo

Na elektrické stožiare umiestňujú búdky pre dravce

Začiatkom roka zverejnili českí vedci alarmujúce výsledky štúdie o katastrofálnom poklese početnosti väčšiny vtáčích druhov poľnohospodárskej krajiny.

Na elektrické stožiare umiestňujú búdky pre dravce

Foto: ZSE

  • Aktuality |  07.03.2019 |  ZSE | redakcia

Ani na Slovensku to nie je inak, na hranici vyhynutia je napríklad sokol červenonohý (kobcovitý) či drop veľký. Biodiverzita klesá tiež pre nadmerné používanie chémie s cieľom ochrany plodín pred škodcami. Ochrana dravcov na Slovensku sa spolu so Západoslovenskou distribučnou rozhodli podporiť šetrnejší spôsob ochrany plodín.

Na elektrické vedenia pri Siladiciach (okres Hlohovec) pribudlo 20 búdok pre sokola myšiara, ktorý sa živí známym škodcom - hrabošom poľným.

„Mnohé výskumy dokazujú, že poľnohospodárska krajina je čoraz sterilnejšia, počet druhov klesá. Dokonca aj tie, ktoré sú pomenované podľa svojho obľúbeného prostredia – dramaticky dole išli počty jarabice poľnej, ubúda prepelice poľnej, hrdličky poľnej či škovránka poľného. Na hranici vyhynutia sa ocitol sokol červenonohý i drop veľký. Až hrozivo časté sú prípady úhynu vtáctva kvôli poľnohospodárskym jedom - otrávili sa už volavky, kane, myšiaky, dokonca vzácny sokol červenonohý. Je absurdné, že pre zvýšenie rozlohy polí sa tiež odstraňujú remízky, vetrolamy, stromy, kroviny. Ich význam je však nezastupiteľný – ako ochrana pôdy pred eróziou a taktiež pre živočíchy, pre ktoré sú úkrytom, zdrojom potravy či miestom na hniezdenie. Chémia nie je optimálna voľba pri riešení dôsledkov ľudských aktivít,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku:

„Našťastie, na viacerých lokalitách sa darí presadiť trvalo udržateľné postupy a ohľaduplné hospodárenie. Jednou z možností je biologická ochrana plodín, a to podporou hniezdnych príležitostí pre druhy, ktoré sa živia škodcami. Patrí sem i sokol myšiar, jeho potravou je najmä hraboš poľný – „postrach“ farmárov. Sokoly si vlastné hniezda nestavajú, využívajú príbytky najmä po krkavcovitých druhoch, veľmi sa im tiež páči v búdkach. Okrem stromov sú na ich umiestnenie vhodné stožiare a stĺpy elektrických vedení, ponúkajú lepšiu ochranu pred predátormi, najmä kunou. Hniezdna úspešnosť je potom vyššia,“ dopĺňa Slobodník.

„S ochranármi sme sa v rámci pilotného projektu dohodli na inštalovaní 20 búdok na stožiare. Ornitológovia vybrali lokalitu, určili parametre búdok a navrhli rozmiestnenie. My sme zabezpečili výrobu búdok a ich inštaláciu na stožiare 110 kV vedení v našej správe, pretože z hľadiska bezpečnosti môžu takéto práce vykonávať len naši zamestnanci, ktorí prešli špecializovaným výcvikom,“ informuje hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej, a.s., Michaela Dobošová.

Doplňujúce informácie

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 25. - 31. 5. 2023

Monitoring energetiky | 25. - 31. 5. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Nový štátny tajomník rezortu hospodárstva prichádza z energetiky

Nový štátny tajomník rezortu hospodárstva prichádza z energetiky

Vláda prijala personálny návrh ministra Dovhuna.

Komisia vyzvala štáty, aby prestali dotovať energie

Komisia vyzvala štáty, aby prestali dotovať energie

Európska komisia prijala 24. mája usmernenia členským štátom v rámci jarného balíka európskeho semestra 2023.