Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Kogeneračné jednotky majú zmysel. Vyrábať teplo iba tepelnými čerpadlami sa nedá, myslí si expert

Kombinovaná výroba elektriny a tepla je vhodnou investíciou pre podniky s potrebou tepla. Ekonomiku jednotky ovplyvňuje aj riadiaci IT systém, hovorí T. Rajčan z firmy Ipesoft.

Kogeneračné jednotky majú zmysel. Vyrábať teplo iba tepelnými čerpadlami sa nedá, myslí si expert

Foto: ZAT

Medzi riešenia na limitovanie dopadu rastúcich cien energií v podnikoch môže patriť aj kombinovaná výroba elektriny a tepla. Hoci nejde o obnoviteľný zdroj energie, keďže zariadenie je založené na spaľovaní plynu, má svoje miesto pri výrobe energií.

Napriek vysokým cenám plynu význam týchto zariadení spočíva v produkcii tepla. „Je ilúziou myslieť si, že v najbližšom čase ho dokážeme zabezpečiť iba tepelnými čerpadlami alebo inými zdrojmi,“ uviedol Tomáš Rajčan, riaditeľ divízie energetiky a priemyslu v spoločnosti IPESOFT na webinári e-Focus o nových účastníkoch na trhu s energiami.

Vyrábať iba elektrinu z plynu sa neoplatí

Na Slovensku sa pritom používa plyn na výrobu tepla v objeme 30 TWh. To je viac, než celková spotreba elektriny. „Ak by sme chceli vykurovať iba elektrinou, museli by sme zvýšiť inštalovaný výkon zdrojov na dvojnásobok.“

Vyrábať iba elektrinu v plynovej elektrárni sa v súčasnosti neoplatí. Náklady na zemný plyn a emisné kvóty totiž prevyšujú príjmy z predaja takto vyrobenej elektrickej energie. Ekonomika elektrárne sa však mení pri súčasnom dodávaní tepla. „Ak sa dodáva teplo, príjem za jeden megawatt vychádza momentálne na 80 eur. To je dvojnásobok oproti roku 2021,“ odhaduje expert. 

IPESOFT

Zvýšené zisky výrobcov tepla si už všimol aj regulátor a naznačuje možnosť „socializácie nadvýnosov“ dotovaním rastúcich koncových cien tepla. „Bežná cena tepla v systémoch centralizovaného zásobovania teplom v mestách je okolo 60 eur/MWh. Pri nových cenách plynu to však vychádza na 180 eur. Ak dôjde k určitej socializácii, je možné, že teplo zlacnie na úkor elektriny. Ale už nepôjde o trhové prostredie.“

O výhodnosti KGJ rozhoduje aj riadiaci systém

Podľa zástupcu IT firmy je kogeneračná jednotka stále výbornou investíciou pre priemyselný podnik, ktorý potrebuje teplo. A zároveň dokáže zarábať na elektrine. Výhodnosť kombinovanej výroby pritom závisí od rôznych faktorov, ako je stratégia nákupu plynu, spôsobu predaja elektriny, či poskytovania ďalších služieb. Ekonomiku fungovania pritom ovplyvňuje aj riadiaci systém KGJ. „Ten nie je iba o regulácii. Musí zároveň pružne reagovať na meniace sa trhové podmienky.“

Vysoké ceny elektriny tu podľa T. Rajčana budú aj naďalej. Témy ako agregácia, či flexibilita nie sú v súčasnosti vraj až tak horúce, pretože sú tu oveľa väčšie problémy s vlastnými zdrojmi energie. „Je potrebné stavať nové zdroje elektriny. Pri súčasných trhových podmienkach to dáva zmysel.“


Spoločnosť IPESOFT je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách?

Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách?

Ako vyzerá súčasný trh s chladivami pre tepelné čerpadlá a ktoré sú najperspektívnejšie do budúcnosti?

Menia sa pravidlá poskytovania štátnej pomoci. Týkajú sa najmä CZT

Menia sa pravidlá poskytovania štátnej pomoci. Týkajú sa najmä CZT

Nové podmienky minimálnej pomoci a štátnej pomoci sa vzťahujú na investície ekonomických subjektov do energetickej efektívnosti, OZE, KVET a CZT.

Českým odoberateľom urýchlia prechod na inteligentnú energetickú sieť

Českým odoberateľom urýchlia prechod na inteligentnú energetickú sieť

Český dodávateľ integruje nemecký softvér Envelio. Softvér nemeckého scaleupu má pomôcť spoločnosti EG.D digitalizovať a automatizovať energetickú distribučnú sieť.