Solárne žalúzie sa môžu stať bežnou súčasťou inteligentnej domácnosti. Doba návratnosti tejto investície je však v súčasnosti vysoká aj v ideálnych podmienkach.
Nie vždy ponúka strecha budovy alebo domu dostatočne veľký priestor na inštaláciu fotovoltických panelov. Slnečné lúče však dopadajú aj na iné časti objektov, pričom táto energia je nevyužívaná. Väčšina budov obsahuje presklené okná používajúce žalúzie na tienenie. Čo ak by sa táto slnečná energia dokázala zužitkovať?
Presne s takýtomto nápadom prišiel ukrajinský start-up SolarGaps. Pred dvomi rokmi ukončil kampaň na Kickstarteri, pričom pôvodný cieľ naakumulovať aspoň 50-tisíc dolárov od záujemcov o inteligentné žalúzie bol prekročený. Na prvý pohľad brilantná idea. Celková plocha okien prevyšuje výmeru striech, obzvlášť v kancelárskych budovách.
Solárne žalúzie fungujú podobne ako fotovoltický panel. Zachytávaná slnečná energia sa v meniči premieňa na striedavý elektrický prúd, ktorým možno napájať spotrebiče v domácnosti alebo kancelárii. Ak je k dispozícii batéria, elektrinu možno uskladniť a spotrebovať neskôr. Monokryštalické solárne články dosahujú účinnosť 22,4 %.
Spoločnosť odporúča inštalovať žalúzie na vonkajšiu stranu okien, kde je efektivita prijímania slnečného žiarenia o polovicu vyššia ako pri žalúziach zvnútra. Efektívnosť premeny energie sa zvyšuje aj s rastúcou výmerou panelov, výrobca odporúča minimálnu plochu štyri metre štvorcové.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.