Najväčší potenciál pre dekarbonizáciu má elektroenergetika, aj napriek vysokému podielu jadra. Súkromní investori chcú investovať do OZE aj bez priamej podpory štátu, tvrdí riaditeľ SAPI.
Znižovanie spoliehania sa na fosílne palivá a masívny rozvoj obnoviteľných zdrojov má byť nevyhnutnou cestou nielen pre elektroenergetiku a teplárenstvo. Slovenská energetika sa opiera o jadro, ktorého význam ešte vzrastie po spustení tretieho bloku elektrárne v Mochovciach. Preto dekarbonizácia v elektroenergetike nemusí byť top priorita.
Menšou výzvou môže byť zabezpečenie nutných zálohových zdrojov. “Vývoj batériových úložísk je stále ďaleko od stavu, aby sme sa na túto technológiu mohli spoliehať. Ako záloha budú musieť slúžiť vodné elektrárne alebo fosílne zdroje,” myslí si Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií.
Priestor na nahradenie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi vidí v teplárenstve, kde polovica tepla pochádza zo zemného plynu. “Otázka je, čím. Produkcia bioplynu na Slovensku je extrémne nízka,” uviedol na konferencii SAPI.
V článku sa dozviete:
- čo považuje analytik INESS za nedostatok pri dekarbonizačných stratégiách,
- čo má byť cesta pre dekarbonizáciu výroby tepla a prečo teplári budú motivovaní zapájať nové technológie,
- kde vidí zástupca SAPI najväčší priestor pre obnoviteľné zdroje v krátkodobom horizonte,
- na aké zdroje tepla sa často v teplárenstve zabúda,
- prečo by sa fosílne zdroje nemuseli nahradzovať obnoviteľnými v rovnakom pomere,
- s čím sa budú musieť vysporiadavať sústavy CZT a v čom je ich príležitosť.
Za nedostatok pri ceste ku dekarbonizácii považuje slabú prepojenosť jednotlivých stratégií a chýbajúcu celkovú koncepciu. “Napríklad dekarbonizačná štúdia navrhuje zníženie emisií teplárne Slovnaftu prechodom na spaľovanie drevnej štiepky. Ale neuvedie sa, že to výrazne zvýši dopyt a tým pádom sa štiepka na Slovensku prakticky minie.”
Podľa neho tak vzniká otázka, do akej miery možno nahrádzať plyn inými palivami, napríklad v systémoch centralizovaného zásobovania teplom, ak je tu zároveň snaha dekarbonizovať priemysel. “Chýba bilancia toho, aké zdroje sú vlastne k dispozícii a čo sa môže reálne použiť.”
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.