Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Množstvo skleníkových plynov v atmosfére dosiahlo nový rekord, tvrdí WMO

Svetová meteorologická organizácia vyhlásila, že množstvo oxidu uhličitého, metánu a oxidu dusného v atmosfére sa aj napriek snahám o znižovanie emisí neustále zvyšuje.

Množstvo skleníkových plynov v atmosfére dosiahlo nový rekord, tvrdí WMO

WMO oficiálne oznámila, že v roku 2018 dosiahla hladina oxidu uhličitého v atmosfére 407.8 ppm, čo predstavuje nárast z už beztak rekordnej úrovne 405,5 dielov na milión (ppm) v roku 2017. Tento údaj tesne prekračuje ročný priemerný nárast za posledných desať rokov. 

Napriek všetkým záväzkom v rámci parížskej dohody o klimatickej zmene neexistuje žiadna známka spomalenia, nieto poklesu koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére ", uviedol v tlačovom vyhlásení WMO Petteri Taalas, generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie.

Ich tvrdenia sú založené na meraní obsahu rádioaktívneho uhlíka (14C) v atmosférickom oxide uhličitom (CO2), ktoré by mali poskytovať jedinečný spôsob rozlišovania medzi spaľovaním fosílnych palív a prírodnými zdrojmi CO2.

Súčasné pozorovania CO2 a 14C ukazujú pokles obsahu 14C v atmosférickom CO2 spôsobený prídavkom CO2 zo spaľovania fosílnych palív.

Toto zistenie podľa organizácie ilustruje dôležitosť dlhodobých meraní atmosférického zloženia laboratóriami zapojenými do programu WMO Global Atmosphere Watch (GAW) pri identifikácii zdrojov emisií skleníkových plynov.

Zdroj: WMO

CO2 je za  globálne otepľovanie zodpovedný zhruba z dvoch tretín . Druhým najčastejším skleníkovým plynom v atmosfére je metán.

Podľa WMO je tento organický plyn zodpovedný za 17 % otepľovania. Metán je však pri zachytávaní tepla v atmosfére približne 25-krát účinnejší, ako oxid uhličitý.

Tento jav, známy ako radiačná účinosť a predstavuje rozdiel medzi slnečným svetlom pohlteným Zemou a energiou vyžarovanou späť do vesmíru.

Bulletin WMO uvádza, že došlo k 43-percentnému nárastu celkovej radiačnej účinnosti. Podľa NOAA je oxid uhličitý zodpovedný za asi 80 % tohto zvýšenia.

40 % metánu má pochádzať z prírodných zdrojov a 60 % z ľudských činností, ako je napríklad chov hovädzieho dobytka, či pestovanie ryže.

V roku 2018 WMO zaznamenali nové maximum - okolo 1869 častíc na miliardu (ppb), čo predstavuje 259 % predindustriálnej úrovne metánu v atmosfére.

Úrovne metánu v atmosfére podľa Svetovej meteorologickej organizácie. Zdroj: WMO

Oxid dusný - tretí hlavný skleníkový plyn je z veľkej časti produkovaný poľnohospodárskymi hnojivami a spôsobuje asi 6 % otepľovania na Zemi.

Rovnako ako v prípade metánu a oxidu uhličitého, aj úrovne oxidu dusného podľa WMO dosiahli v minulom roku rekord.

Tento pokračujúci dlhodobý trend znamená, že budúce generácie budú konfrontované so stále vážnym následkom klimatických zmien, vrátane rastúcich teplôt, extrémnejšieho počasia, nedostatku vody, zvýšenia hladiny mora a narušeniu morských aj suchozemských ekosystémov," tvrdí WMO.

Je potrebné pripomenúť, že v poslednej dobe Zem zažíva porovnateľné koncentrácie CO2 ako pred 3-5 miliónmi rokov. Vtedy bolo o 2-3 ° C teplejšie a hladina mora bola o 10-20 metrov vyššia ako v súčasnosti," povedal podľa IFL Science Taalas.


Emisie predstavujú to, čo odchádza do atmosféry. Avšak hodnoty koncentrácie sú výsledkom toho, čo v nej zostane po rade zložitých interakcií medzi atmosférou, biosférou, litosférou, kryosférou a oceánmi.

Na zložitosť skúmania týchto procesov nedávno upozornila aj skupina 500 vedcov, ktorí pod iniciatívou holanského geoenergetika a geofyzika Guusa Berkhouta poslali list s klimatickou deklaráciou generálnemu tajomníkovi OSN.

