Čerpacie stanice na vodík SIEA zadotuje z eurofondov, celkové náklady odhaduje na viac ako dva milióny eur.
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlásila verejné obstarávanie na zabezpečenie vodíkových čerpacích staníc. Na Slovensku pôjde o prvé čerpacie stanice, na ktorých bude možné dopĺňať palivo do áut a autobusov na vodíkový pohon.
Financované budú z európskych zdrojov. Ako vyplýva zo zverejnených súťažných podkladov, celkové náklady na vybudovanie dvojice vodíkových čerpačiek SIEA odhaduje na 2,17 mil. eur.
Začiatkom júna SIEA vyhlásila tiež verejné obstarávanie na prenájom vodíkových vozidiel. Spolu s vybudovaním vodíkových čerpačiek tak chce prispieť k rozvoju vodíkovej mobility v súlade s Národnou vodíkovou stratégiou SR
Čerpacie stanice budú mobilné
Prvá z dvoch čerpačiek má podľa podmienok obstarávania poskytovať minimálny tlak plnenia 350 bar a musí byť prispôsobená na operatívny presun, aby ju bolo možné pristaviť na vopred určené miesto v rámci Slovenska.
Mobilná bude tiež druhá čerpacia stanica s minimálnym tlakom plnenia 700 bar. Podľa zámeru SIEA však bude väčšinou umiestnená v Bratislave.
Obe vodíkové čerpacie stanice chce SIEA využívať na dopĺňanie paliva vodíkových áut a autobusu, ktoré majú slúžiť na odborno-prezentačné účely, ako aj na získavanie štatistických údajov o ich prevádzke.
Blaškovitš: Bude to ako pri elektromobiloch
„Už keď sme na začiatku júna vyhlásili verejné obstarávanie na vodíkové dopravné prostriedky, avizovali sme, že budeme obstarávať aj čerpacie stanice na vodík. Ak chceme jazdiť ekologicky, je nevyhnutné vybudovať celú vodíkovú infraštruktúru,“ povedal generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.
„Pri podpore vodíkovej mobility to bude podobné, ako keď na Slovensko prišli prvé batériové elektromobily. Tiež spočiatku nemali nabíjacie stanice, potom ich bolo veľmi málo a dnes už sú takmer všade. Tieto vodíkové čerpacie stanice by mali byť prvými lastovičkami, vďaka ktorým sa zaradíme medzi krajiny EÚ, kde sú takéto stanice bežne dostupné,“ podotkol šéf SEIA.
Podľa predpokladov agentúry by čerpacie stanice na vodík mali byť sprevádzkované k 1. októbru 2021. Úspešný uchádzač, ktorý vzíde z verejného obstarávania, bude musieť zabezpečiť okrem staníc aj samotné vodíkové palivo.
„Využívanie vodíka v doprave, ale aj v iných sektoroch hospodárstva má obrovskú budúcnosť. Preto neustále upozorňujeme na to, že je dôležité, aby aj Slovensko bolo súčasťou týchto inovácií. Za SIEA môžem povedať, že sa budeme usilovať o to, aby si odborná i laická verejnosť osvojila myšlienku, že by aj na Slovensku mohli jazdiť autá, autobusy aj kamióny na vodíkový pohon,“ dodal P. Blaškovitš.
Najbližšia čerpačka na vodík je za hranicami
Zostáva vám 14% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.