Kontrola vykurovacích a klimatizačných systémov bude nutná až od 70 kW | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Kontrola vykurovacích a klimatizačných systémov bude nutná až od 70 kW

Pripravovaná nová legislatíva v oblasti energetiky sa týka najmä energetickej efektívnosti, hospodárnosti budov a energetickej služby.

Kontrola vykurovacích a klimatizačných systémov bude nutná až od 70 kW

Miroslav Mariaš, MH SR | Foto: Energie-portal.sk

Odvetvie energetiky podlieha častým zmenám legislatívneho rámca. V roku 2016 navrhla Európska únia nový balík nariadení týkajúcich sa energetickej efektívnosti, obnoviteľných zdrojov energie, tvorby energetickej politiky a vnútorného trhu s elektrinou a plynom. Vlani v novembri boli schválené tri smernice, pričom ešte skôr bola schválená aj smernica a o energetickej hospodárnosti budov.

O novej aj pripravovanej legislatíve v oblasti energetiky v EÚ aj na Slovensku informoval na konferencii Energetický manažment 2019 Miroslav Mariaš zo sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva SR.

Jednou zo zmien v oblasti energetickej efektívnosti je vypracovávanie plánov, ktoré by sa mali tvoriť každých päť rokov, pričom správy sa budú podávať každé dva roky. Obsahovo budú rovnaké ako súčasné akčné plány energetickej efektívnosti, no mali by zahŕňať obdobie až 10 rokov a minimálne v takej podrobnosti ako doteraz.

Kontrola vykurovacích a klimatizačných systémov

Zo smernice o energetickej efektívnosti vyplýva aj novela zákona o pravidelnej kontrole vykurovacích a klimatizačných systémov, ktorú v súčasnosti ministerstvo pripravuje. Doteraz bola požiadavka na kontrolu od celkového inštalovaného výkonu zariadení v budove presahujúcom 12 kW, po novom to bude od 70 kW.

Podľa novej definície tu spadajú aj vykurovacie systémy s vetraním, čiže aj teplovzdušné vykurovacie systémy s výkonom od 70 kW. “Kontrola bude musieť zahŕňať účinnosť, veľkosť výkonu podľa požiadaviek samotnej budovy, ale aj to, či je tento systém schopný optimalizovať prevádzku.” 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.