VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Čo je invertorová elektrocentrála a aké má využitie?

Špecializované zariadenia nie sú vhodné pre každý účel alebo pre každého, ale ponúkajú niekoľko výhod.

invertorová elektrocentrála

 • Rôzne |  27.09.2023 |  Dominika Blchová

Dnes si život bez elektrickej energie už nedokážeme predstaviť. Závislosť na nej je tak veľká, že tam, kde nesiahajú rozvodné siete, na ktoré je napojená väčšina spotrebičov z našej domácnosti, je občas nutné vyrobiť si vlastnú energiu. Takéto elektrocentrály ako záložný zdroj energie zaznamenali v posledných rokoch významný technologický pokrok. Ak aj vy hľadáte prenosný generátor s výnimočnou účinnosťou, môže to byť pre vás tá správna voľba.

Poďme sa pozrieť bližšie, čo vlastne sú a ako fungujú invertorové elektrocentrály, čím sa líšia od iných typov a na čo sa dajú použiť.

Ako správne vybrať elektrocentrálu

Elektrocentrála je zariadenie so spaľovacím motorom a generátorom na výrobu elektrickej energie. Ide o záložný zdroj energie, ktorý vám poslúži pri nečakanom výpadku. Môžete ju využiť v domácnostiach, na chalupách a chatách, na lodiach, na stavenisku, v kempoch, na najrôznejších akciách organizovaných vonku, ale aj na miestach, kde elektrina nie je zavedená.

Elektrocentrály dnes už nie sú žiadnym luxusom, avšak k správnemu výberu ideálnej elektrocentrály by ste mali pristupovať najmä podľa toho, čo sa k nej bude primárne napájať a koľko toho bude. Pri kúpe elektrocentrály treba zohľadniť najmä jej rôzne typy.

Delia sa:

 • podľa paliva (benzínové, naftové, plynové, olejové)
 • podľa fázy (jednofázové a trojfázové elektrocentrály)
 • podľa konštrukcie (rámové, invertorové)
 • podľa mobility (mobilné, stacionárne)

Invertorová elektrocentrála

Invertorové generátory sú menšie, kompaktné a ľahké zariadenia, pripomínajúce kufrík. Vďaka tomu sa hodia na kempovanie a iné outdoorové aktivity. Invertorové elektrocentrály sú vhodné najmä pre citlivé zariadenia, ako sú mobilné telefóny, televízory, audio zariadenia a notebooky, pretože zabraňujú prehriatiu a preťaženiu.

Hodí sa aj do karavanov, predajných stánkov a na chaty. Výstup elektrickej energie je vyšší, ako aj jej cena. Poteší vás však ich nízka hlučnosť a menšia spotreba paliva.

Ako funguje

Invertorová elektrocentrála pracuje na odlišných princípoch než generátory s rámovou konštrukciou. V jej konštrukcii sa nachádza spaľovací motor, generátor a rad ovládacích a pomocných prvkov ako spínač preťaženia, tlmič hluku, riadiaci systém, pripojenie a zásuvky.

Striedač, teda invertor, je veľmi dôležitým prvkom, pretože práve on iniciuje výrobu vysoko kvalitného a čistého prúdu. Ten sa v ďalších fázach prevádza na jednosmerný prúd. Väčšina invertorových elektrocentrál je vybaveným regulátorom napätia – AVR. Regulátory tak umožňujú udržiavať generované napätie konštantnej úrovni, bez ohľadu na zmenu otáčok motora.

Aké má využitie

Keďže je invertorová jednotka oveľa menšia, ľahšia a mobilnejšia než elektrocentrála s rámovou konštrukciou, môžete ju efektívne prenášať na rôzne miesta. Svoje využitie si nájde v domácnosti aj na záhrade. Invertorové generátory sú často obľúbenou voľbou v situáciách, kde sú požiadavky na energiu relatívne nízke (napr. v porovnaní s domom plnej veľkosti) a kde je dôležitá tichá prevádzka a prenosnosť.

