Inteligentné solárne žalúzie dokážu nielen tieniť, ale aj premeniť lúče na elektrinu | ENERGIE-PORTAL.SK
VSDS
INNOGY
INNOGY

Inteligentné solárne žalúzie dokážu nielen tieniť, ale aj premeniť lúče na elektrinu

Solárne žalúzie sa môžu stať bežnou súčasťou inteligentnej domácnosti. Doba návratnosti tejto investície je však v súčasnosti vysoká aj v ideálnych podmienkach.

Inteligentné solárne žalúzie dokážu nielen tieniť, ale aj premeniť lúče na elektrinu

Foto: SolarGaps

Nie vždy ponúka strecha budovy alebo domu dostatočne veľký priestor na inštaláciu fotovoltických panelov. Slnečné lúče však dopadajú aj na iné časti objektov, pričom táto energia je nevyužívaná. Väčšina budov obsahuje presklené okná používajúce žalúzie na tienenie. Čo ak by sa táto slnečná energia dokázala zužitkovať?

Presne s takýtomto nápadom prišiel ukrajinský start-up SolarGaps. Pred dvomi rokmi ukončil kampaň na Kickstarteri, pričom pôvodný cieľ naakumulovať aspoň 50-tisíc dolárov od záujemcov o inteligentné žalúzie bol prekročený. Na prvý pohľad brilantná idea. Celková plocha okien prevyšuje výmeru striech, obzvlášť v kancelárskych budovách.

Solárne žalúzie fungujú podobne ako fotovoltický panel. Zachytávaná slnečná energia sa v meniči premieňa na striedavý elektrický prúd, ktorým možno napájať spotrebiče v domácnosti alebo kancelárii. Ak je k dispozícii batéria, elektrinu možno uskladniť a spotrebovať neskôr. Monokryštalické solárne články dosahujú účinnosť 22,4 %.

Spoločnosť odporúča inštalovať žalúzie na vonkajšiu stranu okien, kde je efektivita prijímania slnečného žiarenia o polovicu vyššia ako pri žalúziach zvnútra. Efektívnosť premeny energie sa zvyšuje aj s rastúcou výmerou panelov, výrobca odporúča minimálnu plochu štyri metre štvorcové.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako hacknúť CO2 za 32 hodín? Zapojte sa do Hackathonu

Ako hacknúť CO2 za 32 hodín? Zapojte sa do Hackathonu

Ako môžete znížiť svoju osobnú uhlíkovú stopu? Odpoveďou môže byť výzva prvého Hackathonu, súťaže, ktorú organizujú SPP, Keboola a Microsoft v júni 2022.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2022

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2022

Dvadsiaty prvý ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Hybridné zdroje energie pre vetranie a klimatizáciu" sa uskutoční tradične vo Vysokých Tatrách.

Elektromobily môžu distribútorom elektriny pomáhať s vykrývaním špičiek

Elektromobily môžu distribútorom elektriny pomáhať s vykrývaním špičiek

Technológiu obojsmerného dobíjania už automobilky inštalujú do vybraných modelov alebo ju testujú.