Ján Karaba: Fotovoltika už nie je iba luxusnou hračkou pre bohatých | ENERGIE-PORTAL.SK
Prednáška CEQLS | Gunther Schnabl
VSDS
INNOGY

Ján Karaba: Fotovoltika už nie je iba luxusnou hračkou pre bohatých

Fotovoltické technológie sú štandardnou súčasťou technického zabezpečenia budov. Strešné inštalácie majú tvoriť polovicu očakávaného prírastku nových kapacít v SR.

Ján Karaba: Fotovoltika už nie je iba luxusnou hračkou pre bohatých

Foto: Energie-portal.sk

Fotovoltika sa stáva štandardnou súčasťou návrhu riešení zabezpečujúcich nielen lokálnu výrobu, či spotrebu, ale aj zdieľanie energie. Je už bežným prvkom systému technického zabezpečenia budov.

“Fotovoltické technológie v súčasnosti už zďaleka nie sú iba hračkou a luxusným produktom pre bohatých. Ani technológiou inštalovanou výhradne na zemi, kvôli čomu by ešte viac rástla cena elektriny,” uviedol Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE na webinári spoločnosti Viessmann o fotovoltike.

Slovenská legislatíva však podľa neho vývoj v tomto odvetví veľmi neodráža. “Zadefinovaním lokálneho zdroja v zákone o podpore OZE sme svojim spôsobom predbehli dobu. Ale teraz vidíme, že aj táto legislatíva je už nedostatočná a bude potrebné aj túto časť zákona aktualizovať.”

Fotovoltici však musia najviac zápasiť s povoľovacím procesom pre inštalácie. Fotovoltické systémy v budovách rieši stavebný zákon. Usmernenie ministerstva dopravy rozlišuje fotovoltické zariadenia a fotovoltické elektrárne s rozdielnymi podmienkami pre povolenie. Hoci energetická legislatíva pozná iba zariadenia na výrobu elektriny.

Fotovoltické zariadenie pripojené do elektroinštalácie objektu potrebuje iba ohlásenie drobnej stavebnej úpravy v budove, ak sa nemení podstatným spôsobom jej charakter. Fovoltická elektráreň už vyžaduje stavebné povolenie. To hovorí legislatíva, prax je však iná.

VIESSMANN

“Stavebné úrady sa často usmernením neriadia a ak môžu vyžadovať stavebné povolenie, tak ho žiadajú skoro vždy. Bez ohľadu na argumenty o tom, že fotovoltika ani zďaleka nezasahuje do statiky budovy, či mení charakter stavby,” upozorňuje J. Karaba.

Úrady podľa neho vyžadujú podmienky ako v plnom stavebnom konaní aj v prípade jednoduchých FV inštalácií. “Je ironické, že sa vyjadruje opäť iba distribútor a možno požiarny technik. Drvivá väčšina všetkých stanovísk pre takúto inštaláciu vôbec nie je potrebná.”

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Vrátný: Od plynu sa hneď neodstrihneme, pomôžu nám však odpady aj biomasa

Marcel Vrátný: Od plynu sa hneď neodstrihneme, pomôžu nám však odpady aj biomasa

Bez plynu to hneď nepôjde. Teplárne však majú stratégiu, ktorou chcú zabezpečiť diverzifikáciu svojej palivovej základne, tvrdí šéf štátneho teplárenského holdingu.

Andrej Juris: Nadvýnosy z drahej elektriny končia u výrobcov, pri nižších cenách ich dotujeme

Andrej Juris: Nadvýnosy z drahej elektriny končia u výrobcov, pri nižších cenách ich dotujeme

Cenový vývoj na trhu s plynom naznačuje nárast regulovaných cien v roku 2023 o 100 %, zdraženie plynu pre ohrozené skupiny by sa však dalo stlmiť, hovorí vo veľkom rozhovore pre Energie-portal.sk predseda ÚRSO Andrej Juris.

Je povinná fotovoltika na každej novej budove dobrý nápad? (ANKETA)

Je povinná fotovoltika na každej novej budove dobrý nápad? (ANKETA)

Mapovali sme názory odborníkov na najnovšie návrhy Európskej komisie.