Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Komentár. Ako nevyschli Viktóriine vodopády

Ani pri globálnej panike nestrácajme túžbu overovať si fakty.

Komentár. Ako nevyschli Viktóriine vodopády

Radovan Kazda | Foto: Energie-portal.sk

Svetovými denníkmi prešla správa od agentúry Reuters, ktorá má clickbaitový nadpis a perex o tom, že Viktóriine vodopády sa po najhoršom období sucha v storočí zmenšujú na pramienok, čo vraj „podnecuje obavy zo zmeny klímy“.

V závere článku síce Reuters cituje hydrológa, ktorý uvádza veci na pravú mieru a konštatuje, že v súčasnosti nemožno poskytnúť jednoznačný záver, že sa tak deje kvôli zmene klímy, pretože periodické suchá v tej oblasti sú bežnou záležitosťou, ale agentúrna správa sa už skvele predáva.

Na čele s The Guardian, podľa ktorého vodopády dokonca „schnú“.

Pozrime sa však na fakty.

Portál UltimateAfrica koncom októbra uviedol, že hladina vody síce bola síce v tom čase 11 cm pod desaťročným priemerom, ale o 3 cm vyššia ako najnižšia úroveň zaznamenaná v roku 1995, pričom nepredpokladajú, že by k rekordnému poklesu došlo.

A tak sa zrejme aj stalo, prietok vody na rieke Zambezi podľa portálu Zambezi River Authority už medzitým výdatne vzrástol, takže aj vodopády sa dostávajú do normálneho stavu.

V takýchto prípadoch je preto vždy lepšie nespoliehať sa na zavádzajúce agentúrne správy, ale zistiť si, ako vedci prognózujú zmeny klimatických charakteristík v konkrétnej oblasti.

Napríklad podľa vedeckej práce z roku 2008 v tej oblasti nedochádza k zásadným zmenám v objeme zrážok. To však samozrejme neznamená, že sa nebudú zhoršovať napríklad zásoby podzemných vôd, pretože teplota ovzdušia rastie a s ňou rastie aj výpar z pôdy.

Iná vedecká práca z roku 2014 predpokladá, že do roku 2050 bude vo väčšine ukazovateľov suchšie.

A práca z roku 2018 je v záveroch opatrnejšia; tvrdí, že zmenu klimatických charakteristík v tej oblasti je ťažké odlíšiť od prirodzenej premenlivosti teploty, zrážok a odtoku.

Zmenu klímy rozhodne nemožno podceňovať. Existujú silné indície, že oblasť sa bude musieť prispôsobiť na znižujúce zásoby dostupnej pitnej vody.

Neverte však tvrdeniam, že Viktóriine vodopády sú minulosťou a vyschli, tak ako tú správu nedávno prezentoval europoslanec Martin Hojsík.

Radovan Kazda
Autor je šéfredaktorom denníka Energie-portal.sk.


Viac poznámok a komentárov Radovana Kazdu k environmentálnej politike nájdete na Facebooku a LinkedIn.

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Programové vyhlásenie vlády na roky 2020 – 2024 a oblasť energetiky

Programové vyhlásenie vlády na roky 2020 – 2024 a oblasť energetiky

V mnohých ohľadoch ambiciózny dokument sa dotýka aj oblasti energetiky. Jeho obsah možno zosumarizovať do troch tematických okruhov. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/08.

Internet sa dá vďaka smart grid priviesť všade, kam tečie elektrina

Internet sa dá vďaka smart grid priviesť všade, kam tečie elektrina

Upgrade distribučnej sústavy na smart grid so sebou prináša viaceré výhody.

Známy reťazec na Slovensku využíva elektrinu výlučne z obnoviteľných zdrojov energie

Známy reťazec na Slovensku využíva elektrinu výlučne z obnoviteľných zdrojov energie

Spoločnosť sa zaviazala dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Vsádza preto na obnoviteľné zdroje, ale aj efektívnejšie LED osvetlenie a modernizované vzduchové čerpadlá.