Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Moderný krb na drevo, elektrinu, plyn alebo biopalivo?

Vývoj krbov pre domácnosti napreduje, už to nemusí byť iba statické zariadenie s komínom plným sadzí.

Moderný krb na drevo, elektrinu, plyn alebo biopalivo?

Foto: Heat & Glo

Krby už dávno nie sú iba zdrojom tepla zaberajúcim značnú časť obývacej miestnosti a produkujúcim sadze. Tradičný krb sa mení na modernú súčasť bývania. Záujemcovia si môžu vyberať od jednoduchých kozubov v historickom štýle, prispôsobeným novým požiadavkám, až po supermoderné najnovšie krby visiace napríklad na stene namiesto televíznej obrazovky.

Krb na drevo

Na trhu možno kúpiť kozuby rôznej veľkosti, výkonu, či používaného paliva. “Klasický plameň z dreva je rozprávkový, romantický až dovtedy, kým príde čas na jeho čistenie a údržbu. Spaľovanie poškodzuje murivo a veľká časť tepla sa stráca v komíne,” upozorňuje Rachel Garnett na stránkach The Westmorland Gazette.

Plynový krb

Väčšina krbov v domácnostiach využíva v súčasnosti ako zdroj plyn, elektrinu alebo etanol. Plynové krby patrili kedysi k najpredávanejším na trhu. Poskytujú okamžitý, pravý plameň, ktorý je čistejší ako skutočný oheň plný sadzí. Plynové kozuby však vyžadujú odbornú inštaláciu a pravidelné servisné prehliadky.

Aj plynové krby sa však snažia držať krok s dobou. Výrobcovia prichádzajú s jednotkami nepotrebujúce komín, ktoré možno umiestniť v ľubovoľnej časti domu. “Zobrali sme päť najobľúbenejších modelov, zmenšili ich veľkosť a zmenili dizajn tak, aby zaujali zákazníkov, ktorí majú k dispozícii menej priestoru,” objasňuje Paul Chesney, riaditeľ spoločnosti dodávajúcej krby vo Veľkej Británii.

Elektrický krb

Stále viac sa presadzujú elektrické zdroje aj medzi krbmi. Nemôžu konkurovať prirodzenému teplu z plynu, či dreva, nehovoriac o prirodzenosti plameňa, no plusom je najmä nenáročnosť inštalácie, údržby a čistota.

Krb na etanol

Pomerne novým druhom paliva, ktoré sa začína objavovať v krboch, je etanol. Ide o čisté palivo, nevyžadujúce nároky na vetranie a neprodukujúce žiadne škodlivé látky. Hoci krby na etanol sa nevyznačujú zrovna najteplejším plameňom a predstavujú skôr doplnkový zdroj tepla, spaľovací proces je veľmi účinný. Spaľovanie etanolu nie je sprevádzané hukotom ani praskaním ako pri dreve, no hra plameňov je v tomto prípade oveľa zaujímavejšia.

Krby na etanol nepotrebujú k fungovaniu komín ani elektrickú zástrčku. Zároveň sú mobilné, to znamená, že ich možno presunúť podľa potreby a počasia napríklad von. A existujú aj také, kde na prvý pohľad nezbadáte rozdiel od krbu na drevo.   

Vývojom sa uberá tiež umiestňovanie krbov v miestnosti. Už to nie sú iba statické prvky zaberajúce meter štvorcový pod komínovým vývodom. Nájdete ich vyčnievať zo steny, dvíhať sa z podlahy, či visieť zo stropu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Krby

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Košiciach pribudla ďalšia umelecká trafostanica

V Košiciach pribudla ďalšia umelecká trafostanica

Po sídlisku KVP prišlo na rad Staré mesto. V poradí už druhá transformačná stanica Východoslovenskej distribučnej (VSD) sa stala pomyselným plátnom pre domácich mladých umelcov.

EXKLUZÍVNE: Zmeny v zákone o spotrebnej dani schválené novelou 15. októbra 2019

EXKLUZÍVNE: Zmeny v zákone o spotrebnej dani schválené novelou 15. októbra 2019

Prinášame prehľad schválených zmien v zákone č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.

Pozvánka na konferenciu: Vnútorná klíma budov a Indoor Climate of Buildings

Pozvánka na konferenciu: Vnútorná klíma budov a Indoor Climate of Buildings

Jubilejný 30. a 10. ročník konferencií sa uskutoční 8. - 11. decembra 2019 v Hoteli Atrium v Novom Smokovci.