L. Židek: Správcovia lesov predajú drevo tomu, kto dá viac. Poberateľom dotácií | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
DTE 2022
INNOGY

L. Židek: Správcovia lesov predajú drevo tomu, kto dá viac. Poberateľom dotácií

Je plytvanie zdrojmi, ak sa nevysušené drevo rovno spaľuje v energetických zariadeniach, tvrdí výrobca peliet.

L. Židek: Správcovia lesov predajú drevo tomu, kto dá viac. Poberateľom dotácií

Foto: Energie-portal.sk

Ekologickí aktivisti dlhodobo žiadajú neustále zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov v spotrebe energií. Používanie fosílnych palív ustupuje alternatívnym zdrojom. Tým hlavným je drevná štiepka, z ktorej pochádza až 60 % spotrebovanej obnoviteľnej energie v EÚ. “Zelené” organizácie však teraz tvrdia, že energetické využívanie dreva, bez stanovenia jasných kritérií udržateľnosti, ničí lesy.

Niektorí europoslanci požadujú sprísnenie podmienok financovania výroby energie z drevnej biomasy. Odvolávajú sa na správu Európskeho výskumného centra (JRC), ktorá tvrdí, že polovica spaľovaného dreva pochádza z vyťaženého surového dreva-kmeňov, korún, pňov, a nie odpadu zo spracovania.

Podľa slovenského europoslanca Michala Wiezika sa tak iba znižujú emisie z uhlia tým, že sa nahrádzajú emisiami z dreva. „Keď spálite storočný strom, tak množstvo uhlíka, ktoré sa viazalo v strome sto rokov, sa uvoľní do atmosféry,“ tvrdí pre portál Euractiv.

Za udržateľnú biomasu sa má považovať iba biomasa s dobou návratnosti uhlíka desať rokov, teda odpad z drevospracujúceho priemyslu a rýchlorastúce dreviny. 

Plytvanie drevom

“Problém nespočíva v tom, že niekto po ťažbe spracuje odpadové drevo vo forme konárov, či pňov. Hlavný problém je v tom, že sa takéto zvyšky nenechajú prirodzene preschnúť v prírode na kopách pri cestách, ako to je v Škandinávii, Nemecku, alebo Rakúsku. Ale hneď sa melú a takéto vozia do kotolní na spálenie. To je, prirodzene, plytvanie biomasou,” hovorí pre Energie-portal.sk Ladislav Židek zo spoločnosti Biopel, ktorá na Kysuciach vyrába drevné pelety.

Ešte väčším plytvaním je podľa neho dotovanie výroby energie z biomasy vo veľkých teplárňach. Vlastníci lesov predajú často aj všetko kvalitné drevo na pomletie a výrobu štiepky. Opäť takéto nevysušené drevo putuje priamo na spálenie do energetických zariadení.

“Správcovia lesov len predávajú drevo tomu, kto dá viac. A viac dajú tí, čo dostávajú dotácie. Je to hlavne o environmentálnej morálke a tá na Slovensku nie je vysoká.”

Dotácie krivia systém

Európska komisia už pred pár rokmi zmenila smernicu o obnoviteľných zdrojoch energie, podľa ktorej má drevná biomasa pochádzať iba z „trvaloudržateľne“ obhospodarovaných lesov. Predpisy pri spracovaní biomasy sa sprísňovali aj na Slovensku.

“EÚ žiada iba to, čo vyplýva z jej pravidiel a hlavne krajiny východnej Európy nerešpektujú. Drevo nie je potrebné dotovať v takej miere ako fosílne palivá, fotovoltiku, tepelné čerpadlá, či jadro. Všetky dotácie krivia systém.”

Podľa L. Žideka je však na Slovensku, podobne ako v Česku, potrebná podpora najmä pre kvalitné splyňovacie zariadenia, kotly na suché palivové drevo, pelety, brikety. “Kvalitného paliva je na Slovensku dostatok, len sa nesmie využívať nehospodárne. Tiež treba vzdelávať ľudí, aby sa nesprávali ako blázni.”

Prioritou má byť podpora vhodných zariadení pre domácnosti s nižšími príjmami. “Nie dotovanie fotovoltiky, tepelných čerpadiel, drahého zatepľovania, či elektromobilov pre bohatých jednotlivcov. Úplne zarážajúce je dotovanie superdrahých vodíkových áut.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Elektromobily na Slovensku tvoria  zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Elektromobily na Slovensku tvoria zlomok predaja áut, ukázali prvé dáta o registráciách v roku 2021

Medzi individuálne dovezenými autami prevládali autá staršie ako päť rokov s emisnou triedou EURO 5 a nižšou.

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Zelená politika EÚ, zásahy štátu do fungovania ekonomiky, geopolitika, odstavovanie fungujúcich zdrojov, či monetárna politika centrálnych bánk. Prečo rastú ceny energií?

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Zatiaľ čo v niektorých európskych krajinách už PPA kontrakty dávno fungujú, ich rozvoj na Slovensku brzdí niekoľko prekážok.