KI

Zvyšujú výkon pre pripájanie lokálnych zdrojov. Ministerstvo ukázalo nové limity

Najviac výkonu od 1. decembra „uvoľňujú“ na západnom Slovensku.

Zvyšujú výkon pre pripájanie lokálnych zdrojov. Ministerstvo ukázalo nové limity
Foto: Depositphotos

Necelý mesiac od doposiaľ poslednej úpravy limitov, ktorú začiatkom novembra ohlásili distribučné spoločnosti a Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS), sa opäť menia podmienky. Informoval o tom rezort hospodárstva.

Navýšenie limitov v praxi znamená, že do sústavy bude možné pripojiť viac zelených lokálnych zdrojov, napríklad v podobe strešných fotovoltík. Ani poskytnutie dodatočného výkonu však nemusí stačiť na uspokojenie celkového dopytu. Ten v uplynulých mesiacoch láme rekordy.

Najviac pridali na západe

Ministerstvo hospodárstva v spolupráci so SEPS s účinnosťou od dneška, 1. decembra, zvyšuje inštalovaný výkon v lokálnych zdrojoch, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) a ktoré sa môžu pripojiť do sústavy. Plné znenie oznamu MH SR si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Celkový tohtoročný limit pre celé Slovensko po najnovšom navýšení predstavuje 239 MW. Podľa pravidiel platných do 30. novembra to bolo o 50 MW inštalovaného výkonu menej.

Zostáva vám 56% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)