Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Malým a stredným podnikom preplatia 85% nákladov na energetické audity

Na energetické audity v mikro, malých a stredných podnikoch v mimobratislavských regiónoch je pripravených 40 miliónov z eurofondov. Prvé hodnotiace kolo projektov uzavrú 14. decembra.

energetické audity

Foto: Fotolia

Mikro, malé a stredné podniky na Slovensku majú možnosť získať príspevok vo výške 85 % oprávnených výdavkov na energetické audity vo svojich prevádzkach ako i na realizáciu úsporných opatrení, ktoré z nich vyplynú. Výzvu s týmto zameraním  v celkovej hodnote 40 miliónov v piatok vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Podpora má za cieľ znížiť energetickú náročnosť a zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v podnikoch. Výška udeľovanej podpory sa bude pohybovať od 20 000 do 200 000 eur.

„Šancu získať podporu tak má minimálne 200 projektov. Keďže podporené budú len opatrenia vyplývajúce z auditov, podmienkou je obstaranie a vykonanie energetického auditu, ktorý bude obsahovať ekonomické, environmentálne a technické hodnotenie navrhovaných opatrení, ešte pred podaním žiadosti o príspevok," uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Prvé kolo uzavrú 14. decembra

Prostriedky sú určené na aktivity ako napríklad zníženie energetickej náročnosti budov, rekonštrukcia existujúcich energetických zariadení, zavádzanie systémov merania a riadenia alebo výstavba, modernizácia a rekonštrukcia rozvodov energie.

Okrem zlepšenia tepelno-technických vlastností stavebných konštrukcií môže byť súčasťou tejto aktivity aj rekonštrukcia a modernizácia vykurovacích a klimatizačných systémov, systémov prípravy teplej vody ako aj osvetlenia v budove. 

Projekty, ktoré dostanú podporu z eurofondov, musia byť realizované v iných regiónoch, ako je Bratislavský samosprávny kraj, pričom sídlo žiadateľa môže byť aj v tomto kraji. Žiadosti môžu podnikatelia podávať priebežne. Prvé hodnotiace kolo bude uzavreté 14. decembra 2017, ďalšie kolá budú uzatvárať s odstupom vždy dva mesiace.

Podnikatelia s prevádzkami v BSK sa môžu do 31. októbra 2017 uchádzať o podporu zo zdrojov, ktoré na energetické audity vyčlenilo ministerstvo hospodárstva. O podmienkach podpory pre bratislavské firmy sme informovali po vyhlásení výzvy pred dvoma týždňami.

Energetické audity iba v priemysle

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.