VSE
VSE
Belimo 2

Kedy klimatológovia priznajú chybu? V predpovediach otepľovania zlyhávajú dlhodobo

Patrick J. Michaels, riaditeľ Centra pre výskum vedy v americkom Cato Institute a uznávaný expert v oblasti klimatických zmien, vo svojom komentári upozorňuje, že modely klimatológov sa odtrhli od reality. Rozdiely medzi predpovedanými teplotami a skutočnými meraniami sa neustále zväčšujú. V júni tohto roku vystúpi s prednáškou v Bratislave na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Kedy klimatológovia priznajú chybu? V predpovediach otepľovania zlyhávajú dlhodobo

Foto: Fotolia

"Deň za dňom, rok za rokom, sa hrob, ktorí si klimatickí vedci sami kopú, iba prehlbuje," začína svoj komentár Patrick J. Michaels. "Čím dlhšie budú vyčkávať s priznaním, že sa vo svojich prehnaných predpovediach mýlili, tým dlhšie budú škodiť vede."

Situáciu podľa Michaelsa vystihuje jediný graf. V máji minulého roku ho prezentoval John Christy z University of Alabama, aby ukázal, ako výrazne sa predpovede klimatológov v posledných desaťročiach odtrhli od reality. Teplotu, ktorá je priemerom prognózovaných hodnôt, graf porovnáva s reálnymi meraniami.

Červená čiara zachytáva päťročný priemer prognózovanej teplotnej zmeny s počiatkom v roku 1979. Údaje vychádzajú z klimatických modelov OSN, na ktorých sa podľa Michaelsa podieľa i americký vedecký establishment. Predpovede sa vzťahujú k zmenám v najnižšej časti atmosféry a neberú do úvahy vplyvy veľkých miest, priemyslu či poľnohospodárstva.

Modré krúžky naopak znázorňujú priemernú teplotu v tej istej časti atmosféry podľa tzv. balónových dát - čiže podľa teplotných hodnôt, ktoré zaznamenali meteorologické balóny tri metre nad zemským povrchom. Zelené štvorčeky sú zas priemerom hodnôt získaných prostredníctvom satelitov. Oba z týchto údajov sú pritom najdôveryhodnejšími dátami, aké máme k dispozícii - vychádzajú z meraní kalibrovaných zariadení a zachytávajú reálne namerané teploty.

"Keď sa pozriete na dáta do roku 1995, predpovediam sa darí celkom dobre. To môžeme povedať vďaka tomu, že počítačové modely dokázali zachytiť - aspoň v princípe správne - dve krátke obdobia mierneho ochladenia," píše Patrick Michaels.

Klimatický vývoj ovplyvňujú sopky

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
emisie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X