Signatármi deklarácie sú aj Spojené štáty, Francúzsko či Japonsko.
Jadrová energetika v uplynulom období zažíva v Európe malú „renesanciu.“ Kým niektoré krajiny rozbiehajú stavbu nových reaktorov, iné sa snažia udržať už existujúce zdroje v prevádzke dlhšie.
S jadrom ale vo svojom energetickom mixe počíta viacero krajín aj v iných častiach sveta. Na práve prebiehajúcej konferencii OSN COP 28 v Dubaji v tejto súvislosti vznikla nová deklarácia ktorej cieľom je strojnásobiť globálne kapacity jadrovej energetiky do roku 2050. A to v porovnaní s úrovňou, akou jadro prispievalo k celosvetovej výrobe energie v roku 2020.
Zámer podporilo 22 krajín. Signatármi výzvy sú okrem Slovenska tiež Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Ghana, Holandsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Maďarsko, Maroko, Moldavsko, Mongolsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Spojené arabské emiráty, USA, Švédsko, Ukrajina a Veľká Británia. Na druhej strane v zozname signatárov chýba Čína, ktorá je v súčasnosti krajinou, v ktorej nové jadrové zdroje pribúdajú najrýchlejšie.
Záväzok vlád podporilo aj 120 firiem a združení z rôznych regiónov sveta, vrátane Slovenských elektrární, ktoré sú ako prevádzkovateľ jadrových elektrární v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach najväčším výrobcom elektriny na Slovensku.
Slovenské elektrárne so združeniami a korporáciami z viac než 140 krajín sveta, medzi ktorými figurujú aj kľúčoví jadroví hráči ako Westinghouse, Hitachi, Framatome, EdF či ČEZ, sa podpísali pod záväzok „rozvíjať prínos jadrovej energie v súlade s globálnym cieľom udržať mieru globálneho otepľovania pod hranicou nárastu o 1,5 °C.“
„Tvrdíme, že kapacita jadrovej energie by sa mala do roku 2050 oproti súčasným úrovniam aspoň strojnásobiť, aby pomohla dosiahnuť globálne ciele dekarbonizácie, dodávok čistej energie a zvýšenej energetickej náročnosti a bezpečnosti,“ píše sa v texte, ktorý vznikol pod záštitou Svetovej jadrovej asociácie (WNA). Celý text deklarácie aj so zoznamom všetkých signatárov nájdete tu.
Pomôcť majú aj malé modulárne reaktory
Na to, aby sa do roku 2050 podarilo aspoň strojnásobiť kapacitu jadrovej energie, sa zástupcovia jadrového priemyslu zaviazali spolupracovať s vládami, regulačnými orgánmi a ďalšími stranami. Podľa prijatej deklarácie tak chcú maximalizovať prínos už existujúcich prevádzkovaných jadrových elektrární a urýchliť tempo zavádzania nových jadrových elektrární bezpečne, zodpovedne a spoľahlivo.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.