Svetová meteorologická organizácia vyhlásila, že množstvo oxidu uhličitého, metánu a oxidu dusného v atmosfére sa aj napriek snahám o znižovanie emisí neustále zvyšuje.
WMO oficiálne oznámila, že v roku 2018 dosiahla hladina oxidu uhličitého v atmosfére 407.8 ppm, čo predstavuje nárast z už beztak rekordnej úrovne 405,5 dielov na milión (ppm) v roku 2017. Tento údaj tesne prekračuje ročný priemerný nárast za posledných desať rokov.
„Napriek všetkým záväzkom v rámci parížskej dohody o klimatickej zmene neexistuje žiadna známka spomalenia, nieto poklesu koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére ", uviedol v tlačovom vyhlásení WMO Petteri Taalas, generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie.
Ich tvrdenia sú založené na meraní obsahu rádioaktívneho uhlíka (14C) v atmosférickom oxide uhličitom (CO2), ktoré by mali poskytovať jedinečný spôsob rozlišovania medzi spaľovaním fosílnych palív a prírodnými zdrojmi CO2.
Súčasné pozorovania CO2 a 14C ukazujú pokles obsahu 14C v atmosférickom CO2 spôsobený prídavkom CO2 zo spaľovania fosílnych palív.
Toto zistenie podľa organizácie ilustruje dôležitosť dlhodobých meraní atmosférického zloženia laboratóriami zapojenými do programu WMO Global Atmosphere Watch (GAW) pri identifikácii zdrojov emisií skleníkových plynov.

Zdroj: WMO
CO2 je za globálne otepľovanie zodpovedný zhruba z dvoch tretín . Druhým najčastejším skleníkovým plynom v atmosfére je metán.
Podľa WMO je tento organický plyn zodpovedný za 17 % otepľovania. Metán je však pri zachytávaní tepla v atmosfére približne 25-krát účinnejší, ako oxid uhličitý.
Tento jav, známy ako radiačná účinosť a predstavuje rozdiel medzi slnečným svetlom pohlteným Zemou a energiou vyžarovanou späť do vesmíru.
Bulletin WMO uvádza, že došlo k 43-percentnému nárastu celkovej radiačnej účinnosti. Podľa NOAA je oxid uhličitý zodpovedný za asi 80 % tohto zvýšenia.
40 % metánu má pochádzať z prírodných zdrojov a 60 % z ľudských činností, ako je napríklad chov hovädzieho dobytka, či pestovanie ryže.
V roku 2018 WMO zaznamenali nové maximum - okolo 1869 častíc na miliardu (ppb), čo predstavuje 259 % predindustriálnej úrovne metánu v atmosfére.

Úrovne metánu v atmosfére podľa Svetovej meteorologickej organizácie. Zdroj: WMO
Oxid dusný - tretí hlavný skleníkový plyn je z veľkej časti produkovaný poľnohospodárskymi hnojivami a spôsobuje asi 6 % otepľovania na Zemi.
Rovnako ako v prípade metánu a oxidu uhličitého, aj úrovne oxidu dusného podľa WMO dosiahli v minulom roku rekord.
„Tento pokračujúci dlhodobý trend znamená, že budúce generácie budú konfrontované so stále vážnym následkom klimatických zmien, vrátane rastúcich teplôt, extrémnejšieho počasia, nedostatku vody, zvýšenia hladiny mora a narušeniu morských aj suchozemských ekosystémov," tvrdí WMO.
„Je potrebné pripomenúť, že v poslednej dobe Zem zažíva porovnateľné koncentrácie CO2 ako pred 3-5 miliónmi rokov. Vtedy bolo o 2-3 ° C teplejšie a hladina mora bola o 10-20 metrov vyššia ako v súčasnosti," povedal podľa IFL Science Taalas.
Emisie predstavujú to, čo odchádza do atmosféry. Avšak hodnoty koncentrácie sú výsledkom toho, čo v nej zostane po rade zložitých interakcií medzi atmosférou, biosférou, litosférou, kryosférou a oceánmi.
Na zložitosť skúmania týchto procesov nedávno upozornila aj skupina 500 vedcov, ktorí pod iniciatívou holanského geoenergetika a geofyzika Guusa Berkhouta poslali list s klimatickou deklaráciou generálnemu tajomníkovi OSN.
Vyzvali v ňom predovšetkým na rešpektovanie skutočnej vedy, reálnej ekonómie a zastavenie vyvolávania paniky a strachu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.