JESS a Trnavský kraj budú spolupracovať pri výrobe vodíka | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

JESS a Trnavský kraj budú spolupracovať pri výrobe vodíka

Výroba zeleného vodíka a jeho uplatnenie vo verejnej doprave sú o krok bližšie k realite. Spoločnosť JESS a Trnavský samosprávny kraj podpísali zmluvu o spolupráci.

JESS, TSK

Podpis dohody / Foto: JAVYS

Predseda predstavenstva spoločnosti JESS, a. s. (Jadrová energetická spoločnosť Slovenska), Roman Sporina a predseda Jozef Viskupič, podpísali 16. decembra 2021 Zmluvu o spolupráci.

Zmluva je základom vzájomnej spolupráce za účelom podpory a rozvíjania zámerov v oblasti vodíkových technológií a vybudovania vodíkového hospodárstva na území Trnavského kraja.

„Som rád, že niekoľkomesačná snaha v oblasti zelených tém, ktorú sme s naším partnerom prerokovávali, našla konkrétnu podobu. Naším zámerom je zrealizovať na území Trnavského kraja jeden z pilotných projektov, ktorého cieľom je, aby naša prímestská autobusová doprava bola omnoho zelenšia. Ak budú u nás jazdiť vodíkové autobusy, môžeme spĺňať aj ďalšie z kritérií dlhodobej udržateľnosti, Jozef Viskupič,“ povedal predseda TTSK J. Viskupič.

Trnavský samosprávny kraj chce podporiť presadzovanie využívania vodíkových technológií v oblasti verejnej dopravy na území svojho kraja v súlade so zámermi Ministerstva hospodárstva SR, Národnou vodíkovou stratégiou SR a s Akčným plánom rozvoja vodíkového ekosystému v SR.

Spoločnosť JESS, a. s., má záujem vybudovať na svoje náklady zariadenia s technológiou na výrobu tzv. zeleného vodíka a jednu čerpaciu stanicu na území Trnavského kraja.

„Výroba zeleného vodíka je viazaná na prevádzku novej fotovoltaickej elektrárne, ktorá má vyrásť v Jaslovských Bohuniciach. V súčasnosti je už podaný Zámer na zisťovacie konanie a počas prvého alebo druhého kvartálu 2022 očakávame vydanie súhlasu. Potom nasleduje verejné obstarávanie a výstavba. Náš časový harmonogram je mimoriadne nahustený, takže uvedenie vodíkového hospodárstva do prevádzky (výroba zeleného vodíka, skladovanie a plnenie alebo čerpanie do dopravného prostriedku) je plánované na štvrtý kvartál 2023,“ podotkol Roman Sporina, predseda predstavenstva JESS. 

V rámci realizácie pilotného projektu zvažuje Trnavský samosprávny kraj zakúpenie vodíkových autobusov, primárne pre obslužnosť okresov Trnava, Hlohovec, Piešťany a Senica.

„Bol by som rád, aby sa našli zdroje na to, aby sa z pilotného projektu stal štandard. Prímestská autobusová doprava tvorí totiž na Slovensku takmer 65 % verejnej dopravy. Takže, ak sa vodíková doprava osvedčí, mala by byť v budúcnosti realizovaná vo väčšom meradle,“ doplnil Jozef Viskupič, predseda TTSK.


Spoločnosť JAVYS, a.s., väčšinový vlastník spoločnosti JESS, a.s. je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie sa uskutoční v polovici apríla v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

K hlavným témam podujatia patrili garantované energetickú služby, energetická efektívnosť, budovy, obnoviteľné zdroje energie, ale aj podporné nástroje a energetická legislatíva.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Prípadová štúdia porovnáva návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom na severe Slovenska v pôvodnom aj rekonštruovanom stave.