Energetické firmy vítajú regulačný sandbox. Inovácie závisia aj od záujmu odberateľov | ENERGIE-PORTAL.SK
SAPY Energy Conference 2022
VSDS
Belimo 2

Energetické firmy vítajú regulačný sandbox. Inovácie závisia aj od záujmu odberateľov

S akými projektami sa chcú spoločnosti uchádzať o podporu v sandboxe, s akými partnermi už teraz spolupracujú a čo je predpokladom presadzovania nových riešení?

elektrické vedenie

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Regulačný úrad by rád, po vzore z iných krajín sveta, spustil tzv. “regulačný sandbox” od budúceho roka. Nástroj by mal napomôcť vstupu inovácií do energetiky, vzniku nových hráčov aj riešení. Tie sa však najskôr vyskúšajú a vyhodnotia.

Ministerstvo hospodárstva takýto nástroj víta. “Môže pohnúť energetiku dopredu. Pôjde najmä o testovanie nových technológií, produktov, služieb a biznis modelov. Sandbox by mohol nadviazať na implementáciu tzv. zimného energetického balíčka,” povedal Karol Galek, štátny tajomník MH SR, na minulotýždňovej online konferencii Smart NRG Forum.

Ako sa k sandboxu stavajú energetické spoločnosti a s akými projektami by sa chceli uchádzať o účasť? Stredoslovenská distribučná sa pripravuje na novú legislatívu a z vlastnej iniciatívy realizuje a vyhodnocuje pilotné projekty aj v oblasti inteligentných sietí.

“Pokiaľ prevádzkovatelia distribučných sústav nebudú mať vybudované smart prvky, tak nebudeme schopní v plnej miere využívať prínosy vyplývajúce z flexibility, nefrekvenčných podporných služieb, riadenia a bilancovania spotreby. Tieto riešenia by v konečnom dôsledku mohli priniesť úsporu aj zákazníkom za určitých podmienok. Pod smart prvkami však nemyslím IMS, lebo často sa za smartgrid považuje iba nainštalovanie smartmetra na všetky odberné miesta,“ uviedol Vladislav Jurík, riaditeľ sekcie regulácie v spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD).

Záujem odberateľa je kľúčový

Distribučná spoločnosť sa teda pripravuje na nové podmienky. No upozorňuje, že investície do smart grid prinášajú veľké náklady a je otázne, ako budú kompenzované. Druhou výzvou je zatiaľ neznáma podoba regulačného rámca a aké riešenia legislatíva umožní alebo neumožní.

V. Jurík súhlasí s prístupom ÚRSO, že inovácie by mali priniesť hodnotu pre zákazníka. “No odberateľ musí mať záujem o využívanie ponúkaných možností.” Aj skúsenosti s inštalovaním inteligentných meracích systémov podľa neho ukazujú, že nové prvky automaticky nemusia túto hodnotu priniesť.

“Inteligentné merače sú pre zákazníkov iba nový druh merania. Neznamená to pre nich nič iné. Vôbec sa o to nezaujímajú a nevyužívajú ich možnosti. Rovnako to bude v budúcnosti aj pri iných veciach. Rozvoj decentrálnej výroby a samospotrebiteľov môže zákazníkom pomôcť za predpokladu, že o to budú mať záujem. Tu vidím výzvu vo vzbudení záujmu o takéto inovácie u zákazníkov.”

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • ako sa na inovácie v oblasti energetickej efektívnosti pozerá spoločnosť SE-energetické služby
  • aké sú skúsenosti poskytovateľa riešení energetických služieb so zákazníkmi a v čom vidí najväčšie prekážky
  • s akými partnermi spolupracujú energetické firmy už v súčasnosti
  • prečo súčasné prostredie v energetike odrádza inovatívne startupy
  • aké sú riziká zdieľania sandboxových dát z pohľadu distribučných spoločností
 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Hlavným nedostatkom platnej vyhlášky je nízka miera spravodlivosti až do tej miery, že ľudia platia násobky toho, čo mohli spotrebovať, upozorňuje Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody.

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Ani napriek rastúcemu dopytu by domácnosti nemali pocítiť väčší nedostatok palivového dreva, ubezpečujú lesohospodári.

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Celková výška úveru je 160 miliónov eur. MH Teplárenský holding bude musieť v priebehu piatich rokov preukazovať vývoj emisií z teplární.