Mobilné klimatizácie na horúce letné dni. Koľko stoja a prečo sú výhodné? | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Mobilné klimatizácie na horúce letné dni. Koľko stoja a prečo sú výhodné?

Ako vybrať prenosnú klimatizáciu, koľko stojí, kde najlepšie kupovať a na čo si dať pri výbere pozor? Vieme a poradíme.

Mobilné klimatizácie na horúce letné dni. Koľko stoja a prečo sú výhodné?

Foto: Fotolia

 • Aktuality |  20.07.2018 |  Martin Rojko

Horúce letné dni prinášajú so sebou otázku, ako sa vysporiadať so zvýšenou teplotou v dome, byte, či kancelárii. Klasické veľké klimatizačné jednotky sú pomerne komplikovaným a nákladným riešením, najmä ak nepotrebujete nutne ochladzovať všetky miestnosti naraz. Pomôcť môžu aj ventilátory, avšak sú to iba neefektívne “víriče” vzduchu spotrebúvajúce veľa elektriny.

Mobilná klimatizácia do bytu, domu, či kancelárie môže predstavovať výhodnú voľbu. Pre aké priestory sa prenosné klimatizácie hodia. Na čo si dať pri ich výbere pozor? Aký výkon klimatizácie zvoliť a od čoho závisí? Mobilné klimatizácie môžu obsahovať iba základné, ale aj veľa ďalších funkcií. Aká je ich cena a kde možno kúpiť najlacnejšie mobilné klimatizácie? Aj na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v nasledujúcich riadkoch.

Kde sa najviac hodí mobilná klimatizácia?

Prenosnosť klimatizačnej jednotky zabezpečí, že ochladiť môžete ľubovoľnú miestnosť alebo priestor. Aj ak ich je viac, nie však súčasne v rovnakom čase. Mobilnú klimatizáciu možno presúvať podľa potreby a prítomnosti v danej miestnosti. Komfortnú teplotu môže počas dňa vytvoriť postupne v pracovni, obývačke, či spálni. Vďaka ľahkej mobilite sa dá využiť napríklad aj na chate.  

Mobilná klimatizácia sa najlepšie hodí do objektov, kde nie je možné inštalovať klasickú nástennú klimatizáciu z dôvodu nemožnosti alebo prílišnej zložitosti stavebných úprav. Ide napríklad o priestory v prenájme, historické budovy, či panelové byty.  

Existujú aj mobilné klimatizácie pre väčšie priestory ako haly alebo predajne. V tomto prípade ide o dvojdielne klimatizácie s vysokým výkonom a účinnosťou takmer rovnajúcou sa tradičným nástenným klimatizačným jednotkám.  

Ako funguje mobilná klimatizácia

Mobilné klimatizácie sa predávajú na trhu v rôznom štandarde vybavenia. Môžu napríklad obsahovať funkciu intenzívneho chladenia, ktorá sa hodí pri potrebe okamžitého ochladenia miestnosti v čo najkratšom čase. Častým prvkom ovládania je aj časovač. Používateľ môže nastaviť dobu, počas ktorej jednotka funguje a potom sa automaticky vypne.

Súčasťou moderných mobilných klimatizácií je LED displej, na ktorom možno zvoliť jeden z režimov (základnými sú chladenie, odvlhčovanie a ventilátor). Samozrejmosťou je aj diaľkové ovládanie.

Mobilná klimatizácia s kúrením

Moderné mobilné klimatizácie obsahujú často aj funkciu kúrenia. Čiže počas chladnejších dní dokážu zabezpečiť prívod teplejšieho vzduchu do miestnosti a poskytnúť požadovaný tepelný komfort. Avšak pozor, takáto mobilná jednotka dokáže vykúriť miestnosť iba vtedy, ak je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou do päť stupňov Celzia. To znamená, ak vonku mrzne alebo teplota je okolo nuly, miestnosť nebude dostatočne vykúrená. Vykurovanie mobilnou klimatizáciou sa teda oplatí pri vonkajšej teplote nad 10 stupňov.

Existujú mobilné klimatizácie s funkciou vykurovania, ktoré je možné umiestniť vo vonkajšom priestore a používať na ochladzovanie miestnosti. Keďže sa nachádzajú vonku, napríklad na balkóne, hlučnosť ani zabraný priestor nie sú obmedzujúce.

