Huawei predpovedá týchto 10 trendov v decentralizovanej fotovoltike do roku 2025 | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Huawei predpovedá týchto 10 trendov v decentralizovanej fotovoltike do roku 2025

Fotovoltické elektrárne budúcnosti budú digitalizované a bez nákladnej ľudskej obsluhy. Ovplyvní ich rýchly rozvoj umelej inteligencie, cloudových a veľkých dát, či 5G.

Huawei predpovedá týchto 10 trendov v decentralizovanej fotovoltike do roku 2025

Foto: Fotolia

Obnoviteľná energia bude počas nasledujúcich piatich až desiatich rokoch zohrávať oveľa významnejšiu úlohu v elektrickej sieti. Špeciálne svetlú budúcnosť veští spoločnosť Huawei slnečnej energii. S rastúcim zastúpením obnoviteľných zdrojov na celkovej produkcii elektrickej energie sa prioritou stáva zaistenie bezpečnosti, spoľahlivosti a nákladovej efektívnosti týchto zdrojov.

Rýchly rozvoj informačných technológií ako je umelá inteligencia, cloudové a veľké dáta, 5G, ako aj najnovšie trendy v elektronických technológiách ovplyvňujú aj vývoj v oblasti inteligentnej fotovoltiky. Spoločnosť Huawei, spoločne s odborníkmi z odvetvia, definovala 10 vychádzajúcich trendov, ktoré budú fotovoltiku ovplyvňovať počas najbližších piatich rokov.

Trend č.1: Digitalizácia

Kľúčový bod: Viac než 90 % fotovoltických elektrární na celom svete bude digitalizovaných.

Napriek prudko sa rozvíjajúcemu fotovoltickému trhu vo svete existuje ešte stále mnoho „neinteligentných“ súčastí vo FV systémoch. Od výroby elektriny až po komunikačné zariadenia. Tieto jednotky nemožno efektívne monitorovať a nedokážu ani upozorniť na prípadné chyby a poruchy.

S rýchlym rozvojom digitálnych technológií ako 5G alebo cloud sa očakáva, že vyše 90 % fotovoltických elektrární bude už plne digitalizovaných do roku 2025. Zariadenia sa tak stanú jednoduché, inteligentné a bude ich možné efektívne riadiť.

Trend č.2: Integrácia technológie umelej inteligencie

Kľúčový bod: Vyše 70 % fotovoltických elektrární bude používať umelú inteligenciu (AI).

Hlboké zapojenie umelej inteligencie do fovoltiky umožní vzájomné vnímanie a prepojenie medzi zariadeniami. Umelá inteligencia zároveň zlepší výrobu elektriny a účinnosť prevádzky a údržby.

VIESSMANN

AI postupy ponúkajú nové spôsoby pre fotovoltické systémy, vrátane proaktívnej identifikácie a ochrany fotovoltického modulu a chýb jednotky prostredníctvom algoritmov diagnostiky s umelou inteligenciou. Obrovské množstvo údajov o elektrárni dokáže samoučiaca sa technológia využiť pre optimalizáciu fungovania systému a dosahovanie vyšších výnosov.

Umelá inteligencia bude kľúčom aj pri vzájomnej synergii a automatickom optimalizovaní výroby a uskladňovania elektriny. S ďalším poklesom LCOE nákladov a nárastom komplexnosti prevádzky a údržby fotovoltických zariadení sa technológia umelej inteligencie pravdepodobne ešte viac rozšíri.

Trend č.3: Fotovoltické elektrárne bez ľudskej obsluhy

Kľúčový bod: Nástup umelej inteligencie, internetu vecí a rozvoj inteligentných produktov a služieb prinesú pre fotovoltické riešenia veľký úžitok.

Umelá inteligencia s kontinuálnym samoučením bude vo veľkom nahradzovať odborníkov na prevádzku a údržbu pri mnohých diagnostických a rozhodovacích úlohách. Nebezpečné a opakujúce sa činnosti, ktoré vyžadujú neustále vysoký stupeň presnosti, prevezmú drony a automatizované roboty. Tým sa zvýši produktivita a bezpečnosť zariadení. Očakáva sa, že fotovoltické elektrárne budúcnosti budú fungovať úplne bez nutnosti obsluhovania ľuďmi.

Trend č.4: Proaktívna podpora elektrickej siete

Kľúčový bod: Fotovoltické elektrárne sa zmenia zo systémov prispôsobujúcich sa sieti na systémy podporujúce sieť.

Počas nasledujúcich piatich rokov sa fotovoltické elektrárne musia postupne vyvinúť zo systémov prispôsobujúcich sa sieti na systémy podporujúce sieť. Preto by meniče mali disponovať schopnosťou prispôsobiť sa skratom (SCR adaptabilita), regulovať harmonický prúd v rámci 1 %, zvládať po sebe nasledujúce stavy vysokého a nízkeho napätia a rýchlu reguláciu frekvencie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentná automatizácia zlepšuje chod prevádzok

Inteligentný systém dokáže prepojiť všetky oblasti, pracovné procesy sú vďaka tomu jednoduchšie a efektívnejšie.

Pozvánka na diskusiu: Sú opatrenia vlád v energetickej kríze správne?

Pozvánka na diskusiu: Sú opatrenia vlád v energetickej kríze správne?

Pozývame Vás na diskusný klub, ktorý sa bude konať dňa 29. novembra 2022 od 18:00 hod. v Pálffyho paláci na Zámockej ulici 47 v Bratislave.

Čo priniesla Stredoeurópska energetická konferencia 2022 (+fotoreport)

Čo priniesla Stredoeurópska energetická konferencia 2022 (+fotoreport)

Budúca zima bude z pohľadu plynárenstva oveľa náročnejšia než tá súčasná, vyhlásil na konferencii minister Hirman.