Dodávatelia budú iba ťažko presadzovať nové riešenia bez záujmu domácností aj podnikov o optimalizáciu spotreby energií.
Regulačný úrad pripravuje tzv. “regulačné pieskovisko”. Malo by napomôcť zavádzaniu inovácií do energetiky, vzniku nových hráčov aj riešení. Tie sa však najskôr vyskúšajú a vyhodnotia. Energetické spoločnosti nový nástroj vítajú, hoci nejasných ostáva v tejto fáze ešte veľa otázok.
Vladislav Jurík zo Stredoslovenskej distribučnej upozorňuje na trvanie pilotného projektu v dĺžke jeden rok. “Drvivá väčšina projektov z pohľadu prevádzkovateľa distribučnej sústavy trvá viac rokov. Aj sandboxové projekty v iných krajinách fungujú štandardne 3-5 rokov a až potom sa vyhodnocujú.” Vie si však predstaviť kratšie projekty v oblasti spracovania dát a s takýmto zameraním počíta aj ÚRSO.
Zatiaľ nevyjasnenou ostáva otázka investícií, ktoré by mohli byť oprávnenými nákladmi regulovanej spoločnosti. “Ak by regulátor chcel pomôcť tým, že to zohľadní ako oprávnený náklad, v poriadku. Ale ako to bude premietnuté, budú navýšené oprávnené náklady dodávateľa? Alebo výrobcovi OZE, ktorý bude testovať batériu, budú navýšené oprávnené náklady a zvýšená aj výkupná cena elektriny?” pýtal sa zástupca distribučnej spoločnosti na online konferencii Smart NRG Forum.
Odberatelia sa musia zaujímať o znižovanie spotreby
Hoci spôsob finančnej realizácie projektov v sandboxe ešte nie je definitívne určený, pre ministerstvo hospodárstva je dôležité, aby projekty nenavyšovali koncové ceny pre zákazníka.
“Slovensko má v súčasnosti jedny z najvyšších regulovaných poplatkov v Európe a sandbox by ich nemal ešte zvyšovať. Práve naopak, mal by ich postupne znižovať,” uviedol Karol Galek, štátny tajomník MH SR. Testovacie obdobie považuje za dôležité aj z hľadiska dvojfázového procesu deregulácie trhu.
Zástupca distribučnej spoločnosti v otázke možného znižovania nákladov energofiriem aj koncových odberateľov upozorňuje na dôležitú podmienku. “Za predpokladu, že odberatelia budú mať záujem využívať ponúkané možnosti. Ak sa domácnosti, ale aj veľké podniky nezačnú zaujímať o spôsoby zníženia spotreby, márne sa dodávatelia budú snažiť presviedčať ich o benefitoch flexibility, riadenia odberu, či inštalácii batérie.”
Odberatelia si podľa V. Juríka často rezervujú veľkú kapacitu pre odberného miesto, no využívajú možno polovicu. “Potom sa sťažujú, koľko musia platiť za distribúciu, aj keď kapacitu vôbec nevyužívajú.”
K. Galek si myslí, že propagátorom osvety v energetickej efektívnosti by nemal byť len štát, ale aj dodávatelia energií. “Ak budú tlačiť zákazníkov, aby znižovali spotrebu, klesnú im síce príjmy z predaja energie, na druhej strane sa otvára obrovský priestor pre poskytovanie ďalších služieb, ktorými si vedia tieto príjmy kompenzovať.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.