Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Michal Hudec: Českí politici sa nebáli deregulovať dodávku elektriny aj pre domácnosti

Aké sú rozdiely na trhu s elektrinou na Slovensku a v Česku? Prečo sú podobné podmienky iba na veľkoobchodnom trhu?

Michal Hudec: Českí politici sa nebáli deregulovať dodávku elektriny aj pre domácnosti

Foto: Depositphotos

Slovensko a Česká republika majú niekoľko dekád trvajúcu spoločnú minulosť. Podobné zlomové momenty ovplyvňovali ekonomický vývoj a aj trh s elektrinou. Napriek tomu je súčasný stav porovnateľný iba na veľkoobchodnom trhu, kde platia takmer rovnaké pravidlá v celej Európe. Maloobchodný sektor na Slovensku stále dopláca na politické rozhodnutia v minulosti.

Hoci východiskové pozície oboch krajín boli po rozdelení federácie a počas prístupového procesu k EÚ rovnaké, dnešná situácia v časti elektroenergetiky je často až diametrálne odlišná.

“Politici v Česku sa nebáli pristúpiť k zásadnejšej deregulácii trhu pri koncovej dodávke energií, vrátane domácností. To je jeden zásadný faktor,” uviedol Michal Hudec, predseda Združenia dodávateľov energií počas online diskusie Česko-slovenského energetického fóra "Back To The Future - Obchodovanie s elektrinou v 21. storočí".

Slovenská energetika sa vybrala presne opačným smerom. “Dlhé roky tu bola vláda presadzujúca silný regulačný rámec. Aj vedenia regulačného úradu mali tendenciu ďalej posilňovať svoje kompetencie.” Vyvrcholilo to schválením zákona o regulácii v sieťových odvetviach v roku 2012. Po krátkom období uvoľňovania trhu sa tak opäť zaviedla regulácia malých podnikov.

Okrem cenovej regulácie existuje na Slovensku podľa M. Hudeca aj prísna vecná regulácia. Ide najmä o zjednotenie všeobecných obchodných podmienok pri dodávkach elektriny koncovým odberateľom.

Michal Hudec| Foto: Energie-portal.sk

“Zatiaľ čo v Česku je slobodný trh, na Slovensku sú dodávatelia v masovom segmente nútení ponúkať produkty za zhruba podobnú cenu a za rovnakých obchodných podmienok. To ovplyvňuje pozíciu oboch krajín z hľadiska rozvoja hospodárskej súťaže.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Článok Jána Maceja z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/04.

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Odpájanie od CZT sa domácnostiam oplatí, decentralizované vykurovanie ale čelí diskriminácii, píše Ivan Satvár, konateľ spoločnosti Virtuálny správca budov.

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Úvodník vyšiel v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodársvo 2021/04.