Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Kalkulačka porovnáva výhodnosť najpredávanejších elektromobilov

Vypočítajte si celkové, prevádzkové náklady elektromobilu a porovnajte výhodnosť s inými automobilmi na základe zvolených kritérií.

Kalkulačka porovnáva výhodnosť najpredávanejších elektromobilov

Obrázok: IEP

Inštitút environmentálnej politiky nedávno porovnával výhodnosť elektromobilov a konvenčných automobilov. Klesajúce ceny batérií a nižšie prevádzkové náklady elektromobilov už pri niektorých modeloch začínajú dobiehať tradičné automobily so spaľovacím motorom, najmä vo vyššej triede.  

„Investícia do modelov na alternatívny pohon sa v porovnaní s konvenčnou alternatívou vráti približne po 10 rokoch. Výhodou elektromobility oproti spaľovacím motorom sú výrazne nižšie náklady na prevádzku vozidla, najmä na pohon a údržbu. Ceny za kWh elektriny, zväčšujúce sa kapacity batérií, nižšie náklady na ich výrobu a nízka spotreba elektromotorov tak prinášajú výrazné úspory,“ uviedli autori analýzy.

Kalkulačka porovnávajúca modely automobilov

IEP predstavil v týchto dňoch aj špeciálnu interaktívnu kalkulačku, kde si záujemcovia môžu zvoliť a navzájom porovnať konkrétny model automobilu. Kalkulačka porovnáva rôzne modely elektromobilov, hybridných, plug-in a spaľovacích (benzín, nafta) vozidiel podľa celkových výdavkov na kúpu a prevádzku, emisií počas doby životnosti a nákladov na prevádzku.

Kalkulačka obsahuje všetky na Slovensku dostupné elektromobily a hybridy a najpredávanejšie autá na konvenčný pohon. IEP ju chce pravidelne aktualizovať a pridávať ďalšie modely.

Obrázok č.1: Porovnanie elektrického a naftového modelu značky Nissan

Zdroj: IEP

Napríklad z porovnania elekrickej a naftovej verzie dvoch modelov značky Nissan (Nissan Leaf 2018 vs. Nissan X-Trail dCi 150 Visia) s rovnakým výkonom 110 kW vyplýva, že celkové výdavky na kúpu a prevádzku sa pri elektromobile stávajú nižšími po piatom roku prevádzky.

Hoci emisie vyprodukované počas výroby elektromobilu o niečo prevyšujú výrobné emisie spaľovacieho automobilu, prevádzkové emisie CO2 sú niekoľkokrát nižšie a tento rozdiel sa počtom najazdených kilometrov zvyšuje.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Optimálne využívanie energií sa týka mnohých oblastí, a to nám pomáha rásť, hovorí Naďa Hartmann. ESCO Slovensko má pod sebou už osem dcérskych spoločností.

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Veľkokapacitná batéria optimalizuje využívanie elektriny z fotovoltiky v priemyselnom areáli.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

X
X
X
X