Eversheds Sutherland
DTE
SPP - Distribúcia

Komentár. Ako nevyschli Viktóriine vodopády

Ani pri globálnej panike nestrácajme túžbu overovať si fakty.

Komentár. Ako nevyschli Viktóriine vodopády

Radovan Kazda | Foto: Energie-portal.sk

Svetovými denníkmi prešla správa od agentúry Reuters, ktorá má clickbaitový nadpis a perex o tom, že Viktóriine vodopády sa po najhoršom období sucha v storočí zmenšujú na pramienok, čo vraj „podnecuje obavy zo zmeny klímy“.

V závere článku síce Reuters cituje hydrológa, ktorý uvádza veci na pravú mieru a konštatuje, že v súčasnosti nemožno poskytnúť jednoznačný záver, že sa tak deje kvôli zmene klímy, pretože periodické suchá v tej oblasti sú bežnou záležitosťou, ale agentúrna správa sa už skvele predáva.

Na čele s The Guardian, podľa ktorého vodopády dokonca „schnú“.

Pozrime sa však na fakty.

Portál UltimateAfrica koncom októbra uviedol, že hladina vody síce bola síce v tom čase 11 cm pod desaťročným priemerom, ale o 3 cm vyššia ako najnižšia úroveň zaznamenaná v roku 1995, pričom nepredpokladajú, že by k rekordnému poklesu došlo.

A tak sa zrejme aj stalo, prietok vody na rieke Zambezi podľa portálu Zambezi River Authority už medzitým výdatne vzrástol, takže aj vodopády sa dostávajú do normálneho stavu.

V takýchto prípadoch je preto vždy lepšie nespoliehať sa na zavádzajúce agentúrne správy, ale zistiť si, ako vedci prognózujú zmeny klimatických charakteristík v konkrétnej oblasti.

Napríklad podľa vedeckej práce z roku 2008 v tej oblasti nedochádza k zásadným zmenám v objeme zrážok. To však samozrejme neznamená, že sa nebudú zhoršovať napríklad zásoby podzemných vôd, pretože teplota ovzdušia rastie a s ňou rastie aj výpar z pôdy.

Iná vedecká práca z roku 2014 predpokladá, že do roku 2050 bude vo väčšine ukazovateľov suchšie.

A práca z roku 2018 je v záveroch opatrnejšia; tvrdí, že zmenu klimatických charakteristík v tej oblasti je ťažké odlíšiť od prirodzenej premenlivosti teploty, zrážok a odtoku.

Zmenu klímy rozhodne nemožno podceňovať. Existujú silné indície, že oblasť sa bude musieť prispôsobiť na znižujúce zásoby dostupnej pitnej vody.

Neverte však tvrdeniam, že Viktóriine vodopády sú minulosťou a vyschli, tak ako tú správu nedávno prezentoval europoslanec Martin Hojsík.

Radovan Kazda
Autor je šéfredaktorom denníka Energie-portal.sk.


Viac poznámok a komentárov Radovana Kazdu k environmentálnej politike nájdete na Facebooku a LinkedIn.

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Klimatický vedec: Modely alarmistov sú iba hračky a výsmechom Mickey Mousa reálnemu svetu

Klimatický vedec: Modely alarmistov sú iba hračky a výsmechom Mickey Mousa reálnemu svetu

Oceánograf a meteorológ Motomaka Nakamura tvrdí, že vplyv ľudstvom produkovaného CO2 na klímu nemožno určiť na základe súčasných vedomostí a dostupnej technológie.

Komentár. Ako s nami Fico opäť vybabral

Komentár. Ako s nami Fico opäť vybabral

SPP znásilňujú švindliari, dobrodruhovia, podvodníci, gágaji, táraji a prďúsi.

Stĺpček. Kotlebov návrh je absurdný, zoštátňovanie lacnejšie energie neprinesie

Stĺpček. Kotlebov návrh je absurdný, zoštátňovanie lacnejšie energie neprinesie

Štát má v energetike silné postavenie už dnes – a ceny energií vďaka tomu nižšie nie sú. Kričať na tribúnach o zoštátňovaní je ale bez pochýb jednoduchšie ako pracovať na reálnych riešeniach.