Koľko stojí Európu znečistenie ovzdušia? | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
Česko-slovenské energetické fórum 2023
Belimo 2

Koľko stojí Európu znečistenie ovzdušia?

Bratislava zaplatí za zdravotné náklady spojené so znečistením ovzdušia ročne takmer 900 miliónov eur. Nová štúdia sa zmerala na finančný vplyv automobilových emisií na úmrtia, zdravie a zameškané pracovné dni vo viac ako štyristo európskych mestách.

Koľko stojí Európu znečistenie ovzdušia?

Fotolia

Sociálne náklady

Zo štúdie výskumnej organizácie CE Delft vyplýva, že zdravotné náklady spojené so znečistením ovzdušia z cestnej dopravy sú v rámci Európy najvyššie v Londýne.

Výskum poskytuje údaje o sociálnych nákladoch emisií, ktoré produkujú automobily na miestnej úrovni. Náklady organizácia vypočítala na základe informácií o viac ako štyroch stovkách miest v krajinách Európskej únie, Spojeného kráľovstva, Nórska a Švajčiarska.

Štúdia ilustruje celkový pokles verejného blaha, ktorého definícia zahŕňa dlhý a zdravý život v čistom prostredí.

Výskum vypočítava peňažnú hodnotu predčasných úmrtí, nemocničnej starostlivosti, zameškaných pracovných dní a ďalších zdravotných nákladov spôsobených pevnými časticami, ozónom a oxidom dusičitým. Znečistenie ovzdušia vo vnútorných priestoroch zohľadnené nebolo.

Vedci z konzultačnej spoločnosti CE Delft použili údaje Eurostatu o znečistení ovzdušia a demografické údaje z roku 2018, ako aj odporúčania WHO. Štúdiu uverejnila Európska aliancia verejného zdravia (EPHA), ktorá združuje zdravotnícke mimovládne organizácie z celej Európy.

Najväčšie riziko predstavujú tuhé častice

Skúmanú vzorku tvorilo 432 miest, ktoré majú dohromady 130 miliónov obyvateľov. Celkové spoločenské náklady za rok 2018 štúdia zaokrúhľuje na 166 miliárd eur. Jedno mesto znečistenie ovzdušia ročne stojí v priemere 385 miliónov eur.

Najväčšiu zložku sociálnych nákladov tvorí predčasná úmrtnosť, predstavuje až 76,1 %. Najväčší podiel z toho súvisí so znečistením tuhými časticami („particulate matter“, skratka PM).

Zvyšných 23,9 % tvorí chorobnosť, pričom ochorením, ktoré súvisí so znečistením ovzdušia a predstavuje najväčšiu časť výdavkov, je chronické obštrukčné ochorenie pľúc.

Podľa odhadov WHO v roku 2018 umrelo kvôli zlej kvalite ovzdušia predčasne v Európe približne pol milióna ľudí. Spomedzi všetkých zdravotných rizík je znečistenie ovzdušia štvrtou príčinou úmrtia s najväčším počtom obetí. Prvé tri priečky obsadzujú vysoký krvný tlak, zlá životospráva a fajčenie.

Výpočet nákladov je pravdepodobne podhodnotený, pretože niektoré mestá nepodávajú pravdivé a plnohodnotné údaje o miere znečistenia. Čísla prezentované v tejto štúdii sa navyše pravdepodobne zvýšia, ak budú správne zahrnuté aj náklady spojené s ochorením COVID-19.

V úmrtnosti pacientov s COVID-19 sú zásadným faktorom iné ochorenia a medzi najdôležitejšie z nich patria tie, ktoré súvisia so znečistením ovzdušia. Zlá kvalita ovzdušia tendenčne zvyšuje úmrtnosť na koronavírus, a preto môžu byť sociálne náklady spojené so zlou kvalitou ovzdušia vyššie, ako sa v tomto výskume odhaduje.

Jedným z hlavných prispievateľov k znečisteniu sú dieselové vozidlá. Po škandále s emisnými kvótami spoločnosti Volkswagen v roku 2015 sa zistilo, že automobily a nákladné autá na naftu prekračovali limity EÚ pre emisie, ktoré sú primárnym zdrojom oxidu dusičitého.

Staršie dieselové modely navyše zvyčajne vypúšťajú viac tuhých častíc ako iné motory na fosílne palivá a tiež tvoria najväčší podiel európskeho vozového parku.

Oxid dusičitý, tuhé znečisťujúce látky a prízemný ozón, ktorý tiež z veľkej časti pochádza z nafty, sú každoročne zodpovedné za takmer pol milióna predčasných úmrtí v celej Európe.

Vedci sa zamerali na tieto tri znečisťujúce látky a dospeli k záveru, že tuhé znečisťujúce látky stoja za veľkou väčšinou celkových sociálnych nákladov, v priemere ide až o 82,5 %. Oxidu uhličitému v porovnaní zodpovedá 15 % nákladov a prízemnému ozónu 2,5 %.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Oplatí sa prejsť na regulované alebo neregulované ceny energií? Zisťovali sme, čo radia dodávatelia

Oplatí sa prejsť na regulované alebo neregulované ceny energií? Zisťovali sme, čo radia dodávatelia

Niektorí dodávatelia cenníky v neregulovanej dodávke nezverejňujú vôbec, iní ich priebežne aktualizujú, tvrdí šéf ÚRSO. Regulovaní odberatelia sa môžu rozhodnúť pre neregulované ceny do konca marca.

Treba využiť existujúcu infraštruktúru a integrovať do nej OZE, hovorí profesor Petráš (+ video)

Treba využiť existujúcu infraštruktúru a integrovať do nej OZE, hovorí profesor Petráš (+ video)

Diverzifikácia mohla prísť už skôr, ale plyn neodstavíme zo dňa na deň, konštatuje Dušan Petráš.

Je možné elektrifikovať vykurovanie v celej obci a koľko by to stálo distribučnú spoločnosť?

Je možné elektrifikovať vykurovanie v celej obci a koľko by to stálo distribučnú spoločnosť?

Výmena plynového kotla za tepelné čerpadlo v domácnostiach nebude možná bez veľkých investícií do distribučných sietí, ukazuje analýza SPP - distribúcia.