VSDS
VSDS
INNOGY

Inteligentné solárne žalúzie dokážu nielen tieniť, ale aj premeniť lúče na elektrinu

Solárne žalúzie sa môžu stať bežnou súčasťou inteligentnej domácnosti. Doba návratnosti tejto investície je však v súčasnosti vysoká aj v ideálnych podmienkach.

Inteligentné solárne žalúzie dokážu nielen tieniť, ale aj premeniť lúče na elektrinu

Foto: SolarGaps

Nie vždy ponúka strecha budovy alebo domu dostatočne veľký priestor na inštaláciu fotovoltických panelov. Slnečné lúče však dopadajú aj na iné časti objektov, pričom táto energia je nevyužívaná. Väčšina budov obsahuje presklené okná používajúce žalúzie na tienenie. Čo ak by sa táto slnečná energia dokázala zužitkovať?

Presne s takýtomto nápadom prišiel ukrajinský start-up SolarGaps. Pred dvomi rokmi ukončil kampaň na Kickstarteri, pričom pôvodný cieľ naakumulovať aspoň 50-tisíc dolárov od záujemcov o inteligentné žalúzie bol prekročený. Na prvý pohľad brilantná idea. Celková plocha okien prevyšuje výmeru striech, obzvlášť v kancelárskych budovách.

Solárne žalúzie fungujú podobne ako fotovoltický panel. Zachytávaná slnečná energia sa v meniči premieňa na striedavý elektrický prúd, ktorým možno napájať spotrebiče v domácnosti alebo kancelárii. Ak je k dispozícii batéria, elektrinu možno uskladniť a spotrebovať neskôr. Monokryštalické solárne články dosahujú účinnosť 22,4 %.

Spoločnosť odporúča inštalovať žalúzie na vonkajšiu stranu okien, kde je efektivita prijímania slnečného žiarenia o polovicu vyššia ako pri žalúziach zvnútra. Efektívnosť premeny energie sa zvyšuje aj s rastúcou výmerou panelov, výrobca odporúča minimálnu plochu štyri metre štvorcové.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na tretí vodíkový workshop BA&TT

Pozvánka na tretí vodíkový workshop BA&TT

Národná Vodíková Asociácia Slovenska pozýva na tretí workshop venovaný vodíkovej stratégii, plánom a projektom na Slovensku s príkladmi zo zahraničia.

Tepláreň automobilky používa elektrický kotol k ukladaniu elektriny do tepla

Tepláreň automobilky používa elektrický kotol k ukladaniu elektriny do tepla

Aké sú skúsenosti energetického podniku s prevádzkou elektrokotla pri poskytovaní podporných služieb?

Príjemne ako v hoteli, čisto a bezpečne ako u chirurga

Príjemne ako v hoteli, čisto a bezpečne ako u chirurga

Vďaka germicídnym žiaričom vzduchu a povrchov môžete hosťom ponúknuť nielen pekné, ale aj bezpečné prostredie, ktoré budú po pandémii hľadať v hoteloch.