Všetky jadrové zariadenia podľa Úradu jadrového dozoru v minulom roku fungovali bezpečne a spoľahlivo. Atómové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach sa však drobným prevádzkovým poruchám nevyhli.
Jadrové zariadenia na Slovensku v roku 2017 fungovali bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by musel byť vydaný príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie niektorého z reaktora.
Vyplýva to zo správy, ktorú tento týždeň Úrad jadrového dozoru (ÚJD) podľa tzv. atómového zákona predložil vláde. Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Reaktor v Bohuniciach sa automaticky odstavil
Výsledky prevádzkových kontrol podľa ÚJD potvrdili, že stav tretieho aj štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Bohunice je vyhovujúci. Na oboch blokoch prebiehali v máji až júli minulého roka generálne opravy.
„Počas plánovanej generálnej 4. bloku JE Bohunice V-2 na výmenu paliva bol zaznamenaný pád cudzieho predmetu do reaktora, čo malo za následok nedosadnutie ochranných rúr bloku do požadovanej polohy. Uvedená udalosť spolu s väčším rozsahom prác na technickej vode dôležitej (TVD) spôsobila predĺženie odstávky o 14 dní,“ informoval ÚJD.
V JE Bohunice ÚJD počas vlaňajška zaevidoval celkovo deväť prevádzkových udalostí, ktoré sa závažnosťou nevymykali predošlým rokom. V jednom z prípadov išlo o automatické odstavenie reaktora.
„Počas plánovanej odstávky 3. bloku na výmenu paliva pri vychladzovaní primárneho okruhu, prišlo k odstaveniu reaktora pôsobením aktivácie automatickej ochrany 1 (AO1). Pôsobenie bolo zapríčinené nárastom tlakového rozdielu na parogenerátore,“ uvádza sa v správe.
Poruchy hlásili aj z Mochoviec
Ďalšou udalosťou, ktorú ÚJD v Bohuniciach zaznamenal, bolo nežiaduce krátkodobé otvorenie poistného ventilu parogenerátora PG33 pri nižšom tlaku, ako určuje prevádzkový predpis. K udalosti došlo počas plánovaného zníženia výkonu na vyhľadávanie netesnosti na 3. bloku.
„Následnou kontrolou nastavenia tlakových spínačov riadiacich prístrojov bolo zistené, že namerané hodnoty aktivačných tlakov na všetkých poistných ventiloch PG oboch blokov sú nevyhovujúce. Všetky tlakové spínače boli následne prestavené na požadované hodnoty,“ informoval ÚJD.
V Jadrovej elektrárni Mochovce ÚJD zaznamenal v priebehu vlaňajška desať prevádzkových udalostí, ktoré podliehajú hláseniu.
Najvýznamnejšou prevádzkovou udalosťou na 1. bloku JE Mochovce bolo ohnutie pracovnej tyče zavážacieho stroja pri výkone kontroly tesnosti palivových kaziet. Na udalosť ÚJD reagoval neplánovanou inšpekciou.
„Identifikované prevádzkové poruchy, okrem poruchy s ohnutím pracovnej tyče zavážacieho stroja, boli bez osobitnej významnosti z hľadiska jadrovej bezpečnosti,“ zhrnul úrad.
Ako ÚJD hospodáril?
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.