Množstvo prosumerov v Európe rastie, najbežnejšou technológiou je fotovoltika | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Množstvo prosumerov v Európe rastie, najbežnejšou technológiou je fotovoltika

Inteligentné merače, dynamická tarifikácia cien elektriny, poplatky aj dotácie stoja za rozvojom prosumerov. Tí chcú najmä znížiť náklady na energie.

Množstvo prosumerov v Európe rastie, najbežnejšou technológiou je fotovoltika

Foto: Depositphotos

Počet prosumerov v Európe výrazne rastie v ostatných rokoch. Súvisí to s inštalovaním inteligentných meračov, dynamickou tarifikáciou cien elektriny, či dotáciami na kúpu elektromobilov.

Kto sú prosumeri? Ide o odberateľov energie, ktorí ju nielen spotrebúvajú, ale aj vyrábajú. Tieto subjekty majú byť jedným z hlavných prvkov nového dizajnu trhu s elektrinou podľa európskych smerníc. Členské krajiny EÚ by mali nastavovať fungovanie trhu tak, aby sa odberatelia stávali aktívnejšími a tým sa zvýšila flexibilita siete.

Ako konštatuje správa združenia SmartEn, najbežnejšou technológiou aktívnych odberateľov elektriny sú strešné fotovoltické elektrárne. Hlavným motívom zmeny pasívnych zákazníkov na aktívnych sú finančné podmienky.

Správa mapuje stav a podmienky pre prosumerov v 16 európskych krajinách. Zameriava sa na používané technológie, ekonomické podmienky pri ich výbere a celkovú úlohu a aktívnu zapojenosť prosumerov na trhu s elektrinou.

Prosumeri chcú platiť menej za energie

“Prosumeri vo väčšine krajinách chcú znížiť výdavky na elektrinu, platiť stabilné náklady a v prípade priemyselných spotrebiteľov aj zaistiť bezpečnú dodávku za stabilnú cenu,” konštatuje správa (link nájdete v druhej časti článku).

Napríklad pre prosumerov v Nemecku a Dánsku je používanie OZE technológií cestou, ako sa vyhnúť vyšším nákladom za elektrinu, niektorých daniam a poplatkom, a to aj bez podpory cez garanciu výkupnej ceny.

VIESSMANN

Správa prichádza k záveru, že krajiny, kde sa prosumeri najviac rozvíjajú, sa vyznačujú mixom viacerých faktorov: existujúcimi mechanizmami podpory štátu, klesajúcimi nákladmi na zavádzané technológie, nastavením cien elektriny, daní a poplatkov spôsobom, ktorý motivuje k samospotrebe. Dôležitá je tiež možnosť speňaženia flexibility voči dodávateľovi alebo cez iné subjekty.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spúšťajú register obnoviteľných plynov. Záruky pôvodu majú prispieť k dekarbonizácii

Spúšťajú register obnoviteľných plynov. Záruky pôvodu majú prispieť k dekarbonizácii

Zatiaľ ide hlavne o biometán, do budúcnosti sa však počíta aj s ďalšími plynmi.

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

Dodávky energií sú podľa analýzy ÚRSO na Slovensku výrazne drahšie ako inde. Regulácia spôsobila oneskorenie pri zdražovaní a spomaľuje aj zlacnenie, kontrujú dodávatelia.

Odmietli zaplatiť za dodané energie. Medzi VSE a Chemes pokračujú súdne konania

Odmietli zaplatiť za dodané energie. Medzi VSE a Chemes pokračujú súdne konania

Zisťovali sme, ako sa hýbe spor ohľadom dodávok energií pre Chemes. Od mestského podniku má do 1. júna zinkasovať ďalšie milióny eur.