Medzisklad vyhoreného jadrového paliva je takmer plný, o dva roky tu môže byť problém (VIDEO) | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Medzisklad vyhoreného jadrového paliva je takmer plný, o dva roky tu môže byť problém (VIDEO)

Súčasné kapacity pre vyhorené jadrové palivo sú naplnené na 93 %. Vybudovanie hlbinného úložiska bude beh na dlhé trate, JAVYS však už má vytipované dve lokality.

Medzisklad vyhoretého jadrového paliva je takmer plný, o dva roky tu môže byť problém

Richard Sulík a Pavol Štuller

Slovensko bude do dvoch rokov potrebovať ďalšie kapacity na uskladňovanie vyhoreného jadrového paliva. Ak dovtedy nový sklad nebude stáť, vyhorené jadrové palivo z jadrových elektrární Mochovce a Jaslovské Bohunice nebude kam odkladať.

„Kapacita súčasného medziskladu je naplnená už na 93 % a očakávame, že 100 % naplnenosť bude dosiahnutá začiatkom roka 2023," vysvetlil Pavol Štuller, generálny riaditeľ štátnej akciovky JAVYS, ktorá zabezpečuje rôzne činnosti v záverečnej fáze jadrovej energetiky. Jednou z nich je aj nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom.

V nasledujúcom videu o situácii so skladovaním vyhoreného jadrového paliva hovoria šéf JAVYS Pavol Štuller a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Nový sklad naráža na odpor aktivistov

Tender na výstavbu nového skladu, ktorý má stáť rovnako ako už existujúci medzisklad v Jaslovských Bohuniciach, JAVYS spustila v rámci medzinárodného výberového konania už pred niekoľkými rokmi.

Po sprevádzkovaní nového zariadenia by malo Slovensko získať kapacitu na uskladnenie ďalších 10 000 palivových kaziet.

„Očakávame, že tento projekt by mal byť dokončený začiatkom roka 2023, práve kedy budeme túto kapacitu potrebovať," podotkol P. Štuller. 

Ako na tlačovej besede s P. Štullerom doplnil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), aj keď pojem „medzisklad“ evokuje krátkodobé uskladňovanie, využívanie takéhoto zariadenia je dlhodobá záležitosť. V súčasnosti prevádzkovanom medzisklade je uskladňované vyhoreté jadrové palivo od 50. rokov minulého storočia. 

„V každom reaktore je približne 200 palivových tyčí a každá z nich je v prevádzke zhruba päť rokov. Bude trvať veľmi dlho, až sa nový sklad opäť naplní,“ vysvetlil R. Sulík. 

Richard Sulík | Foto: Energie-portal.sk

„Verím, že sa nám aj napriek odporu niektorých aktivistov podarí dokončiť tento sklad v plánovanom termíne, pretože je v strategickom záujme Slovenskej republiky, aby sme túto činnosť vedeli kontinuálne zabezpečovať,“ povedal šéf JAVYS.

Akékoľvek oneskorenie tohto projekt by podľa neho mohlo mať pre slovenskú energetiku závažné dôsledky.

„Aj z tohto pohľadu je dôležité, aby sme vnímali túto činnosť ako nevyhnutnú pre fungovanie energetického sektora na Slovensku,“ doplnil P. Štuller s tým, že prípadné zdržanie projektu by vážne ohrozilo energetickú bezpečnosť krajiny. Vyhorené jadrové palivo z Jaslovských Bohuníc a Mochoviec by nebolo kam uskladňovať.

Plánujú hlbinné úložisko

So skladovaním vyhoreného jadrového paliva v medzisklade sa aj po dobudovaní nových kapacít počíta rádovo v desaťročiach. Dlhodobým riešením pre vyhorené palivo by však malo byť hlbinné úložisko. Takéto zariadenie zatiaľ nie je sprevádzkované nikde v Európe, JAVYS však s jeho prípravou počíta. 

„Najďalej sú Fíni, ktorí sú vzhľadom na priaznivé geologické podmienky v pokročilej fáze a hlbinné úložisko majú už takmer vybudované. V rámci Slovenskej republiky sme začali s prípravným konaním,“ doplnil P. Štuller.

Pavol Štuller | Foto: Energie-portal.sk

JAVYS má podľa jeho slov vytipované dve geologicky vhodné lokality, kde by v budúcnosti mohlo byť hlbinné geologické úložisko vybudované. Prezradil tiež, kde v ktorých regiónoch sa nachádzajú.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Znížila sa aj spotreba a výroba elektriny, ukazujú dáta českej energetiky za prvý štvrťrok 2023.

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Štát neplní ani opakovane posunutý harmonogram. Z viac ako 200 miliónov eur doposiaľ rozdelili iba zlomok. Mapovali sme situáciu.

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Veterné a solárne elektrárne môžu byť voči ruským útokom odolnejšie ako zdroje na fosílne palivá, ktoré sú koncentrované na menšom území a ťažšie sa opravujú.