Elektrické vedenia sú pre labute smrteľné nebezpečenstvo. Ochráni ich nový projekt | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Elektrické vedenia sú pre labute smrteľné nebezpečenstvo. Ochráni ich nový projekt

Ochranári na projekte spolupracujú s prevádzkovateľom prenosovej sústavy, spoločnosťou SEPS.

labute

Labute pod elektrickým vedením / Foto: Ochrana dravcov

  • Publicistika |  10.03.2022 |  Radovan Potočár / SEPS

Ikonický vtáčí druh, ktorý sa aj vďaka svojej elegancii objavuje vo viacerých rozprávkach a medzi ľuďmi sa teší veľkej obľube. Je ním labuť veľká.

Labute patria medzi najväčšie druhy vtáčej ríše žijúce na Slovensku. Práve veľkosť a vysoká hmotnosť je však zároveň dôvodom, prečo sa labute horšie vyhýbajú prekážkam, akými sú aj elektrické vedenia, do ktorých narážajú.

Labuť veľká | Foto: Ochrana dravcov

Riešenie ponúka projekt LIFE Danube Free Sky, ktorý sa realizuje v krajinách pozdĺž rieky Dunaj, s finančnou podporou programu LIFE Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR.

„V rámci tohto medzinárodného projektu, venovaného primárne ochrane vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení a zásahom elektrickým prúdom, prebieha momentálne aj na území Slovenska v okolí Dunaja doposiaľ najväčší koordinovaný systematický monitoring v strednej a východnej Európe,“ vysvetľuje Marek Gális, odborný koordinátor projektu z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Len pomerne nedávno náš výskum ukázal, že okrem distribučných vedení pre labute predstavujú riziko aj prenosové vedenia. Veľmi si vážime, že ihneď po zistení ich rizikovosti zodpovedná spoločnosť, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (SEPS), pristúpila na spoluprácu,“ pokračuje M. Gális.

Hoci časť ľudí považuje labute za bežný druh, platí to len čiastočne. Na Slovensku sa tieto veľké vtáky vo väčšom počte celoročne vyskytujú iba na západe a juhozápade krajiny. Aj tu však pomerne nedávno dokázala významne ohroziť lokálne populácie vtáčia chrípka.

Inštalujú špeciálne prvky

Labuť váži 10 až 12 kilogramov a s rozpätím krídel 2 až 2,4 metra je pre ňu typický dlhý a pomalý prelet. Preto sa labute ťažšie vyhýbajú prekážkam – čím neskôr bariéru zbadajú, tým je riziko zrážky väčšie.

Labute patria u nás medzi najčastejšie obete nárazov do elektrických vedení. Riziko nárazu sa zvyšuje pri prelete v kŕdli. Prvé labute z čela kŕdľa síce zareagujú na prekážku a nadletia ju, ostatné to však už nemusia stihnúť.

Ochranári počas prvých mesiacov roka zaznamenávajú zvýšenú frekvenciu preletov labutí, ktoré sa postupne presúvajú z vodných plôch za potravou na okolité polia.

„Vďaka monitoringu bude známe, ktoré úseky zo skúmaných vedení predstavujú najväčšie riziko pre vtáctvo z hľadiska nárazov. Sem následne SEPS, ako partner projektu LIFE Danube Free Sky, umiestni prvky na zvýšenie viditeľnosti vedení. V rámci projektového územia na Slovensku pribudne až 70 km prenosových vedení 400 kV s inštalovanými zviditeľňovacími prvkami,“ hovorí Peter Dovhun, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.

Odkloňovací prvok na vedení | Foto: Ochrana dravcov

Špeciálne prvky pre zvýšenie viditeľnosti elektrických vedení sa inštalujú na zemné lano, ktoré je v rámci prenosového vedenia najvyššie, najtenšie a predstavuje pre letiace vtáky takmer neviditeľnú prekážku.

„Okrem zvyšovania bezpečnosti vtáctva v súvislosti s existujúcimi vedeniami sa venujeme aj posudzovaniu rizikovosti plánov výstavby nových trás, vďaka čomu SEPS zabezpečí účinné preventívne opatrenia aj na nových úsekoch,“ uzatvára P. Dovhun. 

Monitorujú viacero faktorov

Ochranári plánujú do apríla 2022 v rámci monitoringu na rizikových úsekoch, kde dochádza k presunom labutí, zaznamenávať reakcie vtákov, výšku ich preletu, reakčnú zónu a iné dôležité premenné. Zaznamenáva sa tiež, aké druhy sa vyskytujú a v akom počte, ako aj smer a intenzitu vetra, oblačnosť a iné faktory, ktoré môžu vplývať na výslednú mortalitu vtákov.

Práce na vedení | Foto: Ochrana dravcov

„Monitoring prebieha ráno a pred zotmením, kedy je riziko nárazov najvyššie, a to z dôvodu nedostatku svetla, ako aj zvýšenej aktivity vtákov,“ priblížila Ochrana dravcov.

Do aktuálne prebiehajúceho monitoringu elektrických vedení sú zapojené všetky krajiny v rámci projektu LIFE Danube Free Sky, a to Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko a Rumunsko. Viac ako 80 vyškolených terénnych pracovníkov monitoruje projektové územia v blízkosti Dunaja, pričom sa kladie dôraz na skúmanie reakcií vtákov na potenciálne nebezpečné elektrické vedenia.

Zdroj: SEPS


O spoločnosti SEPS

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska.

SEPS garantuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku prenosovej sústavy, vyrovnanú výkonovú bilanciu medzi výrobou a spotrebou v reálnom čase, zabezpečuje cezhraničný prenos elektriny a je zodpovedná za presné meranie prenesenej elektriny. SEPS prevádzkuje spolu 2356 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 690 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc.

Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR. SEPS je členom Európskej siete prevádzkovateľov prenosových sústav ENTSO-E, aktívne podporuje integráciu trhov a cezhraničnú kooperáciu s okolitými prenosovými sústavami. Generálnym riaditeľom spoločnosti je od 16. februára 2021 Ing. Peter Dovhun.


Spoločnosť SEPS je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dodávateľ tepla z odpadového dreva sa nebojí vypnutia ruského plynu

Dodávateľ tepla z odpadového dreva sa nebojí vypnutia ruského plynu

Ľudia majú pocit, že lesy sa rúbu kvôli energetike. Nie je to pravda, vraví výrobca tepla z drevnej biomasy.

Stav núdze v elektroenergetike a plynárenstve v dôsledku cenovej nedostupnosti energií (PRÁVNY POHĽAD)

Stav núdze v elektroenergetike a plynárenstve v dôsledku cenovej nedostupnosti energií (PRÁVNY POHĽAD)

Novela zákona o energetike rozšírila právo ministerstva vydať rozhodnutie o všeobecnom hospodárskom záujme, píšu Annamária Tóthová a Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Editoriál. Zastropovať ceny, zatvoriť oči

Editoriál. Zastropovať ceny, zatvoriť oči

Extrémne ceny signalizujú extrémne problémy, potláčanie príznakov je len krízovým opatrením. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/10 s prílohou ENERGO.