INNOGY
VSDS
INNOGY

Frakovanie spôsobuje menšie zemetrasenia, tvrdia štúdie

Nová práca prispieva k vedeckému konsenzu, že nárast zemetrasení v Texase a Oklahome spôsobujú injektáže odpadových vôd do ropných a plynových vrtov po tzv. frakovaní.

Frakovanie spôsobuje menšie zemetrasenia, tvrdia štúdie

Fotolia

Podľa dvoch nových štúdií je prudký nárast zemetrasení v Oklahome, Texase a iných častiach strednej Ameriky spôsobený miliónmi galónov olejom a plynom znečistených odpadových vôd, ktoré sú skladované v podzemí po ťažbe ropy a plynu frakovaním. O štúdiách priniesol správu portál InsideClimateNews.org.

Vedci z University of Colorado Boulder a z United States Geological Survey analyzovali dáta zo zemetrasení a z viac ako 106.000 aktívnych injekčných studní v celej strednej a východnej časti USA. Ide o doteraz najväčšiu takúto štúdiu. Zistili, že "nárast počtu zemetrasení v strednej časti USA je spojený s injekčnými studňami," podľa Matthewa Weingartena, ktorý je doktorandom na univerzite a zároveň vedúcim štúdie.

Weingarten a jeho kolegovia tiež objavil, že studne, ktoré obsahujú najviac odpadovej vody vtláčanej do zeme, a zároveň s najväčšou rýchlosťou viac ako 300.000 barelov za mesiac, veľmi pravdepodobne súvisia so zemetraseniami. Ich výskum bol publikovaný minulý štvrtok v časopise Science.

Súvisiace odkazy

-> Annual Energy Outlook 2015: USA budú už čoskoro čistým vývozcom zemného plynu
Americká energetická agentúra U.S. Energy Information Administration vydala minulý týždeň výhľadovú správu o vývoji trhu s energetickými surovinami v USA do roku 2040.

Podobne dvaja geológovia zo Stanfordskej univerzity zistili, že väčšej seizmicite v určitých oblastiach Oklahomy často predchádzalo 5 až 10-násobné zvýšenie objemu odpadových vôd vstrekovaných do zeme. Ich výsledky boli zverejnené taktiež minulý štvrtok v časopise Science Advances.

Vzrástli len slabé zemetrasenia

Aj konvenčná produkcia ropy a plynu bola vždy viazaná na vtláčanie odpadových vôd, ale boom v netradičnom frakovaní viedol k vstrekovaniu oveľa väčších objemov vody do podzemia. V Oklahome a Texase sa za ostatných päť rokov ťažba ropy takmer zdvojnásobila až strojnásobila. Energetické spoločnosti však spojitosť medzi zemetraseniami a frakovaním považujú za nepreukázanú.

Portál však upozorňuje, že nie všetky štáty USA používajú takúto agresívnu metódu zbavovania sa odpadových vôd a tiež na to, že v prípade pozorovaných zemetrasení išlo v drvivej väčšine o pomerne slabé otrasy s magnitúdou menšou ako 3. Vyskytlo sa však aj niekoľko prípadov silnejších zemetrasení s magnitúdou medzi 4.8 – 5.6, o ktorých vedci predpokladajú, že taktiež súvisia s frakovaním.

Celý článok z portálu InsideClimateNews.org si môžete prečítať TU.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Tepelné čerpadlá by mali byť pri nových projektoch a rekonštrukciách vždy prvou voľbou

Tepelné čerpadlá by mali byť pri nových projektoch a rekonštrukciách vždy prvou voľbou

Využívanie tepelných čerpadiel umožní dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v sektore vykurovania a chladenia do roku 2050.

Aké sú plánované zmeny v oblasti energetickej efektívnosti?

Aké sú plánované zmeny v oblasti energetickej efektívnosti?

Niektoré z nich prináša článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland v septembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/09 v prílohe ENERGO.

Komentár. Plán zelenej obnovy môže viac uškodiť, než pomôcť

Komentár. Plán zelenej obnovy môže viac uškodiť, než pomôcť

Existuje veľa dôvodov, prečo prioritne investovať do iných oblastí, než obnoviteľných zdrojov energie.