Aké novinky priniesla konferencia Budúcnosť slovenského bioplynu 2022? | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Konferencia Budúcnosť slovenského bioplynu 2022 priniesla mnoho noviniek

Slovenská bioplynová asociácia (SBA) zorganizovala už 8. ročník odbornej konferencie pre prevádzkovateľov bioplynových staníc, odbornú verejnosť a poskytovateľov technológií.

Konferencia Budúcnosť slovenského bioplynu 2022 priniesla mnoho noviniek

Foto: Archív SBA

Septembrová konferencia sa venovala najmä transformácii bioplynových staníc (BPS) na biometán, súčasnej energetickej kríze a otvorila aj otázku udržateľnosti vstupných surovín a spoluprácu medzi kompostárňami a BPS.

Cieľom konferencie bolo oboznámiť členov so súčasnou situáciou v oblasti elektroenergetiky, produkcie bioplynu a jeho transformáciou na biometán, ukázať technologické možnosti spracovania biologicky rozložiteľných odpadov, a neobišli sa ani aktuálne možnosti čerpania finančných prostriedkov z grantových schém. Cieľom bolo tiež predstaviť činnosti jednotlivých úradov a vytvoriť priestor na dialóg medzi prevádzkovateľmi a odborníkmi.

Viac než 120 hostí s rôznymi oblasťami záujmu si mohlo vypočuť celkovo 22 prezentácií rozdelených do troch blokov:

  • Elektroenergetika
  • Biometán
  • Biologicky rozložiteľný odpad

Medzi bloky patrili aj odborné prednášky členov SBA o spôsoboch separácie metánu z bioplynu a alternatívy k cielene pestovaným surovinám.

O spokojnosti účastníkov svedčí aj množstvo otázok na každého prezentujúceho, či už priamo z publika alebo prostredníctvom online služby.

Na konferencii vystúpil aj štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR, Juraj Smatana, spolu s ďalšími zástupcami MŽP SR, aby v diskusnom paneli objasnili témy ako finančná podpora BPS spracúvajúcich biologicky rozložiteľný odpad, uvedenie informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH) a novela zákona o posudzovaní vplyvov na ŽP (EIA).

Na podujatie zavítali aj kolegovia z Čiech a Talianska, ktorí účastníkom predstavili legislatívne a technologické novinky pre rozvoj biometánu, ako aj skúsenosti v zahraničí.

Na programe konferencie bolo aj pripomenutie si 10. výročia existencie SBA. Organizátori konferencie veria, že členovia získali z prezentácií odpovede na mnohé otázky a že ďalšie ročníky konferencie budú prebiehať v rovnakom odbornom a priateľskom duchu.

Tento ročník ukázal, že slovenský bioplyn má budúcnosť, bioplynové stanice plnia nenahraditeľnú úlohu v oblasti energetickej nezávislosti, spracovaní odpadu a plnení klimatických cieľov.

Denníky Energie-portal.sk a Odpady-portal.sk boli mediálnymi partnermi podujatia.Mohlo by vás zaujímať

Predaj tepelných čerpadiel rastie, stále viac sa budú používať v modernizovaných budovách

Predaj tepelných čerpadiel rastie, stále viac sa budú používať v modernizovaných budovách

Vlani sa v Európe predalo 568-tisíc tepelných čerpadiel. Do roku 2030 sa má toto číslo zdvojnásobiť.

Ako dokáže správca budovy znížiť spotrebu a náklady na energie? Mapovali sme možnosti

Ako dokáže správca budovy znížiť spotrebu a náklady na energie? Mapovali sme možnosti

Viaceré opatrenia sa dajú zrealizovať rýchlo a efekt môžu priniesť už v najbližšej vykurovacej sezóne.

Skupina VSE Holding pozýva na Profesia days 2022

Skupina VSE Holding pozýva na Profesia days 2022

Skupina VSE Holding sa v dňoch 5. a 6. októbra 2022 v priestoroch košického Kulturparku predstaví ako zamestnávateľ, ktorému záleží na zamestnancoch i na udržateľnom podnikaní.