Kalkulačka porovnáva výhodnosť najpredávanejších elektromobilov | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Kalkulačka porovnáva výhodnosť najpredávanejších elektromobilov

Vypočítajte si celkové, prevádzkové náklady elektromobilu a porovnajte výhodnosť s inými automobilmi na základe zvolených kritérií.

Kalkulačka porovnáva výhodnosť najpredávanejších elektromobilov

Obrázok: IEP

Inštitút environmentálnej politiky nedávno porovnával výhodnosť elektromobilov a konvenčných automobilov. Klesajúce ceny batérií a nižšie prevádzkové náklady elektromobilov už pri niektorých modeloch začínajú dobiehať tradičné automobily so spaľovacím motorom, najmä vo vyššej triede.  

„Investícia do modelov na alternatívny pohon sa v porovnaní s konvenčnou alternatívou vráti približne po 10 rokoch. Výhodou elektromobility oproti spaľovacím motorom sú výrazne nižšie náklady na prevádzku vozidla, najmä na pohon a údržbu. Ceny za kWh elektriny, zväčšujúce sa kapacity batérií, nižšie náklady na ich výrobu a nízka spotreba elektromotorov tak prinášajú výrazné úspory,“ uviedli autori analýzy.

Kalkulačka porovnávajúca modely automobilov

IEP predstavil v týchto dňoch aj špeciálnu interaktívnu kalkulačku, kde si záujemcovia môžu zvoliť a navzájom porovnať konkrétny model automobilu. Kalkulačka porovnáva rôzne modely elektromobilov, hybridných, plug-in a spaľovacích (benzín, nafta) vozidiel podľa celkových výdavkov na kúpu a prevádzku, emisií počas doby životnosti a nákladov na prevádzku.

Kalkulačka obsahuje všetky na Slovensku dostupné elektromobily a hybridy a najpredávanejšie autá na konvenčný pohon. IEP ju chce pravidelne aktualizovať a pridávať ďalšie modely.

Obrázok č.1: Porovnanie elektrického a naftového modelu značky Nissan

Zdroj: IEP

Napríklad z porovnania elekrickej a naftovej verzie dvoch modelov značky Nissan (Nissan Leaf 2018 vs. Nissan X-Trail dCi 150 Visia) s rovnakým výkonom 110 kW vyplýva, že celkové výdavky na kúpu a prevádzku sa pri elektromobile stávajú nižšími po piatom roku prevádzky.

Hoci emisie vyprodukované počas výroby elektromobilu o niečo prevyšujú výrobné emisie spaľovacieho automobilu, prevádzkové emisie CO2 sú niekoľkokrát nižšie a tento rozdiel sa počtom najazdených kilometrov zvyšuje.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o kvalite dodávky tepla od 1. decembra 2022 (konsolidované znenie)

EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o kvalite dodávky tepla od 1. decembra 2022 (konsolidované znenie)

Prinášame konsolidované znenie Vyhlášky č. 152/2005 Z.z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa po zapracovaní novely Vyhlášky č. 379/2022 Z.z.

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Daň z nadmerných ziskov. Ako má fungovať a aké má negatíva

Zdaňovanie neočakávaných príjmov má veľa negatívnych dôsledkov a často neprináša cielený výsledok. Vysvetľujeme, čo je windfall tax a ako má fungovať v EÚ.

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentný systém dokáže prepojiť všetky oblasti, pracovné procesy sú vďaka tomu jednoduchšie a efektívnejšie.