Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Komentár. Keď klimatológ prifarbuje dôsledky globálneho otepľovania

Zmena klímy spôsobí problémy. Netreba si ich však vymýšľať.

CO2

Foto: Fotolia

Klimatológ Jozef Pecho v aktuálnom rozhovore pre Trend upozornil na podľa neho veľmi závažný dôsledok zmeny klímy, ktorým je údajné zdražovanie potravín:

„Farmári sa začínajú čoraz viac ozývať, pretože sucho, ktoré je jedným z najočividnejších prejavov meniacej sa klímy, im výrazne predražuje produkciu, nakoniec vidieť to aj na čoraz drahších potravinách.“

Niekedy je tvrdenia ľahšie povedať, ako obhájiť, a je to aj tento prípad.

Po prvé, ceny obrovského množstva tovarov, teda nielen potravín, trendovo rastú, lebo ich ovplyvňuje inflácia. Po druhé, ceny potravín ovplyvňujú rôzne sadzby DPH, s ktorými hojne rozšírení socialisti po celom svete tradične špekulujú. Po tretie, negatívne ich ovplyvňujú aj rôzne nezmyselné regulácie ako je „podiel národných výrobkov v obchodnej sieti“, v štýle slovenského národného mysliteľa Andreja Danka.

No a samozrejme ju ovplyvňuje množstvo iných faktorov, ako napríklad neustále sa meniaca cena energií, práce, či zdrojovej poľnohospodárskej komodity.

Radovan KazdaRadovan Kazda | Foto: redakcia

Takže očistiť cenu potravín na úroveň seriózneho argumentu vo vzťahu ku zmene klímy nie je vôbec také jednoduché, ako to odvážne tvrdí Jozef Pecho.

Paradoxom však je, že ani neočistená cena nijaký závratný rast cien potravín nepotvrdzuje. Aspoň podľa Štatistického úradu SR. Ten napríklad vedie štatistiku „Vývoj indexov spotrebiteľských cien...“, ktorá odhaľuje, že na Slovensku v rokoch 2012-2019 nebola cena potravín a nealkoholických nápojov žiadnym rekordérom rastu spomedzi iných tovarov, dokonca v rokoch 2014-2016 klesala.

Takže Jozef Pecho zjavne šíri mýtus o vplyve globálneho otepľovania na ceny potravín na Slovensku.

Poďme však ďalej. Pripusťme, že klimatológ nemal na mysli potraviny, ale poľnohospodárske komodity, keďže v danom výroku odkazuje na údajné informácie od farmárov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Priznanie eko-aktivistu: Ospravedlňujem sa za klimatickú paniku

Priznanie eko-aktivistu: Ospravedlňujem sa za klimatickú paniku

Cítim povinnosť ospravedlniť sa za to, ako veľmi sme my environmentalisti zavádzali verejnosť, kajá sa Michael Shellenberger a vydáva knihu o škodlivom alarmizme.

Pozvánka. Konferencia Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska

Pozvánka. Konferencia Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska

Bratislava – Ako nájsť lepšie riešenia pre rozvoj energetického sektora Slovenskej republiky, regionálnej spolupráce v energetike, či ako posilniť energetickú bezpečnosť Slovenska, susedných krajín či Európskej únie. Asi takto možno zhrnúť kľúčové témy už šiestej medzinárodnej konferencie - Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska, ktorej mediálnym partnerom je i mesačník Energo.

Stĺpček. Je jadrová energia nebezpečná? Odlišujme mýty od faktov

Stĺpček. Je jadrová energia nebezpečná? Odlišujme mýty od faktov

Nemecká protijadrová stratégia má vplyv na viac ako tisíc predčasných úmrtí ročne.