Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Minister Žiga odovzdával ceny za energetickú efektívnosť

Minister hospodárstva odovzdal na konferencii Efektivita 2017 ceny za zvyšovanie energetickej efektívnosti. Odniesli si samosprávy i súkromné spoločnosti.

eneergetická efektívnosť

Foto: MH SR

Mesto Malacky, obec Jablonec, spoločnosti HERN s.r.o. a Kúpele Vyšné Ružbachy, a.s. sú laureáti ocenenia EFEKTIA 2017 za najlepšie projekty energetickej efektívnosti v SR v štyroch hlavných kategóriách.

Držiteľom hlavnej ceny prvého ročníka súťaže EFEKTIA 2017 pre projekt energetickej efektívnosti s garantovanou úsporou energie je Psychiatrická liečebňa Samuela Bluma v Plešivci.

Špeciálnu cenu za najinovatívnejší projekt si odniesla spoločnosť KINEX BEARINGS, a.s. za zníženie prevádzkových nákladov na chladenie v procese kalenia. Projekt umožnil spoločnosti odpojiť sa od dodávateľa chladu a vyrábať si ho svojpomocne. Zároveň priniesol veľkú finančnú úsporu, keďže šetrí až 92% pôvodných nákladov, a skvalitnil samotnú výrobu.

„Energetická efektívnosť je dôležitá podmienka konkurencieschopnosti firiem i celých ekonomík, preto aj ministerstvo hospodárstva podporuje a aj naďalej bude podporovať rozvoj progresívnych a energeticky úsporných technológií na Slovensku,“ povedal pri odovzdávaní ceny spoločnosti KINEX BEARINGS minister hospodárstva Peter Žiga.

Šéf rezortu hospodárstva na podujatí pripomenul, že energetická efektívnosť sa stala jedným z hlavných pilierov energetickej politiky Slovenskej republiky a zároveň aj prierezovou prioritou, ktorá je monitorovaná vo všetkých oblastiach národného hospodárstva.

„Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vypracovalo Akčný plán energetickej efektívnosti, ktorý bol schválený v apríli tohto roku. Obsahuje vyhodnotenie existujúcich opatrení a plán na dosahovanie budúcich úspor energie v priemysle, budovách, treťom a verejnom sektore, domácnostiach a doprave. Ciele energetickej efektívnosti pre rok 2020 boli v roku 2014 splnené. Našim úsilím je udržať si tento trend až do roku 2020,“ povedal Peter Žiga.

Energetické služby prispievajú nielen k znižovaniu spotreby energie, ale aj k zvyšovaniu kladného povedomia o úsporách energie.  V posledných troch rokoch sa dosiahnuté úspory energie v SR pomocou energetických služieb každoročne zdvojnásobujú.

„Do budúcnosti sa budeme naďalej snažiť podporovať rozvoj energetických služieb na Slovensku, ktoré sú aplikované najmä v oblastiach priemyslu a verejného sektora. Atraktivita energetických služieb je daná možnosťou prefinancovania investície zo samotných úspor dosiahnutých v konkrétnom projekte,“ dodal minister hospodárstva.

ZDROJ:

Tlačová správa Ministerstva hospodárstva SR


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 13. - 22. 4. 2018

Monitoring energetiky | 13. - 22. 4. 2018

Služba pre predplatiteľov.

Monitoring energetiky | 5. - 12. 4. 2018

Monitoring energetiky | 5. - 12. 4. 2018

Služba pre predplatiteľov.

Sporáky novej generácie MORA majú najväčšiu rúru na trhu

Sporáky novej generácie MORA majú najväčšiu rúru na trhu

S objemom rúry až 70 litrov (najväčší v kategórii sporákov do 50 cm) by už žiadna výzva nemala byť príliš veľká.