Okrem toho, že je skvelý na dobíjanie vášho notebooku alebo telefónu, invertorový generátor môže byť vhodný aj pre:

 • kempingové výlety
 • rybárske výpravy
 • vonkajšie dobrodružstvá
 • bežiaca klimatizácia karavanu
 • a akýkoľvek iný typ činnosti, ktorý vyžaduje prenosný, spoľahlivý, stabilný a tichý zdroj energie

Invertorové generátory možno použiť aj inými spôsobmi, vrátane:

 • domácnosti, aby veci fungovali aj počas dočasného výpadku prúdu
 • ako zdroj energie pre mobilný stánok
 • ako napájanie vonkajšieho osvetlenia na záhradnú párty

Na kempovanie a rybárske výlety

Prenosné invertorové generátory sú veľmi obľúbenou voľbou pre kempovanie a rybárske výlety. Môžu byť použité na napájanie rôznych spotrebičov ako klimatizácia karavanu, kempingová chladnička, hriankovač alebo sušič vlasov.

Sú tiež skvelé na dobíjanie mobilného telefónu, tabletu alebo notebooku. Okrem toho, keďže sú invertory naozaj tiché, znamená to, že nebudete obťažovať svojich susedov nepríjemným hlukom. Napokon, ľudia chodia na výlety do prírody práve preto, aby ušli pred hlukom a nie preto, aby ich niekto prekvapil iritujúcim vrčaním záhadnej skriny.

Na použitie okolo domu

Invertorové elektrocentrály môžu byť užitočné počas plánovaného alebo neplánovaného výpadku napájania zo siete, najmä ak žijete v oblasti náchylnej na pravidelné výpadky prúdu.

Aby ste to zvládli, mali by ste zvážiť, aké zariadenia potrebujete počas výpadku ponechať v chode (napr. počítač, ventilátory, malý ohrievač, chladnička, niektoré svetlá) a zakúpiť si elektrocentrálu s dostatočnou kapacitou na prevádzku týchto položiek.

Tip: Viete, aké využitie pre bežnú domácnosť majú kompresory?

Porovnanie elektrocentrál

V porovnaní s bežnými generátormi poskytujú invertorové elektrocentrály nasledujúce výhody:

 • Vyššia palivová účinnosť vďaka nižším požiadavkám na palivo
 • Nižšie emisie uhlíka, vďaka čomu sú šetrnejšie k životnému prostrediu
 • Menšia veľkosť a nižšia hmotnosť, vďaka čomu sa ľahko prepravujú
 • Tichšia prevádzka

Pokiaľ ide o obstarávacie náklady, kvôli svojej zložitejšej technológii majú invertorové generátory tendenciu byť drahšie ako iné generátory v rovnakom výkonovom rozsahu. To sa však dá kompenzovať ich nižšími prevádzkovými nákladmi a ďalšími výhodami.

Výhody invertorovej elektrocentrály

Efektívnosť

Hoci invertorové generátory využívajú fosílne palivá rovnako ako iné generátory, na rozdiel od svojich príbuzných vyrábajú len toľko elektriny, aby pokryli dopyt. Staromódny generátor má iba jednu rýchlosť, ale invertor spotrebuje iba toľko energie, koľko je absolútne nevyhnutné pre danú úlohu, namiesto toho, aby neustále bežal na plný výkon. Vo výsledku že invertorový generátor spotrebuje menej paliva ako bežný generátor, čo z neho robí ekologickejšiu voľbu.

Napríklad, ak chcete napájať iba jednu lampu, motor bude bežať pomalšie a bude produkovať menej prúdu. Ak pridáte druhú lampu, motor sa rozbehne, aby uspokojil dodatočný dopyt.

Môže vás zaujímať: Viete, ako získať dotáciu na fotovoltaiku pre domácnosť?

Ľahšie a menšie

Invertorové generátory sú prenosné. Sú menšie a ľahšie ako bežné generátory, čo znamená, že ich môžete hodiť do auta a pohodlne vziať so sebou.

