Plynovod cez Ukrajinu je podľa analytikov oveľa menej poruchový ako Nord Stream a nestratí význam v najbližšej dobe. Ale výrazne klesne množstvo prepravovaného plynu.
Polovica tankerov so skvapalneným plynom z USA skončila v novembri v Európe. Európsky trh sa tak stáva nielen miestom pre dočasné vybalancovanie globálnej ponuky LNG, ale získava dôležitosť v čase pokračujúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou.
“Tento trend by mal pokračovať aj v roku 2020. Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Poľsko a Holandsko absorbujú stále viac amerického LNG, pretože Čína ostáva do veľkej miery odrezaná v dôsledku obchodných obmedzení a dopyt v Japonsku slabne kvôli rastúcej výrobe z jadrových zdrojov,” uvádzajú analytici z S&P Global Platts.
Existujúca plynárenská infraštruktúra v Európe má byť dostačujúca na pokrývanie potrieb v súčasnosti. “Ak by aj potreba ruského plynu vzrástla, nebude to o toľko, aby tieto existujúce kapacity boli naplno využité,” tvrdí Dmitry Marichenko, analytik spoločnosti Fitch.
Dlhá návratnosť investície do Nord Streamu 2
Aký má teda význam, že ruský Gazprom buduje novú infraštruktúru? Podľa neho dodávateľ realizuje optimalizačný program s cieľom znižovať prepravu ukrajinskou trasou. Tvrdenia Gazpromu, že Nord Stream 2 je 1,6-krát nákladovo efektívnejší ako ukrajinský plynovod, čo sa má odrážať na rastúcej cene akcií na burze (potom ako Dánsko povolilo NS 2 cez svoje územie, cena dosiahla 11-ročné maximum), však nie sú úplne pravdivé.
Podľa experta Gazprom nezapočítal do oficiálnych čísel obrovské náklady na infraštruktúru a ich skutočná úroveň je o 60 % vyššia pri Nord Stream 2 a o 160 % pri TurkStream (tvrdenia ruskej banky Sberbank). Michail Krutichin z konzultačnej spoločnosti RusEnergy si myslí, že potrvá desaťročia, pokým budú tieto plynovody pre Gazprom ziskové. “Nové plynovody majú politický cieľ: potrestať Ukrajinu.”
Graf č.1: Výroba elektriny z plynu na hlavných trhoch v Európe

Zdroj: Timera Energy
Víťazi a porazení
Z Nord Stream 2 bude profitovať Nemecko (tranzitné poplatky) a Rakúsko ako cieľová destinácia, čo posilní pozíciu krajiny ako jedného z kľúčových plynárenských uzlov v Európe. Porazenými budú pobaltské krajiny, Poľsko a Slovensko, ktoré tak príde o tranzitné poplatky s postupnou stratou významu ukrajinského plynovodu.
TurkStream a vetvy Nord Stream môžu dosiahnuť spolu kapacitu 146 miliárd kubických metrov, čo je prakticky kapacita ukrajinskej vetvy.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.