Enesco
TESLA
SPP - distribúcia

Komisia: Únia produkuje menej emisií skleníkových plynov, ale trh s kvótami nefunguje

Podľa informácií zaznamenaných v registri Únie sa odhaduje, že objem emisií skleníkových plynov zo zariadení zúčastňujúcich sa na schéme obchodovania s emisnými kvótami Európskej únie (ETS) sa minulý rok znížil prinajmenšom o 3 %. Európska komisia o tom informovala 14. mája.

Komisia: Únia produkuje menej emisií skleníkových plynov, ale trh s kvótami nefunguje

Photodune

Komisárka pre oblasť klímy Connie Hedegaardová vyhlásila: „Dobrou správou je, že objem emisií sa znížil rýchlejšie ako v predchádzajúcich rokoch, a to práve v čase, keď sa európske hospodárstvo začalo zotavovať z recesie. Naďalej však narastá prebytok emisných kvót, ktorý by mohol ohroziť správne fungovanie trhu s uhlíkom. Komisia začala riešiť tento problém prijatím opatrenia spočívajúceho v dočasnom pozastavení obchodovania.

Keďže však ide len o dočasné opatrenie, Komisia navrhla zriadenie rezervy stability trhu. Teraz je na Európskom parlamente a Rade, aby postúpili ďalej a rýchlo napredovali vo svojich diskusiách. “

Pokles emisií za 2013

Schéma ETS zahŕňa viac ako 12 000 elektrární a výrobných zariadení v 28 členských štátoch EÚ, na Islande, v Nórsku a Lichtenštajnsku, ako aj emisie leteckých spoločností, ktoré uskutočňujú lety medzi európskymi letiskami. Vlani sa začalo tretie obdobie obchodovania v rámci tejto schémy (3. fáza), ktoré bude prebiehať do 2020.

V 2013 predstavovali overené emisie skleníkových plynov zo stacionárnych zariadení 1 895 miliónov ton ekvivalentu CO2. Napriek tomu, že existujú určité metodické problémy pri presnom hodnotení zmeny v emisiách v porovnaní s 2012 v dôsledku rozšírenia oblasti pôsobnosti schémy ETS v treťom období obchodovania, odhadovaný objem emisií v 2013 na základe predpokladaných rovnakých podmienok bol prinajmenšom 3 % pod úrovňou z 2012 v prípade zariadení v sektoroch, na ktoré sa vzťahuje druhé aj tretie obdobie obchodovania. Emisie zahrnuté do schémy ETS dodatočne v dôsledku rozšírenia jej pôsobnosti sa odhadujú na 79 až 100 miliónov ton.

Prebytok kvót opäť rastie

Kumulatívny prebytok emisných kvót sa z takmer dvoch miliárd na konci 2012 ďalej zvýšil na viac ako 2,1 miliardy v 2013. Údaje z 2013 zohľadňujú výmenu medzinárodných kreditov za kvóty, predaj kvót v rámci 3. fázy s cieľom vytvoriť finančné prostriedky pre program NER300 na podporu inovačných nízkouhlíkových technológií, kvóty pridelené na 2013 a aukcie kvót z 3. fázy v 2013. Očakáva sa, že v 2014 sa prebytok začne zmenšovať, keďže dočasné pozastavenie obchodovania sa začalo uplatňovať v prvom štvrťroku 2014.

Vysoká úroveň dodržiavania pravidiel

Podniky opäť vykázali vysokú mieru dodržiavania pravidiel schémy ETS. Menej ako 1 % zariadení, ktoré oznámili svoje emisie za 2013, neodovzdalo kvóty zodpovedajúce všetkým ich emisiám do 30. apríla 2014.

Vo všeobecnosti ide o malé zariadenia, ktoré spolu predstavujú menej než 1 % emisií v rámci schémy ETS. Podľa údajov z registra v tomto prvom sledovanom roku tretieho obdobia obchodovania približne 3 % stacionárnych zariadení, na ktoré sa vzťahuje dodržiavanie povinností za 2013, neoznámilo svoje emisie do 30. apríla 2014.

Výmeny medzinárodných kreditov

Od 2013 sa už nesmú kredity získané z investícií do projektov na znižovanie emisií, ktoré sa realizujú v tretích krajinách, priamo odovzdávať na účely dodržania záväzkov v rámci schémy ETS, ale musia sa vymieňať za kvóty.

Zo 132,8 miliónov kreditov, ktoré boli vymenené za kvóty do 30. apríla 2014, bolo 50 % jednotiek certifikovaných znížení emisií (CER)1 a 50 % jednotiek zníženia emisií (ERU)2. Tieto CER a ERU pochádzali z obmedzeného počtu krajín – 80 % CER pochádzalo z Číny a takmer 5 % z Indie, 70 % ERU z Ukrajiny a 25 % z Ruska.

Podrobnejšie informácie sú uvedené v prílohe. Viac informácií o počte a typoch kreditov vymenených do 30. apríla 2014 podľa krajiny pôvodu a projektu je dostupných tu.