Tichšie

Ďalšou obrovskou výhodou invertorového generátora je, že sú tiché. Bežný generátor je zváča veľmi hlasný a počuť ho až na kilometre.

Nevýhody

Vedeli ste, že príde nejaké „ale“, však? Invertorové generátory majú veľa čo ponúknuť, ale majú aj svoje nevýhody.

Náklady

Stoja viac. Pre väčšinu spotrebiteľov je najvýznamnejšou nevýhodou invertorových generátorov práve ich cena. Invertorové generátory sú v priemere podstatne drahšie ako väčšina iných typov generátorov a v dôsledku toho si ich zvyčajne kupujú ľudia so špecifickými potrebami.

Prečo sú invertorové elektrocentrály drahšie?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo majú invertorové elektrocentrály vyššie ceny ako iné generátory. Po prvé, priplácate si navyše za vyššiu účinnosť a tichšiu prevádzku. Okrem toho je tu aj fakt, že využívajú modernú, inovatívnu technológiu na proces inverzie energie a táto technológia zvyčajne nie je najlacnejšia.

Výkon

Invertorové generátory majú obmedzený rozsah wattov. Z tohto dôvodu sa invertorové elektrocentrály zvyčajne nepoužívajú v núdzových prípadoch, pokiaľ nepotrebujete napájať iba niekoľko malých položiek. Využijete ich skôr na rekreačné aktivity.

Nie sú vhodné pre všetky zariadenia

Je takmer nemožné, aby invertorová elektrocentrála dokazala napájať celý váš dom. Na to jednoducho nemá kapacitu. Ak dúfate, že pri najbližšom výpadku prúdu použijete rovnaký generátor, aký používate pre ohrievač teplej vody, chladničku alebo sušičku, pravdepodobne si budete musieť zaobstarať iný generátor, alebo zvážiť iný zdroj výroby energie, ktorý vám pomôže ušetriť na energiách.

Bezpečnosť

Existuje niekoľko univerzálnych pravidiel a opatrení, ktoré treba dodržiavať, keď chcete bezpečne prevádzkovať elektrocentrálu. Tu sú základné bezpečnostné zásady:

 • Elektrické spotrebiče vždy zapájajte priamo do elektrocentrály pomocou káblov dodaných výrobcom alebo predlžovacích káblov.
 • Skontrolujte káble, aby ste sa uistili, že sú neporušené a nie sú poškodené, prerezané alebo odreté.
 • Nepoužívajte generátor v uzavretých priestoroch, ako sú garáže, prielezy a pivnice. Keď je generátor umiestnený v uzavretom priestore, otvorené okná a dvere nesmú brániť hromadeniu CO.
 • Nádoby na palivo uchovávajte mimo dosahu zariadení vytvárajúcich plameň a teplo.

Na záver

Tieto špecializované zariadenia nie sú vhodné pre každý účel alebo pre každého, ale ponúkajú niekoľko výhod. Ak hľadáte pohodlie záložného napájania na cesty, menšie výpadky prúdu alebo outdoorové aktivity, tichosť, prenosnosť a schopnosť bezpečne napájať citlivú elektroniku, s invertorovou elektrocentrálou určite neurobíte krok vedľa.

Našťastie je dnes k dispozícii veľa rôznych typov a modelov generátorov s rôznymi funkciami aj špecifikáciami. Napokon, mali by ste byť schopní nájsť taký generátor, ktorý vám bude vyhovovať čo najlepšie.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov spoločnosti denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk.

Čo je to rekuperácia a aký má význam v elektrických autách?

Čo je to rekuperácia a aký má význam v elektrických autách?

Pojmy rekuperácia a regeneratívne brzdenie neboli donedávna až také známe. So zvýšeným dopytom po elektromobiloch sa však aj táto technológia stáva parametrom, ktorý by ste pri kúpe auta nemali podceniť. Na čo je dobrá a aké sú jej výhody?

Ako udržiavať fotovoltické panely?

Ako udržiavať fotovoltické panely?

Aj u domácej fotovotliky je dôležité starať sa o panely pravidelne a dbať na ich údržbu.