Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Kedy klimatológovia priznajú chybu? V predpovediach otepľovania zlyhávajú dlhodobo

Patrick J. Michaels, riaditeľ Centra pre výskum vedy v americkom Cato Institute a uznávaný expert v oblasti klimatických zmien, vo svojom komentári upozorňuje, že modely klimatológov sa odtrhli od reality. Rozdiely medzi predpovedanými teplotami a skutočnými meraniami sa neustále zväčšujú. V júni tohto roku vystúpi s prednáškou v Bratislave na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Kedy klimatológovia priznajú chybu? V predpovediach otepľovania zlyhávajú dlhodobo

Foto: Fotolia

"Deň za dňom, rok za rokom, sa hrob, ktorí si klimatickí vedci sami kopú, iba prehlbuje," začína svoj komentár Patrick J. Michaels. "Čím dlhšie budú vyčkávať s priznaním, že sa vo svojich prehnaných predpovediach mýlili, tým dlhšie budú škodiť vede."

Situáciu podľa Michaelsa vystihuje jediný graf. V máji minulého roku ho prezentoval John Christy z University of Alabama, aby ukázal, ako výrazne sa predpovede klimatológov v posledných desaťročiach odtrhli od reality. Teplotu, ktorá je priemerom prognózovaných hodnôt, graf porovnáva s reálnymi meraniami.

Červená čiara zachytáva päťročný priemer prognózovanej teplotnej zmeny s počiatkom v roku 1979. Údaje vychádzajú z klimatických modelov OSN, na ktorých sa podľa Michaelsa podieľa i americký vedecký establishment. Predpovede sa vzťahujú k zmenám v najnižšej časti atmosféry a neberú do úvahy vplyvy veľkých miest, priemyslu či poľnohospodárstva.

Modré krúžky naopak znázorňujú priemernú teplotu v tej istej časti atmosféry podľa tzv. balónových dát - čiže podľa teplotných hodnôt, ktoré zaznamenali meteorologické balóny tri metre nad zemským povrchom. Zelené štvorčeky sú zas priemerom hodnôt získaných prostredníctvom satelitov. Oba z týchto údajov sú pritom najdôveryhodnejšími dátami, aké máme k dispozícii - vychádzajú z meraní kalibrovaných zariadení a zachytávajú reálne namerané teploty.

"Keď sa pozriete na dáta do roku 1995, predpovediam sa darí celkom dobre. To môžeme povedať vďaka tomu, že počítačové modely dokázali zachytiť - aspoň v princípe správne - dve krátke obdobia mierneho ochladenia," píše Patrick Michaels.

Klimatický vývoj ovplyvňujú sopky

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
emisie

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Najhoršia hodnota za peniaze?

Názor. Najhoršia hodnota za peniaze?

Ako by to vyzeralo, ak by sa od roku 2012 robili aukcie na dodávku elektriny z OZE? Bolo by možné vypnúť Nováky ešte pred dostavbou uzla Bystričany? Píše analytik think-tanku INESS Martin Vlachynský.

Podzemné vedenie aj nové trafostanice. Východoslovenská obec sa dočká veľkej modernizácie

Podzemné vedenie aj nové trafostanice. Východoslovenská obec sa dočká veľkej modernizácie

Výsledkom projektu má byť menej porúch a spoľahlivejšia distribúcia elektriny.

Je deregulácia cien energií dobrou správou pre odberateľov? (ANKETA)

Je deregulácia cien energií dobrou správou pre odberateľov? (ANKETA)

Rezort hospodárstva chce postupne uvoľňovať reguláciu v dodávkach elektriny a plynu. Ako sa na zámer pozerajú dodávatelia energií, zástupcovia spotrebiteľských združení a analytik INESS?