Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Kalkulačka porovnáva výhodnosť najpredávanejších elektromobilov

Vypočítajte si celkové, prevádzkové náklady elektromobilu a porovnajte výhodnosť s inými automobilmi na základe zvolených kritérií.

Kalkulačka porovnáva výhodnosť najpredávanejších elektromobilov

Obrázok: IEP

Inštitút environmentálnej politiky nedávno porovnával výhodnosť elektromobilov a konvenčných automobilov. Klesajúce ceny batérií a nižšie prevádzkové náklady elektromobilov už pri niektorých modeloch začínajú dobiehať tradičné automobily so spaľovacím motorom, najmä vo vyššej triede.  

„Investícia do modelov na alternatívny pohon sa v porovnaní s konvenčnou alternatívou vráti približne po 10 rokoch. Výhodou elektromobility oproti spaľovacím motorom sú výrazne nižšie náklady na prevádzku vozidla, najmä na pohon a údržbu. Ceny za kWh elektriny, zväčšujúce sa kapacity batérií, nižšie náklady na ich výrobu a nízka spotreba elektromotorov tak prinášajú výrazné úspory,“ uviedli autori analýzy.

Kalkulačka porovnávajúca modely automobilov

IEP predstavil v týchto dňoch aj špeciálnu interaktívnu kalkulačku, kde si záujemcovia môžu zvoliť a navzájom porovnať konkrétny model automobilu. Kalkulačka porovnáva rôzne modely elektromobilov, hybridných, plug-in a spaľovacích (benzín, nafta) vozidiel podľa celkových výdavkov na kúpu a prevádzku, emisií počas doby životnosti a nákladov na prevádzku.

Kalkulačka obsahuje všetky na Slovensku dostupné elektromobily a hybridy a najpredávanejšie autá na konvenčný pohon. IEP ju chce pravidelne aktualizovať a pridávať ďalšie modely.

Obrázok č.1: Porovnanie elektrického a naftového modelu značky Nissan

Zdroj: IEP

Napríklad z porovnania elekrickej a naftovej verzie dvoch modelov značky Nissan (Nissan Leaf 2018 vs. Nissan X-Trail dCi 150 Visia) s rovnakým výkonom 110 kW vyplýva, že celkové výdavky na kúpu a prevádzku sa pri elektromobile stávajú nižšími po piatom roku prevádzky.

Hoci emisie vyprodukované počas výroby elektromobilu o niečo prevyšujú výrobné emisie spaľovacieho automobilu, prevádzkové emisie CO2 sú niekoľkokrát nižšie a tento rozdiel sa počtom najazdených kilometrov zvyšuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viessmann zvyšuje konektivitu kotlov, čerpadiel, batérií, rekuperačných jednotiek

Viessmann zvyšuje konektivitu kotlov, čerpadiel, batérií, rekuperačných jednotiek

Spoločná digitálna platforma pre všetky zariadenia zjednodušuje ovládanie a zvyšuje komfort pre zákazníkov aj odborné firmy.

Energetická trieda A0 si vyžaduje užšiu spoluprácu medzi špecialistami

Energetická trieda A0 si vyžaduje užšiu spoluprácu medzi špecialistami

Pri návrhu a realizácii stavieb treba skĺbiť požiadavky, ktoré na budovy kladie energetická trieda A0, s nárokmi na kvalitu vnútorného prostredia.

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2021

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2021

Ďalší, v poradí už 29. ročník konferencie so zahraničnou účasťou, na tému „Alternatívne zdroje energie pre budovy s takmer nulovou potrebou energie“.