VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Moderný krb na drevo, elektrinu, plyn alebo biopalivo?

Vývoj krbov pre domácnosti napreduje, už to nemusí byť iba statické zariadenie s komínom plným sadzí.

Moderný krb na drevo, elektrinu, plyn alebo biopalivo?

Foto: Heat & Glo

Krby už dávno nie sú iba zdrojom tepla zaberajúcim značnú časť obývacej miestnosti a produkujúcim sadze. Tradičný krb sa mení na modernú súčasť bývania. Záujemcovia si môžu vyberať od jednoduchých kozubov v historickom štýle, prispôsobeným novým požiadavkám, až po supermoderné najnovšie krby visiace napríklad na stene namiesto televíznej obrazovky.

Krb na drevo

Na trhu možno kúpiť kozuby rôznej veľkosti, výkonu, či používaného paliva. “Klasický plameň z dreva je rozprávkový, romantický až dovtedy, kým príde čas na jeho čistenie a údržbu. Spaľovanie poškodzuje murivo a veľká časť tepla sa stráca v komíne,” upozorňuje Rachel Garnett na stránkach The Westmorland Gazette.

Plynový krb

Väčšina krbov v domácnostiach využíva v súčasnosti ako zdroj plyn, elektrinu alebo etanol. Plynové krby patrili kedysi k najpredávanejším na trhu. Poskytujú okamžitý, pravý plameň, ktorý je čistejší ako skutočný oheň plný sadzí. Plynové kozuby však vyžadujú odbornú inštaláciu a pravidelné servisné prehliadky.

Aj plynové krby sa však snažia držať krok s dobou. Výrobcovia prichádzajú s jednotkami nepotrebujúce komín, ktoré možno umiestniť v ľubovoľnej časti domu. “Zobrali sme päť najobľúbenejších modelov, zmenšili ich veľkosť a zmenili dizajn tak, aby zaujali zákazníkov, ktorí majú k dispozícii menej priestoru,” objasňuje Paul Chesney, riaditeľ spoločnosti dodávajúcej krby vo Veľkej Británii.

Elektrický krb

Stále viac sa presadzujú elektrické zdroje aj medzi krbmi. Nemôžu konkurovať prirodzenému teplu z plynu, či dreva, nehovoriac o prirodzenosti plameňa, no plusom je najmä nenáročnosť inštalácie, údržby a čistota.

Krb na etanol

Pomerne novým druhom paliva, ktoré sa začína objavovať v krboch, je etanol. Ide o čisté palivo, nevyžadujúce nároky na vetranie a neprodukujúce žiadne škodlivé látky. Hoci krby na etanol sa nevyznačujú zrovna najteplejším plameňom a predstavujú skôr doplnkový zdroj tepla, spaľovací proces je veľmi účinný. Spaľovanie etanolu nie je sprevádzané hukotom ani praskaním ako pri dreve, no hra plameňov je v tomto prípade oveľa zaujímavejšia.

Krby na etanol nepotrebujú k fungovaniu komín ani elektrickú zástrčku. Zároveň sú mobilné, to znamená, že ich možno presunúť podľa potreby a počasia napríklad von. A existujú aj také, kde na prvý pohľad nezbadáte rozdiel od krbu na drevo.   

Vývojom sa uberá tiež umiestňovanie krbov v miestnosti. Už to nie sú iba statické prvky zaberajúce meter štvorcový pod komínovým vývodom. Nájdete ich vyčnievať zo steny, dvíhať sa z podlahy, či visieť zo stropu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Krby

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Testovali ukladanie elektriny z fotovoltických panelov v superkondenzátoroch

Testovali ukladanie elektriny z fotovoltických panelov v superkondenzátoroch

Hoci majú superkondenzátory prakticky nekonečnú životnosť, viaceré vlastnosti limitujú ich aplikovateľnosť v praxi.

Pozvánka na konferenciu: Nová energetika, nové modely optimalizácie energetických nákladov

Pozvánka na konferenciu: Nová energetika, nové modely optimalizácie energetických nákladov

Ďalšie z podujatí efocus.sk o riešeniach pre domácnosti a energetické spoločenstvá a výzvach, ktoré je ešte potrebné zdolať na Slovensku a v Čechách.

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

Pozvánka na konferenciu: Obnoviteľné zdroje energie 2024

22. ročník medzinárodnej odbornej konferencie s témou "Aplikácia OZE pri napĺňaní cieľov zelenej dohody" sa uskutoční na začiatku mája v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.