Iba 5 z 50 najväčších výrobcov elektriny na svete je na ceste k nízkouhlíkovej energetike | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Iba 5 z 50 najväčších výrobcov elektriny na svete je na ceste k nízkouhlíkovej energetike

Štúdia World Benchmarking Alliance porovnáva realizované opatrenia a biznis modely energetických spoločností s tzv. parížskymi cieľmi.

Iba 5 z 50 najväčších výrobcov elektriny na svete je na ceste k nízkouhlíkovej energetike

Foto: Fotolia

Ako si najväčší dodávatelia elektriny na svete vedú v zavádzaní nízkoemisných zdrojov a prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku? World Benchmarking Alliance (WBA) každoročne porovnáva záväzky, realizované opatrenia a biznis modely jednotlivých energetických spoločností s cieľmi tzv. Parížskej dohody.

Najnovšia analýza ukázala, že ani nie päť z celkovo hodnotených 50 dodávateľov má stanovené ciele v súlade s nízkouhlíkovou energetikou a stále existuje silná závislosť na fosílnych palivách.

Štúdia skúmala, či energetické podniky reálne odstavujú fosílne zdroje, nahrádzajú nízkouhlíkovými, prípadne budujú nové. Podľa toho možno posudzovať skutočnú snahu o prechod na ekologickejšie fungovanie. Až 70 % hodnotených spoločností však tzv. parížske ciele nedosiahne.

Desať najhoršie hodnotených firiem z hľadiska budúcich emisií vyrába viac ako polovicu elektrickej energie a predstavuje 97 % emisií. Päť z nich sa nachádza v Číne, štyri v iných ázijských krajinách, jedna v Egypte. Umiestnenie a skóre európskych energetických spoločností v rebríčku si môžete pozrieť v tabuľke v druhej časti článku.

Päť z 50 spoločností obstálo v hodnotení

Iba jedenásť z 50 spoločností má plán postupného odstavovania uhoľných zdrojov. Iba spoločnosť Orsted deklaruje jasný záväzok zbaviť sa všetkých fosílnych palív, a to do roku 2023. Ďalších päť dodávateľov (RWE, ČEZ, E.ON, Ibedrola, EDF) sa zaviazalo k uhlíkovo neutrálnej produkcii elektriny do roku 2040, resp. 2050.

VIESSMANN

Kapacita uhoľných zdrojov v hodnotených spoločnostiach má byť pomerne stabilná do roku 2033, zatiaľ čo plánovaná kapacita plynových elektrární by mala klesnúť. „Obnoviteľné zdroje pravdepodobne odkroja z podielu plynu, hoci neslabnúce uhlie by malo byť odstavené najskôr.“

Štúdia pripomína fakt, že v Číne, Indii a iných rozvíjajúcich sa ekonomikách ešte stále vznikajú nové uhoľné elektrárne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Otvorili novú učebňu energetiky. Škola sa zameria na obnoviteľné zdroje a vodík (+VIDEO)

Otvorili novú učebňu energetiky. Škola sa zameria na obnoviteľné zdroje a vodík (+VIDEO)

Projekt privítalo viacero energetických firiem. Ich predstavitelia hovoria o podpore mladých talentov v čase, kedy na trhu chýbajú kvalifikovaní pracovníci.

Chýbajú technici a ľudí odrádzajú náklady. Zmapovali, čo brzdí tepelné čerpadlá v EÚ

Chýbajú technici a ľudí odrádzajú náklady. Zmapovali, čo brzdí tepelné čerpadlá v EÚ

Európska komisia má do konca roka pripraviť akčný plán pre rozvoj tepelných čerpadiel. Zástupcovia odvetvia jej dali odporúčania.

Kúrilo sa dlhšie, ale spotreba tepla klesla. Štátni teplári hodnotia vykurovaciu sezónu

Kúrilo sa dlhšie, ale spotreba tepla klesla. Štátni teplári hodnotia vykurovaciu sezónu

Vláda pomoc s cenami tepla sa nedostáva ku všetkým odberateľom tepla, upozorňuje štátny holding.