Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Google pomáha pri inštalácii solárnych panelov v Nemecku

Internetový vyhľadávač sa spojil so spoločnosťou E.on a vyráta domácnostiam, či ušetria so slnečnou energiou.

Google pomáha pri inštalácii solárnych panelov v Nemecku

Foto: Photodune

Sunroof, projekt spoločnosti Google, pomáhajúci určiť, či je pre domácnosti výhodné prejsť na výrobu energie zo slnka, prichádza prvý krát do Európy. Internetová spoločnosť sa spojila s najväčším nemeckým dodávateľom energie E.on.

Podobne ako v USA, ani v Nemecku projekt Sunroof nepokrýva celé územie, ale iba najväčšie mestá ako Mníchov, Berlín a husto osídlené aglomerácie Porúria, Porýnia. Ide o zhruba sedem miliónov nemeckých domácností, čo je približne 40 % z celkového počtu.

Nástroj je dostupný na internetovej stránke E.on a predstavuje jednoduchý a rýchly spôsob vyhľadania, či sa na daný dom vyplatí inštalovať solárne panely a znížiť tak účty za energie.

Vyhľadávací nástroj však funguje mierne odlišne ako v USA. Neposkytuje návštevníkom kontaktné informácie na dodávateľov solárnych zariadení, ale priamo iba na dodávateľa energií E.on.

Projekt Sunroof umožňuje vyhľadávaču využiť údaje z máp spolu s informáciou o množstve slnečného svetla v konkrétnej lokalite. Vyhľadávač používa Google Earth pri analyzovaní tvaru strechy a tiež informácie o miestnych klimatických a poveternostných podmienkach.

Na základe nich určí, koľko slnečného svitu môže dom ročne využiť. Záujemcovia iba zadajú adresu domu a Google odhadne možné náklady na prevádzku a rentabilitu inštalácie solárneho zariadenia.

Ak sa domácnosť rozhodne pre inštaláciu strešných solárnych panelov, môže cez stránku zadať objednávku fotovoltických modulov iba od spoločnosti E.On.

Spoločnosti Google pôjdu poplatky za licenciu. Podľa informácii nemeckého denníka Handelsblatt chce nemecký dodávateľ energie rozšíriť projekt Sunroof v budúcnosti aj na ostatné trhy v Európe.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Nabíjanie elektromobilu v Nemecku je spojené s 10-krát väčším objemom emisií CO2 ako vo Francúzsku, ukázala najnovšia správa Komisie.

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom prinesie nové možnosti obchodovania so zemným plynom, tvrdí Tomáš Mareček, šéf slovenského prepravcu plynu eustream.