VSDS
INNOGY
INNOGY

Minister Matovič aj šéf SEPS Dovhun vidia v novom elektrickom vedení symboliku

Nové elektrické vedenie medzi Slovenskom a Maďarskom vybudovala SEPS, štátna spoločnosť spadajúca pod rezort financií, v spolupráci s maďarským partnerom MAVIR.

elektrické vedenie

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa včera, 29. apríla, zúčastnil slávnostnej ceremónie, počas ktorej symbolicky uviedol do prevádzky nové diaľkové elektrické vedenie medzi Slovenskom a Maďarskom.

Nové cezhraničné prepojenie je v komerčnej prevádzke už od začiatku apríla. Z pohľadu slovenskej energetiky ide o dôležitý míľník, keďže nové elektrické vedenie vzniklo na jednom z najvyťaženejších úsekov prenosovej sústavy a umožňuje do siete pripojiť nové elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 1 800 MW. 

„Toto prepojenie je symbolické. Áno, je to na prvý pohľad chladný drôt, no je to najmä pevný prepoj medzi našimi krajinami, ktorý nám dodáva väčší pocit bezpečia, istoty, umožňuje nám posilniť vzájomný obchod a zapojiť do energetických sietí viac ekologických zdrojov,“ povedal podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič.

O posilnení slovensko-maďarského prenosového profilu Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), prevádzkovateľ prenosovej sústavy, ktorý ako štátna spoločnosť spadá pod rezort financií, a jej maďarský partner MAVIR uvažovali viac ako dve desaťročia.

Zvyšujúce sa nároky na kapacitu elektrických vedení totiž predstavovali záťaž a zároveň aj veľké riziko pre transport elektriny v celom regióne. Nové elektrické vedenie má kapacitné riziká výrazne obmedziť. 

„V našich nových vedeniach vidím symbolicky i reálne tri základné piliere, o ktoré sa môžeme oprieť. Reprezentujú pre mňa snaženie oboch našich organizácií o bezpečnú, zelenú a do tretice aj jednotnú, férovo nacenenú, energiu,“ zdôraznil Peter Dovhun, generálny riaditeľ SEPS.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO plánuje reformu regulácie, projekt podporí Európska komisia

ÚRSO plánuje reformu regulácie, projekt podporí Európska komisia

Reforma bude zameraná na transpozíciu legislatívneho balíčka „Čistá energia pre všetkých Európanov“, rozvoj inovácií, ochranu spotrebiteľov a transformáciu energetiky.

Monitoring energetiky | 11. - 13. 5. 2021

Monitoring energetiky | 11. - 13. 5. 2021

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Vyúčtovanie tepla sa v roku 2021 možno posunie, pandémia komplikuje odpočty

Vyúčtovanie tepla sa v roku 2021 možno posunie, pandémia komplikuje odpočty

Správcovia bytov stále nemajú k dispozícii všetky odpočty, ktoré potrebujú pre vyúčtovanie nákladov za teplo a teplú vodu. Podľa platnej legislatívy pritom vyúčtovanie tepla musia stihnúť do 31. mája 2021.