Na zníženie emisií o 55 % do roku 2030 potrebujeme všetky nízkouhlíkové zdroje, vrátane jadrových, povedala eurokomisárka pre energetiku.
Aj keď štáty EÚ v téme jadrovej energetiky zastávajú rôzne postoje, blok 14 krajín s jadrom vo svojej energetickej politike počíta. Ich zástupcovia sa dnes (7. novembra) zišli v Bratislave na štvrtom stretnutí tzv. jadrovej koalície.
Okrem Slovenska reprezentovaného ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou o budúcnosti jadrovej energetiky v EÚ rokovali zástupcovia Francúzska, Českej republiky, Poľska, Slovinska, Belgicka, Rumunska, Holandska, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Bulharska, Fínska, Švédska i Veľkej Británie. Zatiaľ čo väčšina z týchto krajín rozvíja jadrovú energetiku kontinuálne, Švédsko prednedávnom ohlásilo vo svojej politike obrat a plánuje výstavbu ďalších atómiek, Poľsko rozbehlo projekty svojich úplne prvých jadrových zdrojov.
Stretnutie sa uskutočnilo pri príležitosti konania 16. Európskeho jadrového energetické fóra (ENEF) za účasti eurokomisárky pre energetiku Kadri Simson. „Chceme dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 a znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 55 % už do konca tohto desaťročia. Na to však potrebujeme všetky nízkouhlíkové zdroje vrátane jadrových. Za posledných 50 rokov hrala jadrová energia kľúčovú úlohu vo viacerých členských štátoch,“ povedala vo svojom príhovore na fóre.
Využívanie jadrovej energie by podľa eurokomisárky malo aj naďalej zostať národnou voľbou a každý členský štát by mal o svojom energetickom mixe rozhodovať sám. „Je však potrebné poznamenať, že v širšom zmysle sme svedkami obnoveného záujmu o jadrovú energiu v EÚ. Považuje sa za potenciálne riešenie všetkých výziev: dekarbonizácie, bezpečnosti dodávok energie aj strategickej autonómie EÚ. A je to trend, ktorý pozorujeme aj v niektorých aktualizovaných návrhoch Národných energetických a klimatických plánov predložených členskými štátmi,“ dodala K. Simson.
Šéfka slovenského rezortu hospodárstva označila jadro za nevyhnutnú súčasť energetického mixu v súvislosti s dekarbonizáciou, vyzdvihla však aj aspekt cenovej stability. „Jadrová energia je spolu s obnoviteľnými zdrojmi odpoveďou na dekarbonizáciu európskeho energetického systému a priemyslu. Jadro tiež zohráva veľmi významnú úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti dodávok energie a zároveň nám pomáha stabilizovať ceny elektriny,“ uviedla na stretnutí.
Problémom sú peniaze a nedostatok ľudí
Hlavnou témou diskusií zástupcov 14 štátov boli možnosti financovania jadrových zdrojov. Hovorilo sa tiež o spolupráci pri vzdelávaní expertov a zdieľaní know-how.
„Prítomní zástupcovia sa zhodli, že v budúcnosti bude potrebná vhodná kombinácia politík pre zabezpečenie príležitostí na financovanie či už výstavby nových jadrových zdrojov vrátane malých modulárnych reaktorov (SMR) alebo predĺženia životnosti už existujúcich jadrových zdrojov,“ uviedol po rokovaniach rezort hospodárstva.
Prítomní ministri sa tiež zhodli, že nevyhnutné je riešiť aj otázky vzdelávania jadrových expertov. Podľa ministerstva vedeného D. Sakovou „najmä Slovensko čelí výraznému odlivu mladých odborníkov do zahraničia a rieši problémy so starnutím personálu v jadrovej energetike.“
Koalíciu vedie Francúzsko
Prvé stretnutie ministrov jadrovej aliancie sa uskutočnilo v máji tohto roku vo Francúzsku, ktoré je krajinou s najväčším podielom jadra v energetickom mixe a po USA a Číne štátom s tretím najväčším počtom reaktorov na svete.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.