Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Greenpeace: Hornonitrianske bane výrazne znečisťujú rieky arzénom

Analýza vzoriek z vodných tokov na Hornej Nitre potvrdila výrazné znečistenie arzénom. Organizácia Greenpeace, ktorá si testovanie objednala, zo znečistenia viní Hornonitrianske bane. Zákon však maximálne prípustné hodnoty pre arzén v sedimentoch neurčuje.

ťažba uhlia, Horná Nitra, Greenpeace

Foto: Greenpeace

Organizácia Greenpeace dala v októbri analyzovať desať vzoriek sedimentov z Hornej Nitry. „Vzorky odobrali z piatich vodných tokov, do ktorých spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. vypúšťa banské odpadové vody,“ uviedla organizácia.

Namerali výrazné znečistenie

Aktivisti a aktivistky organizácie Greenpeace odobrali v októbri sedimenty z tokov Krivý potok (Buchlová), Hlinky, Kristovček, Ťakov a Handlovka. Vzorky pochádzali vždy z dvoch miest toku.

Prvé bolo najbližšie k výpustu banských odpadových vôd a druhé vo vzdialenosti 30 až 250 metrov od tohto miesta, v závislosti od podmienok v koryte. Vzorky následne analyzovali akreditované laboratóriá ALS Czech Republic, s.r.o.

Všetky testované sedimenty obsahovali predovšetkým znepokojivé množstvá arzénu. Hodnoty sa pohybovali v rozmedzí 21, 1 mg/kg až 3780 mg/kg. Výsledky odhalili výrazné znečistenie arzénom,“ zhŕňa Greenpeace.

Arzén sa v životnom prostredí nerozkladá, naopak zotrváva v ňom. Časom sa môže hromadiť v telách živých organizmov a cez potravový reťazec putovať ďalej.

Zákon limit nestanovuje

Problémom, na ktorý ale Greenpeace upozorňuje, je, že konkrétne limitné hodnoty pre arzén v sedimentoch naša legislatíva neurčuje. 

Hodnoty preto možno iba orientačne porovnať so zákonnými hodnotami pre dnové sedimenty určené na aplikáciu do pôdy či limitmi pre hodnoty arzénu zo zahraničia. „Slovenský zákon uvádza limitnú hodnotu pre arzén 20 mg/kg. Holandský dokument definuje 29 mg/kg arzénu ako cieľovú hodnotu v sedimentoch a pôde,“ upozorňuje Greenpeace.

„Ak porovnáme nami zistené hodnoty s dostupnou legislatívou, v jednom mieste je množstvo arzénu až 189-krát vyššie. To je neprípustné. Treba si uvedomiť, že arzén má toxické účinky pre ľudské zdravie a vodné organizmy. Je mutagénny a karcinogénny,“ povedala Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Podľa environmetalistov by bolo pokračovanie ťažby v rámci nového, 12. ťažobného poľa mimoriadne škodlivé pre celý región.

„V súčasnosti prebieha intenzívna debata o budúcnosti hornej Nitry. Naše merania ukazujú, že ekologická záťaž v regióne je naozaj závažná. Aj keby sa už zajtra prestalo ťažiť, škody na životnom prostredí zostanú dedičstvom pre región a budúce generácie,“ doplnila Kohutková.

Od „kompetentných“ podľa nej treba očakávať dve konkrétne veci – aby určili presný dátum útlmu ťažby a aby sa zaviazali k likvidácii environmentálnych záťaží, ktorú ťažba v regióne zanechá.

Chystajú plán, v hre je viacero opatrení

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Veľké priemyselné podniky zaplatia do jadrového fondu o tretinu až tri štvrtiny menej

Veľké priemyselné podniky zaplatia do jadrového fondu o tretinu až tri štvrtiny menej

Ministerstvo hospodárstva počíta s tým, že výpadok bude pokrytý nárastom spotreby elektriny a domácností sa to nedotkne.

Biopalivá prvej generácie dostali v europarlamente červenú. Majú prísť o stimuly

Biopalivá prvej generácie dostali v europarlamente červenú. Majú prísť o stimuly

Biopalivá prvej generácie sú podľa obhajcov novej smernice spojené s vysokým rizikom takzvanej nepriamej zmeny využívania pôdy. Znižovať emisie v doprave majú najmä biopalivá druhej generácie.

Slovenskí biopalivári: novela smernice o OZE pomôže aj využívaniu konvenčných biopalív

Slovenskí biopalivári: novela smernice o OZE pomôže aj využívaniu konvenčných biopalív

Slovenskí producenti biopalív vnímajú novelu európskej smernice o obnoviteľných zdrojoch pozitívne.