INNOGY
INNOGY
Belimo

Martin Kumpan: Mnohé firmy stále nerozumejú, čo je energetická služba

Dodávatelia budú iba ťažko presadzovať nové riešenia bez záujmu domácností aj podnikov o optimalizáciu spotreby energií.

Martin Kumpan: Mnohé firmy stále nerozumejú, čo je energetická služba

Foto: Depositphotos

Regulačný úrad pripravuje tzv. “regulačné pieskovisko”. Malo by napomôcť zavádzaniu inovácií do energetiky, vzniku nových hráčov aj riešení. Tie sa však najskôr vyskúšajú a vyhodnotia. Energetické spoločnosti nový nástroj vítajú, hoci nejasných ostáva v tejto fáze ešte veľa otázok.

Vladislav Jurík zo Stredoslovenskej distribučnej upozorňuje na trvanie pilotného projektu v dĺžke jeden rok. “Drvivá väčšina projektov z pohľadu prevádzkovateľa distribučnej sústavy trvá viac rokov. Aj sandboxové projekty v iných krajinách fungujú štandardne 3-5 rokov a až potom sa vyhodnocujú.” Vie si však predstaviť kratšie projekty v oblasti spracovania dát a s takýmto zameraním počíta aj ÚRSO.

Zatiaľ nevyjasnenou ostáva otázka investícií, ktoré by mohli byť oprávnenými nákladmi regulovanej spoločnosti. “Ak by regulátor chcel pomôcť tým, že to zohľadní ako oprávnený náklad, v poriadku. Ale ako to bude premietnuté, budú navýšené oprávnené náklady dodávateľa? Alebo výrobcovi OZE, ktorý bude testovať batériu, budú navýšené oprávnené náklady a zvýšená aj výkupná cena elektriny?” pýtal sa zástupca distribučnej spoločnosti na online konferencii Smart NRG Forum.

Odberatelia sa musia zaujímať o znižovanie spotreby

Hoci spôsob finančnej realizácie projektov v sandboxe ešte nie je definitívne určený, pre ministerstvo hospodárstva je dôležité, aby projekty nenavyšovali koncové ceny pre zákazníka.

“Slovensko má v súčasnosti jedny z najvyšších regulovaných poplatkov v Európe a sandbox by ich nemal ešte zvyšovať. Práve naopak, mal by ich postupne znižovať,” uviedol Karol Galek, štátny tajomník MH SR. Testovacie obdobie považuje za dôležité aj z hľadiska dvojfázového procesu deregulácie trhu.

Zástupca distribučnej spoločnosti v otázke možného znižovania nákladov energofiriem aj koncových odberateľov upozorňuje na dôležitú podmienku. “Za predpokladu, že odberatelia budú mať záujem využívať ponúkané možnosti. Ak sa domácnosti, ale aj veľké podniky nezačnú zaujímať o spôsoby zníženia spotreby, márne sa dodávatelia budú snažiť presviedčať ich o benefitoch flexibility, riadenia odberu, či inštalácii batérie.”

Odberatelia si podľa V. Juríka často rezervujú veľkú kapacitu pre odberného miesto, no využívajú možno polovicu. “Potom sa sťažujú, koľko musia platiť za distribúciu, aj keď kapacitu vôbec nevyužívajú.”

K. Galek si myslí, že propagátorom osvety v energetickej efektívnosti by nemal byť len štát, ale aj dodávatelia energií. “Ak budú tlačiť zákazníkov, aby znižovali spotrebu, klesnú im síce príjmy z predaja energie, na druhej strane sa otvára obrovský priestor pre poskytovanie ďalších služieb, ktorými si vedia tieto príjmy kompenzovať.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.