Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Mičovský po prelete nad Slovenskom: Repky na biopalivá je priveľa a chýbajú vodné plochy

Príliš veľké plochy podľa ministra pôdohospodárstva zaberajú až tri technické plodiny, ktoré slúžia na výrobu biopalív. Vďaka úprave dotácií by sa to mohlo zmeniť už v budúcom roku.

repka

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Repky olejnej je na slovenských poliach priveľa. Kým na prelome milénií zaberala 100 tisíc hektárov pôdy, dnes je to až 147 tisíc hektárov. Dotácie z technických plodín musíme presmerovať inam, najmä do produkcie zeleniny a ovocia.

Po symbolickom prelete nad oblasťou Nitry, Nových Zámkov a Levíc to skonštatoval nový minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Dojmy z hodinového preletu nad krajinou opisuje v rozhovore pre Denník E.

Viac repky je iba v Česku

Z celkovej rozlohy orných pôd, na ktoré farmári čerpajú dotácie, je podľa ministra repka olejná vysiata až na 11 percentách pôdy.

„Teraz ju máme na 147-tisícoch hektárov. No na prelome milénia sme ju mali len na 100-tisícoch hektárov. Nárast plôch o polovicu je naozaj veľký,“ hovorí J. Mičovský a odvoláva sa pritom na údaje Eurostatu, podľa ktorých má väčšie zastúpenie repky na poliach ako Slovensko iba Česká republika.

Rozloha polí osiatych repkou podľa agrorezortu dosahuje až trojnásobok európskeho priemeru.

Produkcia repky na Slovensku je podľa J. Mičovského v súčasnosti o 250 percent väčšia, ako „reálne potrebujeme,“ čím naráža na to, že väčšina vypestovanej repky ide na výrobu bionafty. Na druhej má Slovensko záporné saldo v obchode s potravinami až na úrovni 1,8 miliardy eur. Súčasný objem pestovania repky podľa jeho slov „nejde naproti zdravej nášho výžive obyvateľstva.“

Dotácie znížia už v tomto roku

Agrorezort pod Mičovského vedením chce preto prenastaviť dotačnú politiku tak, aby viac podpory tieklo do produkcie zeleniny, ovocia a ďalších potravín na úkor repky. Jej produkciu minister neplánuje obmedzovať nariadením, naopak, farmárov chce motivovať k zmene štruktúry výroby tým, že sa znížia dotácie na repku a zvýšia dotácie na iné plodiny.

„Chápem farmárov, že repku pestujú, lebo na ňu majú u výrobcov biopalív odbyt a majú z nej slušnú mieru zisku, ale nemôže pokračovať to, že musíme z cudziny voziť denno-denne 700 kamiónov potravín. Musíme upraviť dotácie, aby nám farmári produkovali to, čo nám chýba na stoloch,“ povedal minister.

Okrem repky sa podľa J. Mičovského v súčasnosti kvôli nastaveniu dotačnej politiky na Slovensku pestujú vo väčšom objeme aj ďalšie dve technické plodiny. Na výrobu biopalív sa využívajú aj slnečnica a kukurica.

„Zo slnečnice sa produkuje podobne ako z repky bionafta a z kukurice bioetanol, ktorý sa primiešava do benzínov. Aj slnečnicu a kukuricu tu pestujeme s istou nadprodukciou, ale nehovorím ešte, že aj pri nich už máme jasné nápočty. Rozhodne však chceme zvyšovať na našich farmách výrobu potravín na úkor technických plodín,“ doplnil J. Mičovský s tým, že jeho rezort preto už tento rok upraví dotačné systémy.

Podľa údajov rezortu hospodárstva tvoria biopalivá na Slovensku približne šesť percent celkového objemu motorových palív. Zákon však počíta s tým, že ich podiel bude ďalej rásť. Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku

Chýbajú vodné plochy

Okrem pestovania repky olejnej a ďalších technických plodín minister po lete upozornil aj na hospodárenie s vodou v krajine.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. peter.taus@tuke.sk17.05.2020 (15:23)
    Po dlhých rokoch debát a upozorňovania na škodlivosť nevhodne nastavených dotácií sa konečne zistilo, že to takto ďalej nejde. Prečo neboli doteraz vypočuté názory odborníkov, skutočných farmárov, či skúsených gazdov? Žeby kvôli personálnym výhodám a benefitom vybraných dotácií? Som zvedavý, kedy sa naše poľnohospodárstvo a farmárstvo dostane na úroveň, na akú patrí. Držím palce všetkým, ktorí to chcú dosiahnuť.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Povinnej prolongácii podpory sa chce vyhnúť 97 fotovoltík, ÚRSO posudzuje ich dôvody

Povinnej prolongácii podpory sa chce vyhnúť 97 fotovoltík, ÚRSO posudzuje ich dôvody

Regulátor z vlastného podnetu spustil konania voči 20 výrobcom elektriny, ktorý v stanovenej lehote nepredložili žiaden cenový návrh.

Zásoby plynu sú dostatočné, Slovensko je na zimu pripravené, ukázal test SPP – distribúcia

Zásoby plynu sú dostatočné, Slovensko je na zimu pripravené, ukázal test SPP – distribúcia

Distribučná spoločnosť zrealizovala stress test, do ktorého sa zapojili všetci dodávatelia plynu na Slovensku.

Toto sú možnosti, ako kompenzovať priemysel za nepriame náklady uhlíka

Toto sú možnosti, ako kompenzovať priemysel za nepriame náklady uhlíka

Štúdia INESS navrhuje, aby príjmy z predaja emisných povoleniek v Envirofonde slúžili na určený účel, nie financovanie štátu.