VSDS
INNOGY
Belimo

Krátkodobý výpadok plynu z Ukrajiny Európa nepocíti. Dlhotrvajúci môže zmeniť situáciu na trhu

Plynovod cez Ukrajinu je podľa analytikov oveľa menej poruchový ako Nord Stream a nestratí význam v najbližšej dobe. Ale výrazne klesne množstvo prepravovaného plynu.

Krátkodobý výpadok plynu z Ukrajiny Európa nepocíti. Dlhotrvajúci môže zmeniť situáciu na trhu

Foto: Dreamstime

Polovica tankerov so skvapalneným plynom z USA skončila v novembri v Európe. Európsky trh sa tak stáva nielen miestom pre dočasné vybalancovanie globálnej ponuky LNG, ale získava dôležitosť v čase pokračujúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

“Tento trend by mal pokračovať aj v roku 2020. Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Poľsko a Holandsko absorbujú stále viac amerického LNG, pretože Čína ostáva do veľkej miery odrezaná v dôsledku obchodných obmedzení a dopyt v Japonsku slabne kvôli rastúcej výrobe z jadrových zdrojov,” uvádzajú analytici z S&P Global Platts.

Existujúca plynárenská infraštruktúra v Európe má byť dostačujúca na pokrývanie potrieb v súčasnosti. “Ak by aj potreba ruského plynu vzrástla, nebude to o toľko, aby tieto existujúce kapacity boli naplno využité,” tvrdí Dmitry Marichenko, analytik spoločnosti Fitch.

Dlhá návratnosť investície do Nord Streamu 2

Aký má teda význam, že ruský Gazprom buduje novú infraštruktúru? Podľa neho dodávateľ realizuje optimalizačný program s cieľom znižovať prepravu ukrajinskou trasou. Tvrdenia Gazpromu, že Nord Stream 2 je 1,6-krát nákladovo efektívnejší ako ukrajinský plynovod, čo sa má odrážať na rastúcej cene akcií na burze (potom ako Dánsko povolilo NS 2 cez svoje územie, cena dosiahla 11-ročné maximum), však nie sú úplne pravdivé.

Podľa experta Gazprom nezapočítal do oficiálnych čísel obrovské náklady na infraštruktúru a ich skutočná úroveň je o 60 % vyššia pri Nord Stream 2 a o 160 % pri TurkStream (tvrdenia ruskej banky Sberbank). Michail Krutichin z konzultačnej spoločnosti RusEnergy si myslí, že potrvá desaťročia, pokým budú tieto plynovody pre Gazprom ziskové. “Nové plynovody majú politický cieľ: potrestať Ukrajinu.”

Graf č.1: Výroba elektriny z plynu na hlavných trhoch v Európe

Zdroj: Timera Energy

Víťazi a porazení

Z Nord Stream 2 bude profitovať Nemecko (tranzitné poplatky) a Rakúsko ako cieľová destinácia, čo posilní pozíciu krajiny ako jedného z kľúčových plynárenských uzlov v Európe. Porazenými budú pobaltské krajiny, Poľsko a Slovensko, ktoré tak príde o tranzitné poplatky s postupnou stratou významu ukrajinského plynovodu.

TurkStream a vetvy Nord Stream môžu dosiahnuť spolu kapacitu 146 miliárd kubických metrov, čo je prakticky kapacita ukrajinskej vetvy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Príspevky na tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltiku a kotly idú aj v roku 2021

Zelená domácnostiam II pokračuje v roku 2021 s navýšeným rozpočtom. Dodatočné financie pôjdu najmä na príspevky na tepelné čerpadlá.

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Objem nutných investícií do distribučných sietí v EÚ sa odhaduje na 400 miliárd eur

Hlavným dôvodom potreby modernizácie elektrických sústav nie sú obnoviteľné zdroje, digitalizácia ani dekarbonizácia, ale niečo iné.

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

OKTE opäť ponúkne záruky pôvodu elektriny v aukcii. Tu sú vyvolávacie ceny

Aukcia záruk pôvodu elektriny prebehne už začiatkom februára. OKTE v nej chce vysúťažiť záruky pôvodu elektriny v objeme 721 GWh.