Mobilná klimatizácia s automatickým výparníkom vody

Dôležitou súčasťou mobilných klimatizácií je automatický výparník vody. Klimatizácia je založená na rýchlom ochladzovaní okolitého vzduchu, pričom vzniká kondenzát, ktorý je nutné vyviesť preč. Niektoré jednoduchšie typy mobilných klimatizácií používajú k tomu zásobník na zhromažďovanie kondenzátu. Ten je však potrebné často vylievať, čo nepridáva na komforte. Preto najvýhodnejším riešením je klimatizácia s automatickým výparníkom, kedy odvádzaný zohriaty vzduch uniká spolu s vodou a kondenzátom cez vývodovú trubicu.

Pozrite si video od predajcu mobilných klimatizácií Alza, ako zariadenie funguje a ako vybrať najvhodnejšiu klimatizáciu pre vašu miestnosť:

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu

Výber najvhodnejšej mobilnej klimatizácie závisí od veľkosti, resp. objemu miestnosti, ktorú chceme ochladiť. Od toho sa odvíja výkon klimatizácie. Vo všeobecnosti platí, že výkon o veľkosti osem wattov dokáže klimatizovať jeden štvorcový meter.

Mobilná klimatizácia je najvhodnejšia pre priestory v objeme do 60 kubických metrov. Výkonnejšie jednotky dokážu poskytnúť komfort aj pre priestor do 80 a viac m3. Výkon však závisí aj od počtu osôb nachádzajúcich sa v miestnosti. Samozrejme, čím viac ľudí, tým je potrebný väčší výkon.

Chladiaci a vzduchový výkon klimatizácie

Chladiaci výkon mobilnej klimatizácie sa udáva v kilowattoch alebo jednotkách BTU. Jeden kilowatt sa rovná približne 3412 BTU. Prenosné jednotky sa predávajú najčastejšie s výkonom 7000 – 12 000 BTU. Jedným z dôležitých parametrov pri výbere mobilnej klimatizácie je okrem chladiaceho aj vzduchový výkon. V podstate od neho závisí, ako rýchlo sa teplota v miestnosti ochladí na požadovanú úroveň. Inými slovami, určuje rýchlosť rozvádzania chladného vzduchu v danom priestore.  

Dĺžka hadice a poloha jednotky

Dôležitá je aj dĺžka vývodnej hadice z jednotky, resp. poloha zariadenia v rámci miestnosti. Keďže zohriaty vzduch (často spolu s kondenzátom) sa vyvádza trubicou cez okno, je vhodné umiestniť jednotku v jeho blízkosti alebo spôsobom, aby dĺžka hadice postačovala.

Spotreba energie a hlučnosť mobilnej klimatizácie

Spotreba energie a hlučnosť sú ďalšími dôležitými kritériami pri výbere. Čím častejšie používanie mobilnej klimatizačnej jednotky, tým významnejšia je energetická trieda. Zariadenia s označením A+++ dokážu ušetriť veľa energie, ale zároveň treba počítať s vyššou cenou. Energetický štítok na jednotke by mal obsahovať aj údaje o hlučnosti, s ktorou treba počítať. Tá dosahuje spravidla okolo 60 decibelov.   

Na čo si dať pozor pri výbere klimatizácie

 • pred kúpou klimatizácie je dobré zmerať, či bude dĺžka hadice postačovať na vývod z okna, prípadne iného otvoru v miestnosti
 • chladiaci výkon klimatizácie vyberajte podľa veľkosti miestnosti
 • čím výkonnejší a silnejší ventilátor, tým rýchlejšie ochladzovanie klimatizácia zabezpečí
 • okrem chladiaceho výkonu je dôležitá aj spotreba elektriny
 • všímajte si ďalšie funkcie mobilnej klimatizácie: režim ventilátor bez chladenia, automatické udržovanie teploty, čistiace filtre, či odvhlčovanie bez chladenia.

Cena mobilnej klimatizácie a funkcie

Mobilné klimatizačné jednotky už nie sú tak nedostupným tovarom ako v minulosti. A to s ohľadom k predajnej cene ako aj samotnej úspornosti prevádzky. Cena mobilnej klimatizácie začína na zhruba 250 eur a môže sa pohybovať až po niekoľko sto, či tisíc eur v závislosti od výkonu.