Vyzvali v ňom predovšetkým na rešpektovanie skutočnej vedy, reálnej ekonómie a zastavenie vyvolávania paniky a strachu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. zdruzenie-liehu@nextra.sk29.11.2019 (09:36)
    Ďakujem, článok je zaujímavý najmä v prvej časti ktorá konštatuje namerané a teda nesporne preukázateľné zmeny (nárast) koncentrácie oxidu uhličitého, metánu i oxidu dusného v atmosfére. Chýba tam ale poukázanie, že to konštatovanie dokazuje narastanie nerovnováhy medzi množstvom produkovaných skleníkových plynov a ich recykláciou prírodnými procesmi ( fotosyntézou zelenými rastlinami), ktoré už zjavne nestačia kompenzovať produkované emisie. Taktiež chýba poukázanie na to, že uhlík v oxide uhličitom (ale aj v organickom odpade i plastoch) možno recyklovať priemyselnými technológiami, ktoré sú známe a overené, ale korporácie ovládajúce ťažbu ropy či plynu a ich prepravy produktovo dmi či tankermi nebudú dobrovoľne ochotné znižovať svoju produkciu a tým aj mieru zisku. Preto treba druhú časť textu, najmä vyjadrenie 500 vedcov pod vedením pána Guusa Berkhouta považovať do určitej miery za konjunkturalistické a v prospech spomínaných korporácií). Ako antitézu odporúčam čitateľom, ktorí majú záujem o riešenie problémov i o budúcnosť ľudstva na planéte prečítať neveľkú publikáciu ktorú napísal šéf Rímskeho klubu (ktorý zastával tento post do roku 2018) Graeme Maxton v publikacii "Change! Why we need a radical turnaroud ", ktorej slovensky preklad "ZMENA alebo KOLAPS" bol vydaný v roku 2019 (ISBN 978-80-89057-78-8) a je dostupný v kníhkupectvách. Žiaľ, ani tento osvietený človek neprihliadol na to, že uhlíková energetika sa nedá zo Zeme odstrániť. To vyplýva zo štruktúry prvkov a vlastností uhlíka. No existuje možnosť pomôcť prírode tým, že budeme recyklovať uhlík priemyselne. Vieme to dobre robiť už od rokov štyridsiatych minulého storočia, keď Nemci začali výrobu syntetického benzínu, ale to povojnový "ropný boom" utlmil a ten útlm, resp. zisk z predaja ropy a plynu pretrvávajú. Širšie a v celospoločenskom kontexte sa touto problematikou zaoberá autor odporúčanej publikácie. Pán Maxton správne predpokladá, že pri realizácii zmeny (ak nemá dôjsť ku kolapsu) musí bezpodmienečne dôjsť k transformácii súčasného priemyslu a prirodzene celosvetovo k zníženiu spotreby fosílnych zdrojov čomu môže výdatne pomôcť využívanie recyklácie uhlíka. No nebude spojené s dobrovoľnosťou ani pohodovou prestavbou z príčin už spomínaných. Lenže t.z. ekologické zdroje nebudú postačovať a bezemisné zdroje (ak nerátam jadrové elektrárne a fotovoltické zariadenia) sú obmedzene. Vopred Vám ďakujem za porozumenie. Ing. Julius Forsthoffer, PhD, forsthoffer@nextra.sk

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektrina, plyn aj teplo v roku 2020 zdražejú, ÚRSO ukázal, koľko si v priemere priplatíme za energie

Elektrina, plyn aj teplo v roku 2020 zdražejú, ÚRSO ukázal, koľko si v priemere priplatíme za energie

Ak by sme v plnej miere zohľadnili iba návrhy dodávateľov, ceny energií by rástli výrazne viac, tvrdí regulátor.

Krátkodobý výpadok plynu z Ukrajiny Európa nepocíti. Dlhotrvajúci môže zmeniť situáciu na trhu

Krátkodobý výpadok plynu z Ukrajiny Európa nepocíti. Dlhotrvajúci môže zmeniť situáciu na trhu

Plynovod cez Ukrajinu je podľa analytikov oveľa menej poruchový ako Nord Stream a nestratí význam v najbližšej dobe. Ale výrazne klesne množstvo prepravovaného plynu.

Energetická služba ČEZ ESCO ušetrila klientom 56 mil. eur

Energetická služba ČEZ ESCO ušetrila klientom 56 mil. eur

Najčastejším opatrením prinášajúcim úsporu energií je modernizácia a doplnenie systémov merania a regulácie, ktoré umožňujú online kontrolu prevádzky energetických zariadení.