Dodávatelia energií vítajú zámer nastaviť nové podmienky na trhu. Zároveň upozorňujú na postupnosť deregulácie a riešenie najohrozenejších skupín spotrebiteľov.
Ceny energií pre domácnosti aj malé podniky na Slovensku sú regulované. Fixné ceny nemotivujú dodávateľov “pobiť sa ” o zákazníkov, a tí zase nie sú nútení využívať energie efektívne a správať sa ekonomicky.
Poskytovateľ energií môže na regulovanom trhu súťažiť iba cenou, aj to iba v obmedzenej miere, nie ponúkaním rôznych služieb. Aj preto sú ceny energií medzi jednotlivými dodávateľmi zanedbateľné a zákazníci nemajú veľkú motiváciu meniť dodávateľa.
Regulovaný trh nie je z pohľadu dodávateľov príliš zaujímavý, aj preto viacerí hráči z dodávok energií pre domácnosti už v minulosti vycúvali. Prichádzať s novými riešeniami pre konkrétne skupiny zákazníkov jednoducho nie je možné. V takomto prostredí nemajú veľký význam ani inštalované inteligentné merače spotreby elektriny.
Súčasné prostredie nemotivuje odberateľov aktívne pristupovať k energiám, zaujímať sa o svoju priebežnú spotrebu, možnosti úspory, či zmeny návykov. Postupnú dereguláciu cien avizovala vláda aj nové vedenie ÚRSO.
ÚRSO: rovnováha medzi dereguláciou a ochranou spotrebiteľa
Úrad nechce držať status-quo existujúceho prostredia ani napriek predlžovaniu súčasného regulačného obdobia o ďalší rok. Zámerom je novelizovanie cenových vyhlášok v elektroenergetike, tepelnej energetike, plynárenstve aj vodách v prvom polroku budúceho roka.
Okrem témy G-komponentu, či podpory OZE a KVET vzhľadom na tarifu za prevádzkovanie systému, sa chce ÚRSO pozrieť aj na “možnú postupnú dereguláciu dodávok najmä elektriny a plynu”. “Budeme o tom diskutovať aj s ministerstvom hospodárstva pri premietaní energetického balíčka EÚ do slovenskej legislatívy,” avizoval Andrej Juris, predseda regulačného úradu na nedávnej konferencii Smart NRG Forum.
Okrem malých podnikov by ochranu podľa neho nepotrebovali ani odberatelia s nainštalovanými inteligentnými meračmi. “Je potrebné sa komplexne pozrieť na to, ako nastaviť rovnováhu medzi dereguláciou a ochranou spotrebiteľa.”
V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:
- ako vnímajú dereguláciu cien energií spoločnosti ZSE Energia a SSE
- ako si dodávatelia predstavujú zavádzanie trhového prostredia v energetike
- v čom spočíva riziko uvoľnenia fixných cien
- čo si dodávatelia myslia o tzv. G-komponente
Zostáva vám 48% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.