Štandardnými funkciami sú chladenie, odvlhčovanie, ventilátor, či časovač, ktoré je možné nastaviť aj cez diaľkové ovládanie. Odvlhčovanie je vhodné najmä v miestnostiach s vysokou vlhkosťou a pomáha zabraňovať vzniku vlhkých stien a plesní.

Mobilná klimatizácia Whirlpool

Mobilná klimatizácia značky Whirlpool patrí k vyhľadávaným produktom na trhu. V predajniach Nay možno takúto klimatizáciu kúpiť za cenu od 309 až po takmer 600 eur. Najlacnejšia prenosná klimatizácia Whirlpool PACW9COL (ktorú v súčasnosti ponúka predajca so zľavou) obsahuje veľa užitočných funkcií.

Napríklad funkcia “Sleep” sa stará o maximálne pohodlie počas spánku. Automaticky reguluje rýchlosť prúdenia vzduchu a ideálne zvyšuje alebo znižuje teplotu podľa toho, či je v režime chladenie alebo ohrev. Táto teplota sa udržuje 8 hodín. Funkcia Round U využíva senzor v diaľkovom ovládači na pravidelnú aktualizáciu klimatizácie podľa teploty v bezprostrednom okolí používateľa. Automaticky sa nastaví tak, aby na mieste bola ideálna teplota.

Samozrejmosťou je možnosť rýchleho chladenia, kedy sa zvyšuje rýchlosť ventilátora a miestnosť sa ochladzuje na 18 ° C bez ohľadu na predtým nastavenú teplotu. Zariadenie obsahuje HEPA filter, ktorý pri pravidelnom čistení vydrží aj päť rokov. Odstraňuje peľ, jemný prach a pľúcne bacily. Mobilná klimatizácia Whirlpool PACW9COL s odvhlčovacou kapacitou 1,3 litra za hodinu dosahuje celkovú spotrebu 2,8 kW a maximálny výkon chladenia 9554 BTU. Je vhodná do miestností s objemom zhruba 70 m3.

Mobilné klimatizácie na Heureka

Mobilné klimatizácie možno nájsť aj cez internetovú stránku Heureka.sk. Prenosné zariadenia značiek Sencor, Coolspace, Sinclair, Remko, Domo, či Coolmobile tu majú svoje zastúpenie. Vysoko výkonná (chladiaci výkon 17 kW, tepelný výkon 20 kW) Coolmobile CR17 v cene 11-tisíc eur je vhodná pre vonkajšie priestory ako stany, reštaurácie, výstavné priestory, dočasné pracoviská a kancelárie, párty v stanoch a halách, poľné nemocnice a ošetrovne, či núdzové ubytovne pri živelných pohromách.

Najlacnejšia mobilná klimatizácia do bytu na Heuréke značky Ravanson je v cene 226 eur, recenzie používateľov však nie sú priaznivé.

Použitá mobilná klimatizácia na Bazoši

Mobilné klimatizácie už väčšinou používané možno nájsť aj na stránkach Bazos.sk. Prenosná klimatizácia Vortex za 300 eur, málo používaná mobilná klimatizácia Alaska za 120 eur, mobilná klimatizácia Electrolux aj s tesnením na okno v cene 260 eur, či mobilné klimatizácie Sinclair (450 eur) a Delonghi (280 eur).

Ako mobilná klimatizácia zabezpečuje odvod vzduchu

Všetky typy mobilných klimatizácií vyžadujú vyvedenie teplého vzduchu von z ochladzovanej miestnosti. K tomu slúži vývodová hadica spravidla s dĺžkou 1 až 2 metre. Niektoré zariadenia obsahujú aj zúženú koncovú časť hadice. Tá umožňuje jednoduchšie prestrčenie oknom alebo iným otvorom a tým zmenší priestor pre vnikanie teplejšieho vzduchu do miestnosti.

