KI

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala

SIEA plánovala mať od októbra vo svojej flotile aj vodíkový autobus a vodíkové autá.

Prvé čerpačky na vodík mali byť do októbra. Súťaž na ich stavbu firmy nezaujala
Foto: Flickr / citytransportinfo

Vodík v súčasnosti patrí medzi horúce energetické témy, a to vrátane jeho využívania v doprave. Vodíkové auto však na Slovensku nenatankujete. Čerpacie stanice na vodík v krajine neexistujú.

Zmeniť sa to podujala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) spadajúca pod rezort hospodárstva. V júni tohto roka ohlásila, že zafinancuje dve prvé vodíkové čerpačky na Slovensku, ktoré vyrastú do konca septembra. Nestalo sa tak.

V článku sa dozviete:

  • na čo chcela SIEA využívať vodíkové vozidlá,
  • kde mali byť umiestnené prvé čerpačky na vodík,
  • ako dopadli verejné obstrávania,
  • ktoré firmy sa do súťaží prihlásili.

Autá zatiaľ neobstarali, súťaž na autobus zrušili

Vodíkový trh stále patrí k relatívne menej rozvinutým odvetviam energetiky. SIEA preto v októbri minulého roka otvorila trhové konzultácie, ktoré mali slúžiť ako príprava na verejné obstarávanie prvých vodíkových čerpačiek.

Cieľom konzultácií bolo definovať opis predmetu zákazky, ako aj všetky požiadavky, vrátane technických parametrov a obchodných podmienok.

Po vyhodnotení verejných konzultácií SIEA následne na prelome jari a leta tohto roku vyhlásila súťaž na vybudovanie dvoch vodíkových čerpačiek.

Zostáva vám 69% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)