Kalkulačka zohľadňuje emisie spojené s bývaním, dopravou, stravovaním či spotrebou rôznych tovarov a služieb.
Aký zdroj energie používate na vykurovanie? Vyrába vaša domácnosť energiu z obnoviteľných zdrojov? Koľko mäsa skonzumujete?
Vďaka odpovediam na tieto a ďalšie otázky vyhodnotí kalkulačka individuálnej uhlíkovej stopy celkové množstvo emisií spojené s vašim životným štýlom. Nový online nástroj pripravil Inštitút environmentálne politiky (IEP) spadajúci pod rezort životného prostredia.
„Prínos kalkulačky spočíva hlavne v tom, že ide o prvý komplexný prehľad emisne najdôležitejších oblastí s prehľadnou vizualizáciou a špecifikáciou na slovenské pomery,“ uviedol IEP na sociálnej sieti.
Kalkulačka uhlíkovej stopy po zodpovedaní 24 otázok vypočíta, koľko emisií skleníkových plynov ročne vyprodukujete a takisto určí, koľko stromov treba ročne vysadiť na vykompenzovanie týchto emisií.
V kalkulačke sú zohľadnené oblasti ako bývanie, doprava, stravovanie, či spotreba tovarov a služieb. Pri bývaní sa pritom úroveň spotreby vyhodnocuje nie iba cez energetické parametre domu, ale aj cez množstvo používaných spotrebičov.

„Svojou spotrebou a aktivitami prispieva každý z nás k produkcii a vypúšťaniu emisií, čo sa najvýraznejšie ukazuje práve v daných oblastiach. Často si neuvedomujeme, aký rozdiel môže spraviť zníženie príjmu mäsa, prestup z auta do autobusu, prípadne na bicykel, či prehodnotenie ďalšieho výletu s mimoriadne lacnými letenkami,“ vysvetľuje IEP.
„Nemalé emisie vyprodukujú aj naše domácnosti, ktoré máme tendenciu prekurovať, či nadmerná spotreba elektriny prameniaca s masívneho využívania moderných technológií.“
Odporúčajú použiť údaje za rok 2019
Priemerná uhlíková stopa obyvateľa Slovenska je podľa údajov IEP na úrovni necelých 5 900 kg CO2e (ekvivalentu CO2) ročne. Na druhej strane priemerný obyvateľ EÚ ročne vyprodukuje zhruba o 2 700 kg emisií viac.
Keďže posledný rok mohol byť neštandardný v objeme cestovania či ubytovania v rekreačných zariadeniach, realistickejší obraz môžu poskytnúť vstupy pre reprezentatívnejší rok (napríklad 2019).
„Na IEP sme si tento rok namerali uhlíkové stopy v rozpätí od 3 000 do 6 500 kg,“ uviedli ministerskí analytici.
Jedným z prvých, kto kalkulačku vyskúšal, bol minister Ján Budaj. Konštatoval, že sa má v čom zlepšovať, pričom jeho uhlíková stopa bola pred nástupom do funkcie nižšia, než slovenský priemer. Po nástupe do funkcie jeho uhlíková stopa vzrástla, najmä kvôli častejšiemu cestovaniu.
„Pri tejto uhlíkovej kalkulačke si ľahko všimneme, že sú v nej položky, ktoré jednotlivec ovplyvní len ťažko (spôsob vykurovania jeho bytovky), ale aj také, pri ktorých je rozhodnutie iba v našich rukách,“ povedal J. Budaj.
Analytici IEP zároveň upozorňujú, že aktuálny rok 2020 sa môže pre mnohých ľudí z pohľadu uhlíkovej stopy v mnohých ohľadoch vymykať dlhodobému priemeru. Odporúčajú preto do kalkulačky zadať údaje za niektorý z predošlých rokov.
„Keďže posledný rok mohol byť neštandardný v objeme cestovania či ubytovania v rekreačných zariadeniach, realistickejší obraz môžu poskytnúť vstupy pre reprezentatívnejší rok, napríklad 2019,“ uviedol IEP.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.