Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Myslí to PSA Group s elektromobilmi vážne?

Automobilka ohlásila vznik nového oddelenia zameraného na vývoj elektromobilov. Ide iba o zalepenie očí kritikom, alebo skutočný zámer ponúkať elektrické autá?

Myslí to PSA Group s elektromobilmi vážne?

Foto: PSA Group

Automobilka PSA Group oznámila začiatkom mesiaca vytvorenie novej organizačnej jednotky v rámci spoločnosti, ktorá sa má zameriavať na vývoj elektromobilov. Súvisí to s už skôr avizovanou snahou ponúknuť elektrické verzie v celej produkčnej škále od roku 2025.  

Zdá sa teda, že aj s elektromobilmi dlho otáľajúca automobilka sa nakoniec podvoľuje tlaku Európskej komisie a minimálne posilňuje svoje PR aktivity v tejto oblasti. “Chystá sa teda PSA Group konečne vážne vstúpiť na trh s elektromobilmi alebo je to iba marketingové divadlo a spoločnosť v tomto v skutočnosti výrazne zaostáva?” kladie si otázku James Ayre z internetového portálu CleanTechnica. Podľa neho to všetko môže súvisieť so sklonením sa pred blížiacimi sa reguláciami EÚ a vykonaním nutného minima v tejto oblasti.

Čínsky trójsky kôň

Šéf PSA Group a zároveň záujmovej skupiny európskych výrobcov automobilov Carlos Tavares sa už dlhodobejšie negatívne vyjadruje na adresu sprísňujúcich sa ekologických štandardov výroby automobilov.  “Dopad je veľmi jasný. Vytvorenie čínskeho trójskeho koňa v Európe,” povedal Tavares počas prezentácie na nedávnom automobilovom veľtrhu vo švajčiarskej Ženeve.

“Ak európsky výrobca automobilov nesplní ciele v emisiách CO2 a pokuty ho položia na kolená,  iná veľká automobilka z Európy ho nemôže odkúpiť z dôvodu protimonopolných pravidiel.” To by vytvorilo príležitosť pre zahraničného investora, aby prišiel s technológiou “vnucovanou európskymi orgánmi, čo znamená elektromobily. A kto je lídrom v elektrifikácii? Sú to Číňania,” cituje Tavaresa agentúra Reuters.

Elektromobily znamenajú nižšie marže

Zástancovia prísnejších emisných limitov a “čistých” technológií vyčítajú tradičným automobilkám, že mali dostatok času na realizovanie zmien a prispôsobenie sa novým pravidlám. Nespravili tak však z dvoch dôvodov. Prvým je perspektíva výrazne nižších marží pri výrobe zameranej na elektromobily. Druhým dôvodom mal byť “predpoklad, že falšované údaje o emisiách naftových automobilov by čiastočne pomohli pri napĺňaní týchto cieľov.”   

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
ELEKTROMOBILY

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako funguje podpora OZE inde v EÚ? Česko a Rakúsko poskytujú dva rozdielne príklady

Ako funguje podpora OZE inde v EÚ? Česko a Rakúsko poskytujú dva rozdielne príklady

Obnoviteľné zdroje energie sa v Európe najčastejšie podporujú cez garantované výkupné ceny. Podpora zelenej energie tvorí v priemere 6 % koncovej ceny elektriny pre domácnosti.

Rekonštrukcia rodinného domu môže vyzerať aj takto. V Šali začali ukážkovú renováciu

Rekonštrukcia rodinného domu môže vyzerať aj takto. V Šali začali ukážkovú renováciu

Menšia spotreba energia a menšia uhlíková stopa. Ukážková rekonštrukcia štvorcového domu zo 70. rokov má ukázať, ako premeniť staré domy na bývanie s nízkou energetickou náročnosťou.

Aj slovenské mestá chcú byť Smart Cities. Čo Smart City znamená?

Aj slovenské mestá chcú byť Smart Cities. Čo Smart City znamená?

Kvalitnejšie služby pre ľudí či menšia záťaž pre životné prostredie. Koncept Smart City mestám sľubuje optimalizáciu procesov a efektívnejšie nakladanie so zdrojmi.