INNOGY
INNOGY
INNOGY

Iba 5 z 50 najväčších výrobcov elektriny na svete je na ceste k nízkouhlíkovej energetike

Štúdia World Benchmarking Alliance porovnáva realizované opatrenia a biznis modely energetických spoločností s tzv. parížskymi cieľmi.

Iba 5 z 50 najväčších výrobcov elektriny na svete je na ceste k nízkouhlíkovej energetike

Foto: Fotolia

Ako si najväčší dodávatelia elektriny na svete vedú v zavádzaní nízkoemisných zdrojov a prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku? World Benchmarking Alliance (WBA) každoročne porovnáva záväzky, realizované opatrenia a biznis modely jednotlivých energetických spoločností s cieľmi tzv. Parížskej dohody.

Najnovšia analýza ukázala, že ani nie päť z celkovo hodnotených 50 dodávateľov má stanovené ciele v súlade s nízkouhlíkovou energetikou a stále existuje silná závislosť na fosílnych palivách.

Štúdia skúmala, či energetické podniky reálne odstavujú fosílne zdroje, nahrádzajú nízkouhlíkovými, prípadne budujú nové. Podľa toho možno posudzovať skutočnú snahu o prechod na ekologickejšie fungovanie. Až 70 % hodnotených spoločností však tzv. parížske ciele nedosiahne.

Desať najhoršie hodnotených firiem z hľadiska budúcich emisií vyrába viac ako polovicu elektrickej energie a predstavuje 97 % emisií. Päť z nich sa nachádza v Číne, štyri v iných ázijských krajinách, jedna v Egypte. Umiestnenie a skóre európskych energetických spoločností v rebríčku si môžete pozrieť v tabuľke v druhej časti článku.

Päť z 50 spoločností obstálo v hodnotení

Iba jedenásť z 50 spoločností má plán postupného odstavovania uhoľných zdrojov. Iba spoločnosť Orsted deklaruje jasný záväzok zbaviť sa všetkých fosílnych palív, a to do roku 2023. Ďalších päť dodávateľov (RWE, ČEZ, E.ON, Ibedrola, EDF) sa zaviazalo k uhlíkovo neutrálnej produkcii elektriny do roku 2040, resp. 2050.

Viessmann rezerva

Kapacita uhoľných zdrojov v hodnotených spoločnostiach má byť pomerne stabilná do roku 2033, zatiaľ čo plánovaná kapacita plynových elektrární by mala klesnúť. „Obnoviteľné zdroje pravdepodobne odkroja z podielu plynu, hoci neslabnúce uhlie by malo byť odstavené najskôr.“

Štúdia pripomína fakt, že v Číne, Indii a iných rozvíjajúcich sa ekonomikách ešte stále vznikajú nové uhoľné elektrárne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.