VSDS
VSDS
INNOGY

Krátkodobý výpadok plynu z Ukrajiny Európa nepocíti. Dlhotrvajúci môže zmeniť situáciu na trhu

Plynovod cez Ukrajinu je podľa analytikov oveľa menej poruchový ako Nord Stream a nestratí význam v najbližšej dobe. Ale výrazne klesne množstvo prepravovaného plynu.

Krátkodobý výpadok plynu z Ukrajiny Európa nepocíti. Dlhotrvajúci môže zmeniť situáciu na trhu

Foto: Dreamstime

Polovica tankerov so skvapalneným plynom z USA skončila v novembri v Európe. Európsky trh sa tak stáva nielen miestom pre dočasné vybalancovanie globálnej ponuky LNG, ale získava dôležitosť v čase pokračujúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

“Tento trend by mal pokračovať aj v roku 2020. Veľká Británia, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Poľsko a Holandsko absorbujú stále viac amerického LNG, pretože Čína ostáva do veľkej miery odrezaná v dôsledku obchodných obmedzení a dopyt v Japonsku slabne kvôli rastúcej výrobe z jadrových zdrojov,” uvádzajú analytici z S&P Global Platts.

Existujúca plynárenská infraštruktúra v Európe má byť dostačujúca na pokrývanie potrieb v súčasnosti. “Ak by aj potreba ruského plynu vzrástla, nebude to o toľko, aby tieto existujúce kapacity boli naplno využité,” tvrdí Dmitry Marichenko, analytik spoločnosti Fitch.

Dlhá návratnosť investície do Nord Streamu 2

Aký má teda význam, že ruský Gazprom buduje novú infraštruktúru? Podľa neho dodávateľ realizuje optimalizačný program s cieľom znižovať prepravu ukrajinskou trasou. Tvrdenia Gazpromu, že Nord Stream 2 je 1,6-krát nákladovo efektívnejší ako ukrajinský plynovod, čo sa má odrážať na rastúcej cene akcií na burze (potom ako Dánsko povolilo NS 2 cez svoje územie, cena dosiahla 11-ročné maximum), však nie sú úplne pravdivé.

Podľa experta Gazprom nezapočítal do oficiálnych čísel obrovské náklady na infraštruktúru a ich skutočná úroveň je o 60 % vyššia pri Nord Stream 2 a o 160 % pri TurkStream (tvrdenia ruskej banky Sberbank). Michail Krutichin z konzultačnej spoločnosti RusEnergy si myslí, že potrvá desaťročia, pokým budú tieto plynovody pre Gazprom ziskové. “Nové plynovody majú politický cieľ: potrestať Ukrajinu.”

Graf č.1: Výroba elektriny z plynu na hlavných trhoch v Európe

Zdroj: Timera Energy

Víťazi a porazení

Z Nord Stream 2 bude profitovať Nemecko (tranzitné poplatky) a Rakúsko ako cieľová destinácia, čo posilní pozíciu krajiny ako jedného z kľúčových plynárenských uzlov v Európe. Porazenými budú pobaltské krajiny, Poľsko a Slovensko, ktoré tak príde o tranzitné poplatky s postupnou stratou významu ukrajinského plynovodu.

TurkStream a vetvy Nord Stream môžu dosiahnuť spolu kapacitu 146 miliárd kubických metrov, čo je prakticky kapacita ukrajinskej vetvy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Airbus predstavuje lietadlá na vodíkový pohon

Airbus predstavuje lietadlá na vodíkový pohon

Spoločnosť Airbus chce do roku 2035 začať pasažierov prepravovať v troch modeloch lietadiel s nulovými emisiami. Vo Veľkej Británii uskutočnilo svoj prvý let komerčne dostupné lietadlo poháňané vodíkovými palivovými článkami.

ÚRSO po novom zverejňuje aj cenové návrhy, reguláciu cien to má stransparentniť

ÚRSO po novom zverejňuje aj cenové návrhy, reguláciu cien to má stransparentniť

Ako prvé ÚRSO zverejnil tri cenové návrhy v teplárenstve.

Ministerstvo chce kvôli ochrane vtáctva zmeniť podmienky pre zatepľovanie budov

Ministerstvo chce kvôli ochrane vtáctva zmeniť podmienky pre zatepľovanie budov

Nová vyhláška k stavebnému zákonu má zabrániť ničeniu hniezd pri zatepľovaní budov.