Vývodová hadica a jej umiestnenie spôsobuje často pokles výkonu mobilnej klimatizácie. Jej hrúbka totiž vyžaduje pootvorené okno, dvere, prípadne iný otvor, kadiaľ môže unikať odvádzané teplo a kondenzát. Čím hrubšia hadica, tým viac priestoru si vyžaduje a tým viac sa dostáva naspäť do vnútra miestnosti teplejší vzduch. Miestnosť sa tým pomalšie ochladzuje a mobilná klimatizácia musí fungovať na vyšší výkon, čo sa prejaví vyššou spotrebou energie.

Foto: Fotolia

Tesnenia na okná zvyšujú účinnosť klimatizácie

Riešením môže byť špeciálny otvor v stene alebo na inom mieste, potom sa však stráca prenosná vlastnosť klimatizácie. Preto sa často používajú tesnenia a ďalšie pomôcky, ktorých cieľom je minimalizovať prienik vzduchu mimo hadice a zvýšiť efektívnosť mobilnej klimatizácie. Pre ideálny výkon je dôležité aj umiestnenie samotnej jednotky.

Je dobré, ak je jednotka v blízkosti okna, či dverí, ktorým odchádza teplý vzduch. No zároveň musí byť okolo zariadenia dostatok priestoru pre prúdenie vzduchu. Prílišná blízkosť steny, nábytku alebo iného objemného predmetu bráni výmene vzduchu.

Aký je rozdiel medzi mobilnou klimatizáciu a ochladzovačom?

Niektorí predajcovia označujú za klimatizáciu aj ochladzovač vzduchu. Ide o najlacnejšie zariadenie na aspoň minimálne ochladzovanie miestnosti. Ochladzovače nepotrebujú vývod vody ani kondenzátu, pretože neodvádzajú teplo z priestoru. Ich úlohou je iba zvlhčovanie vnútorného vzduchu a jeho šírenie do okolia ventilátorom. Vďaka tomu vytvárajú subjektívny pocit ochladenia. Cena ochladzovačov začína na približne 70 eur, nejde však o klimatizáciu.

Klimatizácia obsahuje hadicu a chladiacu tekutinu

Ako spoznať, či ide o mobilnú klimatizáciu alebo zvlhčovač vzduchu? Klimatizácia musí obsahovať vývodnú hadicu, ktorou odchádza teplý vzduch. Zariadenie tiež používa chladiace médium, ktorého špecifikácia by mala byť v popise produktu. Ochladzovač vzduchu neodvádza teplo preč.

Mobilná klimatizácia bez hadice neexistuje. Takéto zariadenie sa nazýva ochladzovač vzduchu, a chladí takým spôsobom, že vzduch vháňa cez vodný filter. Teda na rozdiel od klimatizácie ochladzovač zároveň zvlhčuje vzduch, klimatizácia vzduch vysušuje.

3D vizualizácia: Fotolia

3D vizualizácia: Fotolia

Výhody a nevýhody mobilnej klimatizácie

Výhody mobilnej klimatizácie

 • možnosť presúvať jednotku z miestnosti do miestnosti, alebo iné miesto podľa potreby
 • lacné riešenie ako klimatizovať miestnosť počas pár najhorúcejších dní, či týždňov v roku
 • jednoduché zapojenie bez zložitej odbornej montáže, nenáročná údržba a servis

Nevýhody mobilnej klimatizácie

 • dokáže ochladiť iba jednu miestnosť naraz, nie viacero ako štandardná klimatizácia
 • potreba pootvoreného okna pre zabezpečenie vývodu teplého vzduchu, resp. iného riešenia
 • hlučnosť zariadenia
Značky
klimatizácia

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 21. - 26. 9. 2023

Monitoring energetiky | 21. - 26. 9. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

SPP otvoril ďalšiu LNG čerpaciu stanicu na diaľnici D2

SPP otvoril ďalšiu LNG čerpaciu stanicu na diaľnici D2

V poradí tretia čerpacia stanica na D2 na skvapalnený zemný plyn LNG, kde je možné natankovať aj stlačený zemný plyn CNG.

Simulovali požiar aj zásah bleskom. V Jaslovských Bohuniciach preverili pripravenosť na havárie

Simulovali požiar aj zásah bleskom. V Jaslovských Bohuniciach preverili pripravenosť na havárie

Havarijné cvičenie „Pínia 2023“ preverilo pripravenosť havarijnej odozvy a splnilo zákonné požiadavky. Zúčastnilo sa na ňom 611 osôb.