VSDS
DTE
INNOGY

Huawei predpovedá týchto 10 trendov v decentralizovanej fotovoltike do roku 2025

Fotovoltické elektrárne budúcnosti budú digitalizované a bez nákladnej ľudskej obsluhy. Ovplyvní ich rýchly rozvoj umelej inteligencie, cloudových a veľkých dát, či 5G.

Huawei predpovedá týchto 10 trendov v decentralizovanej fotovoltike do roku 2025

Foto: Fotolia

Obnoviteľná energia bude počas nasledujúcich piatich až desiatich rokoch zohrávať oveľa významnejšiu úlohu v elektrickej sieti. Špeciálne svetlú budúcnosť veští spoločnosť Huawei slnečnej energii. S rastúcim zastúpením obnoviteľných zdrojov na celkovej produkcii elektrickej energie sa prioritou stáva zaistenie bezpečnosti, spoľahlivosti a nákladovej efektívnosti týchto zdrojov.

Rýchly rozvoj informačných technológií ako je umelá inteligencia, cloudové a veľké dáta, 5G, ako aj najnovšie trendy v elektronických technológiách ovplyvňujú aj vývoj v oblasti inteligentnej fotovoltiky. Spoločnosť Huawei, spoločne s odborníkmi z odvetvia, definovala 10 vychádzajúcich trendov, ktoré budú fotovoltiku ovplyvňovať počas najbližších piatich rokov.

Trend č.1: Digitalizácia

Kľúčový bod: Viac než 90 % fotovoltických elektrární na celom svete bude digitalizovaných.

Napriek prudko sa rozvíjajúcemu fotovoltickému trhu vo svete existuje ešte stále mnoho „neinteligentných“ súčastí vo FV systémoch. Od výroby elektriny až po komunikačné zariadenia. Tieto jednotky nemožno efektívne monitorovať a nedokážu ani upozorniť na prípadné chyby a poruchy.

S rýchlym rozvojom digitálnych technológií ako 5G alebo cloud sa očakáva, že vyše 90 % fotovoltických elektrární bude už plne digitalizovaných do roku 2025. Zariadenia sa tak stanú jednoduché, inteligentné a bude ich možné efektívne riadiť.

Trend č.2: Integrácia technológie umelej inteligencie

Kľúčový bod: Vyše 70 % fotovoltických elektrární bude používať umelú inteligenciu (AI).

Hlboké zapojenie umelej inteligencie do fovoltiky umožní vzájomné vnímanie a prepojenie medzi zariadeniami. Umelá inteligencia zároveň zlepší výrobu elektriny a účinnosť prevádzky a údržby.

Viessmann rezerva

AI postupy ponúkajú nové spôsoby pre fotovoltické systémy, vrátane proaktívnej identifikácie a ochrany fotovoltického modulu a chýb jednotky prostredníctvom algoritmov diagnostiky s umelou inteligenciou. Obrovské množstvo údajov o elektrárni dokáže samoučiaca sa technológia využiť pre optimalizáciu fungovania systému a dosahovanie vyšších výnosov.

Umelá inteligencia bude kľúčom aj pri vzájomnej synergii a automatickom optimalizovaní výroby a uskladňovania elektriny. S ďalším poklesom LCOE nákladov a nárastom komplexnosti prevádzky a údržby fotovoltických zariadení sa technológia umelej inteligencie pravdepodobne ešte viac rozšíri.

Trend č.3: Fotovoltické elektrárne bez ľudskej obsluhy

Kľúčový bod: Nástup umelej inteligencie, internetu vecí a rozvoj inteligentných produktov a služieb prinesú pre fotovoltické riešenia veľký úžitok.

Umelá inteligencia s kontinuálnym samoučením bude vo veľkom nahradzovať odborníkov na prevádzku a údržbu pri mnohých diagnostických a rozhodovacích úlohách. Nebezpečné a opakujúce sa činnosti, ktoré vyžadujú neustále vysoký stupeň presnosti, prevezmú drony a automatizované roboty. Tým sa zvýši produktivita a bezpečnosť zariadení. Očakáva sa, že fotovoltické elektrárne budúcnosti budú fungovať úplne bez nutnosti obsluhovania ľuďmi.

Trend č.4: Proaktívna podpora elektrickej siete

Kľúčový bod: Fotovoltické elektrárne sa zmenia zo systémov prispôsobujúcich sa sieti na systémy podporujúce sieť.

Počas nasledujúcich piatich rokov sa fotovoltické elektrárne musia postupne vyvinúť zo systémov prispôsobujúcich sa sieti na systémy podporujúce sieť. Preto by meniče mali disponovať schopnosťou prispôsobiť sa skratom (SCR adaptabilita), regulovať harmonický prúd v rámci 1 %, zvládať po sebe nasledujúce stavy vysokého a nízkeho napätia a rýchlu reguláciu frekvencie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako pád ceny ropy ovplyvňuje výhodnosť investícií do OZE, ropy a plynu?

Ako pád ceny ropy ovplyvňuje výhodnosť investícií do OZE, ropy a plynu?

Investície do obnoviteľných zdrojov energie dhodobo rastú nezávisle od ceny ropy.

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Šiesty ročník konferencie s podtextom „Prínosy energetického manažmentu k úsporám energie“ by sa mal uskutočniť v dňoch 13. - 15. mája 2020 v Grand hoteli Permon v Podbanskom.

Nové rozvody teplej vody v bytovom dome dokážu ušetriť aj 40 % nákladov za teplo

Nové rozvody teplej vody v bytovom dome dokážu ušetriť aj 40 % nákladov za teplo

Obyvatelia staršieho bytového domu mali teplú vodu k dispozícii v požadovanej teplote iba výnimočne. Výmenou rozvodov výrazne znížili náklady a teplú vodu majú nepretržite.