Emisie z leteckej dopravy za 2013 – vykazovanie a dodržiavanie záväzkov do 2015

Údaje za 2013 nezahŕňajú emisie z leteckej dopravy, keďže od prevádzkovateľov lietadiel sa nevyžaduje, aby vykazovali emisie za 2013 v prípade letov v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru do 31. marca 2015, alebo odovzdali zodpovedajúce množstvo kvót do 30. apríla 2015. Lehoty boli predĺžené v rámci nedávnej zmeny smernice o systéme EÚ na obchodovanie s emisiami, ktorou sa zohľadňuje plánované vykonávanie medzinárodnej dohody do 2020, v rámci ktorej sa na emisie z leteckej dopravy na celom svete uplatňuje jednotné trhové opatrenie.

Súvislosti

V rámci schémy ETS sa od zariadení vyžaduje, aby do registrov členských štátov každoročne zasielali svoje overené údaje o emisiách. Za 2013 sa tieto údaje uverejnili 2. apríla 2014 v protokole transakcií Európskej únie (EUTL). Od 15. mája sa v EUTL zobrazujú aj údaje o dodržiavaní záväzkov, pričom sa uvádzajú informácie o tom, či zariadenia splnili svoju povinnosť odovzdať množstvo kvót zodpovedajúce minuloročným overeným emisiám.

Tretie obdobie obchodovania v rámci schémy ETS sa začalo 1. januára 2013 a potrvá osem rokov do 31. decembra 2020. Právne predpisy, ktorými sa vykonáva reforma schémy ETS a ktorými sa stanovujú revidované pravidlá do 2020 a po 2020, sa prijali ako súčasť klimaticko-energetického balíka EÚ 23. apríla 2009 (pozri IP/09/628).

V januári 2014 Komisia navrhla právne predpisy s cieľom zriadiť rezervu stability trhu na začiatku budúceho obdobia obchodovania v rámci schémy ETS v 2021.

Rezervou by sa riešil prebytok emisných kvót, ktorý sa vytvoril, a zlepšila by sa odolnosť systému voči veľkým otrasom prostredníctvom úpravy ponuky kvót, ktoré majú byť predmetom aukcie (pozri IP/14/54).

Príloha: Výmeny medzinárodných kreditov

Medzinárodné kredity vymenené
do 30. apríla 2014

mil.

%

CER

66,40

49,99 %

Čína

53,62

80,75 %

India

3,18

4,79 %

Kórea

1,37

2,06 %

Egypt

0,83

1,25 %

Uzbekistan

0,69

1,04 %

Južná Afrika

0,59

0,89 %

Mexiko

0,58

0,87 %

Iné

5,54

8,34 %





Postup 1
(Track 1)

Postup 2
(Track 2)


mil.

%

mil.

% ERU

mil.

% ERU

ERU

66,42

50,01 %





Ukrajina

46,90

70,61 %

46,73

70,36 %

0,17

0,25 %

Rusko

16,98

25,56 %

16,98

25,56 %

0,00

0,00 %

Poľsko

1,32

1,99 %

1,32

1,99 %

0,00

0,00 %

Nemecko

0,28

0,42 %

0,28

0,42 %

0,00

0,00 %

Rumunsko

0,28

0,42 %

0,28

0,42 %

0,00

0,00 %

Francúzsko

0,27

0,41 %

0,27

0,41 %

0,00

0,00 %

Iné

0,39

0,59 %

0,34

0,51 %

0,05

0,08 %

Spolu

132,82

100,00 %

66,20

99,67 %

0,22

0,33 %

1 CER sú vydávané v rámci mechanizmu čistého rozvoja (CDM) podľa Kjótskeho protokolu na projekty na znižovanie emisií v rozvojových krajinách.

2 ERU sú vydávané v rámci mechanizmu spoločného plnenia podľa Kjótskeho protokolu na projekty na znižovanie emisií v rámci mechanizmu spoločného plnenia projektov realizovaných v krajinách v procese transformácie.

Ďalšie informácie

Domovská stránka protokolu transakcií EÚ: http://ec.europa.eu/environment/ets/

Domovská stránka registrov GR pre oblasť klímy na portáli EURÓPA: http://ec.europa.eu/clima/policies/ets/registry/index_en.htm

Revidovaná schéma ETS a často kladené otázky: http://ec.europa.eu/clima/policies/ets/registry/faq_en.htm

Letectvo: http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/aviation/index_en.htm

Zdroj: Európska komisia



Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Energetici testovali reakciu na blackout, vyskúšali si ostrovnú prevádzku s Vážskou kaskádou

Energetici testovali reakciu na blackout, vyskúšali si ostrovnú prevádzku s Vážskou kaskádou

Do rozsiahlej skúšky sa zapojili SEPS, Stredoslovenská distribučná aj Slovenské elektrárne.

Nemci idú prekopať sieťové poplatky. Domom s fotovoltikou distribúcia elektriny zdražie

Nemci idú prekopať sieťové poplatky. Domom s fotovoltikou distribúcia elektriny zdražie

Regulátor chce nanovo rozdať karty pri rozdeľovaní nákladov spojených s prevádzkou sietí. Niektorí odberatelia aj výrobcovia elektriny si priplatia.

ÚRSO od júla mení kľúčové predpisy v elektroenergetike, časť výhrad akceptoval (sumarizujeme)

ÚRSO od júla mení kľúčové predpisy v elektroenergetike, časť výhrad akceptoval (sumarizujeme)

K dvom vyhláškam prišlo takmer 500 pripomienok.

X
X
X
X