VSDS
INNOGY
INNOGY

Ministerstvo financií zavádza spotrebnú daň pre skvapalnený zemný plyn

Návrh zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a plynu počíta so zdaňovaním, ak sa LNG používa ako pohonná látka alebo na výrobu tepla.

Ministerstvo financií zavádza spotrebnú daň pre skvapalnený zemný plyn

Foto: SPP CNG

Ministerstvo financií Slovenskej republiky pripravilo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Návrh počíta so zdaňovaním bioplynu a biometánu využívaných ako pohonná látka alebo palivo pri výrobe tepla, oslobodzuje od spotrebnej dane uhlie pri technicky odôvodnených stratách, upravuje podmienky zníženej sadzby dane na motorový benzín, zavádza ustanovenia týkajúce sa skvapalneného zemného plynu, či nabíjacích staníc pre elektromobily.

Zákon sa dotýka subjektov, ktorí obchodujú s elektrinou, plynom a uhlím a ktoré sú registrovaní ako platitelia dane z elektriny, uhlia a zemného plynu. Ich presný počet podľa predkladateľa návrhu nie je možné určiť.  

Výnimka pre uhlie

Návrh zákona umožňuje oslobodiť od spotrebnej dane uhlie, ak dôjde k jeho zničeniu. Uhlie je oslobodené od dane maximálne do výšky technicky odôvodnených skutočných strát, pričom tieto musia byť uznané správcom dane. Zákon zároveň stanovuje podmienky, čo s uhlím, ak spotrebiteľ nedokáže minúť palivo od dodávateľa na účely oslobodené od dane, ani iné účely.

„Od dane je oslobodené aj uhlie maximálne do výšky technicky odôvodnených skutočných strát pri skladovaní a preprave, ak sú tieto straty uznané colným úradom ako oprávnené a zodpovedajú charakteru činnosti a obvyklej výške strát pri rovnakej alebo obdobnej činnosti,“ uvádza návrh zákona.  

Všetko o plyne

Daňové zvýhodnenie biopalív prvej generácie

„Na základe predpokladaného nedostatku pokročilých biopalív na trhu Slovenskej republiky sa navrhovanou úpravou umožní od 1. januára 2020, na uplatnenie daňovo zvýhodnenej sadzby na motorový benzín, primiešať do motorového benzínu len biopalivo prvej generácie v stanovenom objeme,“ uvádza predkladateľ návrhu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Drevná biomasa je naďalej obnoviteľným zdrojom, rozhodol európsky súd

Drevná biomasa je naďalej obnoviteľným zdrojom, rozhodol európsky súd

Aktivisti namietajú, že spaľovanie dreva vypúšťa viac CO2 ako uhlie a zemný plyn. Drevo predstavuje 60 % spotreby OZE v EÚ.

Ministerstvo chce zakázať kotly nízkej emisnej triedy a posilniť samosprávy v oblasti ovzdušia

Ministerstvo chce zakázať kotly nízkej emisnej triedy a posilniť samosprávy v oblasti ovzdušia

Nový zákon o ochrane ovzdušia má priniesť rozsiahle zmeny. Enivirorezort tvrdí, že Slovensko musí pridať v riadení kvality ovzdušia.

Biomasa, tepelné čerpadlá, solárna energia. Firmy si rozdelia dotácie na OZE z eurofondov

Biomasa, tepelné čerpadlá, solárna energia. Firmy si rozdelia dotácie na OZE z eurofondov

Na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu zariadení, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie (OZE), ide 10 miliónov eur. O príspevok môžu žiadať všetky kategórie podnikov.